تحلیل تکنیکال وتجارت - 1400/08/02

یکشنبه، 1400/8/2

داد و ستد  نماد بانک تجارت زیر ارزش ذاتی 

شاید مهمترین چالش این روزهای بازار سرمایه داد و ستد نمادهای این بازار زیر ارزش ذاتی آنها می باشد. علی رغم گزارشات 6 ماهه بسیار خوب در 80 نمادهای درصد بازار سرمایه و جهش سود سازی در شرکتهای فعال در بازار سرمایه شاهد نزول قابل توجه قیمت سهام این شرکتها بوده ایم. این واقعیت تلخ باعث کمرنگ شدن نقش تحلیل بنیادی و بررسی صورتهای مالی و ورود بر اساس حمایتهای معنبر تکنیکالی در تریدهای آگاه بازار سرمایه شده است.سوالی که در ذهن ما شکل می گیرد اینست که اگر فعالیت در این بازار به گفته وزرای اقتصاد دولت قبل و فعلی و روسای گذشته و فعلی بورس باید بر اساس تخصص و آگاهی و تجربه باشد، چگونه باید افت قیمت سهم های چون بانک تجارت را ارزیابی و تحلیل نمود؟ 

به عنوان مثال در بانک تجارت به داده های کسب شده بر اساس گزارش 6 ماهه توجه می کنیم:

1- موجودی نقد 11.6 همت

2- مطالبات قطعی از سایر بانکها 55.8 همت

3- مطالبات قطعی از دولت 56 همت

4- دارایی ثابت مشهود بانک 14 همت

در حالی که مجموع 4 ردیف بالا عدد 137.4 همت است، ارزش کل بازار این بانک یا مارکت گپ فعلی وتجارت فقط و فقط 43 همت می باشد. یعنی سهم در 31 دزصد ارزش خود در حال دادو ستد می باشد. بانک تجارت از دوسال قبل شروع به اعمال اصلاحاتی در ساختار خود نموده است که نتیجه آن تحول اساسی در صورتهای مالی بانک و رسیدن به سود عملیاتی قابل توجه بوده است. در گزارشات فصلی این بانک شاهد بهبود نسبتهای مالی و حرکت مداوم و مستمر بانک در بهبود این نسبتها بوده این ولی علی رغم تمام اتفاقات بنیادی مثبت در این نماد شاهد افت محسوس قیمتی سهام وتجارت در طول یکسال اخیر بوده ایم که راندمان منفی 40 درصد را برای سهامداران خود در یک سال اخیر به دنبال داشته است. این افت غیرمتناسب با بنیاد باعث نا امیدی بسیاری از سهامداران و زیر سوال رفتن فلسفه سهامدارای در بسیاری از نمادهای بنیادی بازار شده است. شایسته است تصمیم سازان اقتصادی دولت با دقت به بررسی عواقب تصمیمهای خود در قبال بازار سرمایه پرداخته و طوری عمل نکنند که بر عکس دولت قبل که بسیاری از سهم های خود را بالاتر از ارزش ذاتی به سهامداران عرضه کرد اینبار این دولت باعث معاملات نمادها زیر ارزش ذاتی خود با اتخاذ تصمیم های غیر کارشناسی شود.

بازار سرمایه در هر کشوری به عنوان یکی از ارکان مهم اقتصادی نقش بی بدیلی در تحرک اقتصادی و هدایت سرمایه به سمت تولید و ارایه خدمات دارد. در حالی که دغدغه اصلی کشور تولید و رفع موانع در این مسیر و پشتیبانی از المانهای تاثیر گذار در این راستا می باشد، این گونه سیاست گذاریهای مخرب بر بازار سرمایه در تضاد با اهداف کلان اقتصادی بوده و باعث اشاعه جو بی اعتمادی به این بازار و خروج سرمایه از آن می شود. اینکه بسیاری از فعالان بازار به سمت رمز ارزها کوچ کرده و در بازار بورس فعالیت نمی کنند بخاطر خارج شدن روند بازار از تحلیل منطقی و اصلاح تمام بازار بدون توجه به گزارشات شرکتها می باشد.

امیدواریم سایه تصمیمات مخرب از بازار سرمایه کم شده و بازار بر اساس تحلیل و بدون دخالت خارجی به مسیر خود ادامه دهد تا زمینه ایرانی آباد و شکوفا در زمینه اقتصادی فراهم شود. انتظار داریم بر اساس وعده های انتخاباتی تیم اقتصادی دولت شاهد پویا شدن بازار سرمایه به عنوان یک ابزار تامین مالی مناسب برای پروژه های بزرگ اقتصادی کشور باشیم و رونق و نشاط و امیدواری مجددا در این بازار حکمفرما شود.

تحلیل تکنیکال وتجارت

بانک تجارت با عملکرد بنیادی مناسب و پیشرفت مستمر در 18 ماه اخیر در یکی از درخشان ترین سالهای فعالیت خود به سر می برد. افزون بر این، با توجه به مصوبه هیات محترم دولت در واگذاری اموال مازاد بانکها و شرکتهای دولتی به بخش خصوصی قادر است در سال جاری و سالع=های آینده از این محل سود خوبی شناسایی کند و به این ترتیب به رشد فزاینده خود کما کان ادامه دهد.

بر خلاف بهبود روند بنیادی چشمگیر این بانک در گزارشات کدال، قیمت سهم بانک تجارت بشت افت کرده و اکنون در محدوده 195 تومانی روی یک حمایت محکم و معتبر قرار گرفته است. از این رو در این ویدیو به بررسی تکنیکالی این نماد ارزشمند پرداخته ایم که امیدواریم مورد توجه شما همراهان سایت بورس نما قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات