تحلیل تکنیکال بانک اقتصاد نوین - 1400/02/13

دوشنبه، 1400/2/13

تاریخچه بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین نخستین بانک خصوصی جمهوری اسلامی ایران است که با توجه به گستردگی خدمات و تعداد شعب متعدد نقش پر رنگی در عرصه بانکداری کشور ایفا می کند. این بانک در سال 1380 با مجوز بانک مرکزی اقدام به پذیره نویسی کرد ونماد آن ونوین، در آذر ماه 1382 با قیمت 375 تومانی در بازار اول بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

بانک اقتصاد نوین در این 18 سال مسیر پر فراز و نشیبی را پیمود. علی رغم اینکه در سالهای شروع فعالیت این بانک با مدیریت هوشمندانه سود سازی معقول و مطمنی را محقق می کرد و در عرصه اقتصادی سرمایه گذاریهای موفق و استراتژیک این بانک زبان زد خاص و عام بود اما با تغییر سیاستها و برخی تصمیمات نامعقولانه در سال 97 به زیان نشست. زیان ده شدن اقتصاد نوین زنگ خطری بود که مدیران این بانک را وادرار به بازنگری در سیاستهای مالی و کلان خود کرد. به این ترتیب بانک اقتصاد نوین با اتخاذ سیاستهای سخت گیرانه و انضباط مالی طی 16 ماه اخیر بار دیگر نام خود را به عنوان یک مجموعه چابک و هوشمند و سود ساز دوباره بر سر زبان انداخته است و امروز یکی از موفق ترین بانکهای کشور در عرصه سود سازی و گسترش بازار به شمار می آید.

 پتانسیلهای بانک اقتصاد نوین

با توجه به گزارشات درج شده از سوی این بانک در کدال بهبود سود عملیاتی بانک به طرز باور نکردنی طی 16 ماه اخیر محقق شده است. در گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به فروردین 1400 این بانک از جهش 238 درصدی سود سازی خود نسبت به مدت مشابه سال گذشته رونمایی کرده است که نشان دهنده ی بهبود فضای فعالیت این بانک ارزشمند در عرصه تامین مالی کشور دارد.

با توجه به اصلاح نرخ تسعیر ارز و ابلاغ قیمتهای جدید توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به ذخایر ارزی بسیار مناسب بانک اقتصاد نوین، به صورت تقریبی بانک به ازای هر سهم 52 تومان سود خواهد ساخت که با توجه به سود 84 تومانی روی تابلو مجموعا سودی در حدود 136 تومان به ازای هر سهم برای این بانک قابل پیش بینی است که پی بر ای سهم را به محدوده جذاب 4 نزدیک خواهد کرد.

عرضه اولیه لیزینگ اقتصاد نوین که مراحل پایانی مقدمات اداری را در سازمان بورس طی می کند از دیگر پتانسیلهای مهم بانک اقتصاد نوین است که قطعا باعث شناسایی سود مناسب وقابل توجهی برای این بانک متحول شده خواهد شد.

این بانک برنامه افزایش سرمایه صد در صدی از آورده نقدی را به عنوان یکی از مهمترین برنامه های خود در جهت اصلاح ساختار مالی و توانمد شدن هر چه بیشتر برای نقش آفرینی در عرصه تامین مالی کشود در دستور کار داشته و تلاش می کند با توسعه و گسترش بازار خود جایگاه مناسب گذشته خود را مجددا در بازار پیدا و باز آفرینی کند.

یکی از پتانسیل های مهم بانک اقتصاد نوین مالکیت بر یک بانک عراقی است که ارزش تقریبی این دارایی ارزشمند ونوین  250 میلیون دینار عراق برآورد شده است. ونوین سال گذشته مبادرت به درج آگهی برای فروش این بانک کرد که با توجه به فضای سنگین تحریم نهادهای مالی کشور در فروش این بانک ناموفق بود. اکنون با توجه به اخبار مثبت پیرامون لغو تحریم های علیه سیستم مالی کشور به نظر می رسد موقعیت مناسبی برای ونوین در جهت واگذاری این بانک به وجود آمده است که در سایه ی واگذاری این بانک بتواند سود بالایی را شناسایی و سرمایه گذاریهای مطمن تری در اقتصاد کشور انجام دهد.

واگذاری بلوک بیمه نوین یکی دیگر از برنامه های مهم بانک اقتصاد نوین است که با توجه به ما به تفاوت قیمت تمام شده بیمه نوین و قیمت فروش بلوک آن، سود مناسبی را برای ونوین محقق خواهد نمود.

در این ویدیو تحلیل تکنیکال بانک اقتصاد نوین با ابزارهای مهم تحلیل تکنیکالی مثل ایچیموکو و اندیکاتورهای مکدی و استوکاستیک و ار اس آی و بولینگر باند برای شما عزیزان و همراهان وفادار سایت بورس نما به اشتراک گذاشته شده است که امیدواریم مورد توجه شما خوبان قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات