نمادهای حیوانات در بورس

سمبل حیوانات بورسی
جمعه، 1400/1/20

آیا نمادهای حیوانات بورس را می شناسید؟

هنگامی که به بازار سرمایه وارد می شوید، عبارات  جذابی در خصوص این بازار می شنوید؛ معامله گران بورس اصطلاحات زیادی به کار می برند که ممکن است هنوز با آنها آشنایی نداشته باشید و یا در صدد یادگیری بیشتر آنها باشید. شاید اصطلاح بازار «گاوی» یا «خرسی» به گوش بسیاری از شما خورده باشد. هر یک از اینها به شرایط خاصی از بازار معاملات سهام گفته می شود. اما آیا می دانید که بازار سهام تنها به این دو حیوان که بیشتر مردم با آنها آشنا هستند، محدود نمی شود و طیف گسترده تری از جیوانات را در بر می گیرد؟ وبسایت بورس نما در صدد بر آمده است تا به معرفی برخی از نمادهای مختلف از حیوانات گوناگون در بازار بورس و سهام بپردازد و ویژگی های هر یک از آنها ذکر نماید.

1- گاو نر

گاوها اولین و شناخته شده ترین حیوانات بازار سهام هستند. گاو نر از مثبت ترین حیوانات بازار است. در این فضا، بازار مثبت است و چشم انداز بسیار مثبت و مطلوبی از آینده بازار سهام وجود دارد. در بازار گاوی، قیمت سهام مدام رو به افزایش است و در این حالت، سرمایه گذاران هم با خوشبین بودن به آینده شرکت ها، سرمایه گذاری خود را افزایش می دهند و به جو مثبت بازار کمک می کنند. شرایط بازار گاوی می تواند چندین سال دوام داشته باشد.

گاو در بورس

2- خرس ها
خرس دیگر نمادی است که به دفعات در بازار سهام از آن نام برده می شود. خرس ها دقیقا برعکس گاوها هستند. بازار خرسی، کاملا با وفور احساسات منفی سرمایه گذار همراه است. در این شرایط، سرمایه گذاران بدبین هستند و تمایل دارند از سرمایه گذاری دوری کنند. به طور معمول، بازار خرسی با کاهش تقریبی 15 تا 20 درصدی شناخته می شوند. بعلاوه شرایط بازار خرسی در زمانی که کشوری دچار شرایط رکود اقتصادی شود و مردم شغل خود را از دست داده و گرفتار بیکاری شوند (که این خود مانع از سرمایه گذاری در بازار می شود)، پیش می آید. بازار خرسی معمولا چند روز یا حتی چند ماه ادامه می یابد.

خرس در بورس


3- خوک
خوک در بازار سهام دقیقا همان چیزی است که در داستان های دوران کودکی یا رسانه های دیداری دیده اید. یک خوک با حرص و طمع زیاد شناخته می شود. برای خوک هیچگاه نقطه بازگشتی وجود ندارد؛ به طوری که اگر اوراق بهادار یک شرکت بازده زیادی داشته باشد، همچنان به سرمایه گذاری خود ادامه می دهد که حتی ممکن است در این شرایط به وام یا قرض گرفتن برای ادامه سرمایه گذاری خود رو بیاورد. خوک سرمایه گذاری است که تصمیمات خطرناکی را در سرمایه گذاری اتخاذ می کند که ممکن است منجر به سودهای هنگفت یا ضررهای زیاد شود. خوک استراتژی های هوشمند معاملاتی و سیگنال های مختلف را نادیده گرفته که همین او را به حیوانی خطرناک و غیر مسئول در بازار سهام تبدیل می کند.

خوک در بورس


4- شترمرغ
شاید دیده باشید زمانی که شترمرغ به شرایط سخت بر می خورد، سر خود را در زیر شن و ماسه دفن می کند. شترمرغ به سرمایه گذارانی که شرایط بد بازار را نادیده می گیرند، نسبت داده می شود. شترمرغ ها در شرایط بد بازار چشمانشان را به روی پرتفوی سرمایه گذاریشان می بندند، به این امید که در شرایط ثبات بازار از ضررهایشان کاشته شود. این حیوان در بازار سهام به دلیل نادیده گرفتن اخبار و علائم منفی از سرمایه گذاری هایش معروف است؛ آنها بر این باور هستند که اگر از عملکرد پرتفوی سرمایه گذاری خود بی اطلاع بمانند، ممکن است به نوعی از نوسانات قیمت در امان بمانند. 

شترمرغ در بازار سهام

 

5- مرغ
مرغ در بازار سهام کنایه از سرمایه گذارانی است که در ترس همیشگی از بازار سهام به سر می برند. مرغ در لحظه منفی شدن بازار وحشت زده شده و تصمیمات ناگهانی مانند خروج زودهنگام از سهم را اتخاذ می کنند. این سرمایه گذاران اغلب فراموش می کنند که نوسانات ذات بازار سهام است و احساسات را در تصمیمات خود دخیل می کنند. مرغ ها سرمایه گذارانی هستند که در بازار اوراق بهادار ترجیح می دهند تا به روش های کم خطر و محافظه کارانه سرمایه گذاری کنند؛ سرمایه گذاری هایی همچون سپرده های ثابت بانکی، اوراق قرضه، اوراق بهادار دولتی و ...

مرغ در بورس و سهام

6- گوسفند
گوسفندها در بازار سهام، سرمایه گذارانی هستند که از هیچ یک از استراتژی های خاص معاملاتی در سرمایه گذاری هایشان بهره نمی گیرند؛ سرمایه گذارانی که همانند گوسفند از رفتار گله تقلید کرده و سرمایه هایشان را بر اساس توصیه ها و راهنمایی های دیگران وارد یا خارج می کنند. این نوع سرمایه گذارها معمولا به یک سبک ثابت از سرمایه گذاری پایبند بوده و برای سال ها بدون اینکه تغییرات چندین باره شرایط بازار را در نظر بگیرند، به سبک سابق خود وفادار می مانند. به طور کلی گوسفندها آخرین افرادی هستند که در پایان یک روند صعودی وارد سهام شده و آخرین کسانی هستند که در روند نزولی از سهم خارج می شوند. گوسفند ها در توسعه استراتژی های معاملاتی خود اعتماد به نفس کافی ندارند و ترجیح می دهند در کنار اکثریت باقی مانده و شخصی پیروی کنند که ممکن است صلاحیت مشاوره مالی را داشته باشد یا نداشته باشد.
متاسفانه به ویژه در یک سال اخیر این روش سرمایه گذاری که شاید بتوان آن را شکلی از خریدهای گروهی نیز نامید و معمولا در کانال های تلگرامی شکل می گیرد، در بازار سهام ایران متداول شده است که ضربات جبران ناپذیری هم بر روند صحیح و منطقی معاملات وارد کرده و هم این ذهنیت را ایجاد کرده که اگر با گروهی خاص که معمولا یک لیدر یا رئیس گله دارد، خرید یا فروش انجام نشود، سودی حاصل نخواهد شد؛ لیدرهای کراواتی که معمولا ظاهرا ماشین آخرین سیستم داشته و لایو های اینستاگرامیشان در کنار یک ویلای شیک از جاهایی خوش آب و هوا یا کشورهای همسایه در کنار استخر یا باغ است که دنبال کنندگانشان را با اغوای اینکه شما هم به راحتی می توانید...، با نظرات خود همراه می کنند.

گوسفندان در بورس


7- گرگ
گرگ ها به عنوان بی پرواترین سرمایه گذاران بازار سهام شناخته می شوند. گرگ ها که معمولا به روشهای غیر اخلاقیشان برای کسب درآمد شناخته می شوند، با کلاهبرداری های بازار بورس در ارتباط هستند. جوردن بلفورت (Jordan Belfort) احتمالا از بدنام ترین گرگ های بازار سهام است که شاید معرف حضور برخی از دوستان نیر باشد.

گرگ در بورس


به نظر شما چه ویژگی ها و سمبل های دیگری از یک معامله گر سهام وجود دارد؟ می توانید در پایین همین صفحه دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: مریم 001 | یکشنبه، 1400/1/29

👈عالی و جالب دست مریزاد

🔸پاسخ: ممنون از شما مخاطب بورس نما. موفق باشید.

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات