انبرک سقف و کف در الگوی برگشتی شمعی

شنبه، 1400/4/12

الگوهای برگشتی انبرک های سقف و کف

این الگوهای برگشتی که به انگلیسی Tweezers Bottom and Top هم گفته می شوند، هر یک شامل حداقل دو شمع هستند. بعد از این انبرک ها بسته به اینکه انبرک سقف باشند یا انبرک کف، قیمت ها دو مسیر مجزا را نسبت به روند قبلی خود، در سوی نزول قیمت یا افزایش قیمت به خود می گیرند. شکل گرافیکی انبرک سقف و کف و همچنین ویژگی ها و مثال هایی برای درک بیشتر آن در ادامه این پست آموزشی از وبسایت بورس نما خدمت همراهان قرار می گیرد.

شکل گرافیکی انبرک سقف و کف

انبرک ها از به دو شکل سقف و کف هستند، که هر یک شامل دو شمع می باشند که انتها یا ابتدای این شمع ها باید همراستا باشند. شکل گرافیکی زیر این شمع ها را نمایش می دهد:

شکل انبرک سقف و کف

ویژگی های انبرک سقف و کف

چگونه انبرک های سقف و کف شناخته می شوند؟ برای اینکه این الگوها را بشناسیم، باید با وویژگی های آنها آشنا باشیم. از جمله این ویژگی ها عبارتند از:

1- انبرک ها از دو یا چند شمع تشکیل می شوند که سرها یا ته هایشان با هم برابرند. در بازارهای افزایشی انبرک سقف زمانی شکل می گیرد که نقاط بالایی دو یا چند شمع با هم برابر باشند و در بازارهای کاهشی انبرک کف هنگامی تشکیل می‌شود که نقاط پایینی دو یا چند شمع با هم برابر باشند.
2- چنانچه انبرک‌ها بعد از یک روند ممتد به وجود بیایند، اهمیت زیادی دارند.
3- اگر انبرک‌ها همراه با الگوهای برگشتی کاهشی و افزایشی باشند که قبلا هر یک در وبسایت بورس نما توضیح داده شده اند به وجود بیایند، اهمیت دوچندانی دارند. شکل زیر که ترکیب الگوی انبرک سقف و کف را با سایر الگوهای بازگشتی نشان می دهد، مشاهده بفرمایید.

ترکیب الگوهای شمعی با انبرک سقف و کف
4- توجه کنید که در ترکیب این شمع ها با سایر الگوهای بازگشتی، یک استثنا برای الگوی نفوذی در نظر گرفته می‌شود؛ همانطور که پیش‌تر گفته شد در یک الگوی نفوذی، شمع دوم باید پایین‌تر از نقطه پایینی شمع قبلی باز شود اما در اینجا این مساله نادیده گرفته می شود.
5-برای کسانی که دیدگاه بلندمدت دارند، ایجاد انبرک‌ها در نمودار هفتگی یا ماهانه می‌تواند نشانه‌ای از الگوی برگشتی باشد.
6- حتما مهم نیست که کندل دوم بلافاصله بعد از کندل اول واقع شود ولی نکته مهم این است که کندل دوم دقیقا نسبت به نقاط بالایی یا پایینی شمع اول واکنش نشان دهد.
7- این الگوها حتی می توانند بدون تایید یا ترکیب دیگر الگوهای شمعی نیز به کار گرفته شوند.

مثال از انبرک های سقف و کف

به دو تصویر زیر دقت کنید که به ترتیب به نمایش الگوی انبرک سقف و کف می پردازند. همانطور که مشاهده می شود، تشکیل این انبرک ها منجر به تغییر روند سهم و پی گرفتن مسیری جدید برای قیمت آن شده است. برای توضیحات بیشتر توصیه می شود حتما فیلم آموزشی بالا را مشاهده بفرمایید.

انبرک سقف

الگوی برگشتی انبرک سقف

 

انبرک کف

الگوی برگشتی انبرک کف

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات