الگوی شمعی هارامی - Harami Pattern

دوشنبه، 1400/4/7

الگوی بازگشتی هارامی

این الگو از جمله الگوهای بازگشتی شمع های ژاپنی یا کندل استیک است که با توجه به ویژگی ها و شکلی که دارد ممکن است نشانگر احتمال آغاز صعود و یا نزول قیمت در روند سهم باشد. کلمه هارامی برگرفته از یک کلمه قدیمی ژاپنی است که به معنای باردار می باشد. اگر به شکل این الگو که در بخش بعدی ارائه شده است توجه کنید، شمعی بزرگتر که نقش مادر را دارد، شمع کوچکتر در نقش بچه را در بر گرفته است. این الگو به انگلیسی The Harami Pattern لقب گرفته است.

شکل گرافیکی الگوی هارامی

این الگو در دو حالت هارامی صعودی یا گاوی و هارامی نزولی یا خرسی وجود دارد. البته حالتی خاص از شمع دوم یا بچه وجود دارد که یک دوجی را تشکیل می دهد و در این حالت هارامی کراس یا هارامی صلیبی نامیده می شود. در شکل های زیر شکل گرافیکی این الگو را در حالت های مختلف می توانید مشاهده بفرمایید:

شمع هارامی

هارامی کراس

خصوصیات الگوی هارامی

الگوی هارامی رنگ، شکل و ویژگی هایی دارد که با تشکیل آنها می توان به قطعیت تشکیل شدن آن پی برد و احتمال تغییر روند را پیش بینی کرد از جمله:

1- الگوی هارامی یک شمع با بدنه کوچک (بچه) است که بعد از یک شمع با بدنه بزرگ (مادر) قرار دارد (شمع دوم در دل شمع اول قرار دارد). ]نسبت 1 به 4[
2- تشکیل الگوی هارامی هم در سقف (اخطار نزول) و هم در کف (اخطار صعود) می‌تواند نشانه بازگشت باشد.
3- می توان گفت که این الگو از پس و پیش قرار گرفتن شمع‌های الگوی پوشا می‌تواند حاصل شود، اما برخلاف الگوهای پوشا، متفاوت بودن رنگ شمع‌ها الزامی ندارد.
4- اهمیت اخطار این الگو به اندازه الگوهای پوشا، چکش و دارآویز نیست اما بهرحال اخطاری مهم  در تغییر روند بخصوص در سقف بازار است.
5- با به وجود آمدن هارامی، ترمز حرکت بازار کشیده می‌شود؛ روند کوتاه‌مدت برای مدتی پایان پذیرفته و بازار مدتی آرام می‌شود.
6- هرچه بدنه شمع هارامی کوچک‌تر باشد و در داخل شمع قبلی یا مادر قرار گرفته باشد، اعتبار الگو بیشتر است.
7- اگر به جای شمع دوم یک دوجی قرار گیرد به آن صلیب هارامی (Harami Cross) گفته می‌شود که اثر آن ازالگوی هارامی معمولی بیشتر است.
8- اندازه سایه در هارامی معمولی یا صلیب هارامی اثر مشخصی ندارد.

مثال از الگوی هارامی

شکل زیر مثالی از تشکیل شمع هارامی را نشان می دهد. پیشنهاد می شود برای توضیحات بیشتر فیلم بالا را حتما مشاهده بفرمایید.

مثال شمع هارامی

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات