تحلیل تکنیکال شفن - 1400/03/20

پنجشنبه، 1400/3/20

پتروشیمی فناوران در مسیر رشد و توسعه

پتروشیمی فناوران یکی از مهمترین شرکتهای تولید کننده متانول در کشور است که با توجه به گزارشات کدال سود هر فصل آن با رشد نسبت به فصل قبل مواجه شده و به این ترتیب این شرکت با تحقق سود عالی یکی از بهترین شرکتهای بازار سرمایه محسوب می شود. با توجه به اینکه شفن تولید کننده انحصاری استیک اسید در کشور محسوب می شود از این رو از جمله شرکتهای با پتانسیل رشد بسیار بالا طی سنوات آتی است.

یکی از رویکردهای خوب این نماد سرمایه گذاری در سایر شرکتهای بورسی و غیر بورسی به منظور حفظ حقوق سهامداران خود می باشد. به عنوان مثال پتروشیمی فناوران 33 درصد پتروشیمی مرجان و 4.37 درصد از پتروشیمی خارک که هر دو جز شرکتهای موفق در تولید متانول به شمار می آید را در اختیار دارد. لازم به توضیح است که این دو شرکت طی سال گذشته عملکرد بسیار خوبی از نظر تولید متانول و صادرات محصولات از خود بجای گذاشته اند.  پتروشیمی مرجان در طی دوسال اخیر در حال تسویه تعهدات ارزی خود می باشد و از این سرمایه گذاری استراتژیک هنوز سودی برای شفن محقق نشده است. در طی دوره مالی سال گذشته شخارک موفق به صادرات 360 میلیون دلاری شد و با جهش در سود عملیاتی مواجه شده است. از این رو انتظار می رود در سال جاری شخارک عملکرد خوب خود را تکرار کرده و سود عملیاتی خود را بیشتر کند.

جهش صادرات در شخارک

از جمله سرمایه گذاری های خوب شفن خرید 9 میلیارد برگه سهم بانک ملت است که با توجه به ترازنامه خود بهترین بانک کشور در زمینه  ذخایر ارزی محسوب می شود و طی سالهای بعد می تواند سود سازی بسیار بالایی را محقق کرده و شفن را از این سرمایه گذاری منتفع کند. همچنین پتروشیمی فارابی که یک آروماتیک ساز قدیمی است و سال گذشته از زیان به سود عملیاتی رسید نیز از جمله نمادهایی است که شفن روی آن سرمایه گذاری سنگینی انجام داده است. با توجه به تولید محصولات مهمی چون انیدرید فتالیک در این پتروشیمی و مواد اولیه صنایع شوینده به نظر می رسد سال جاری یکی از بهترین سالهای شفارا در تحقق سود عملیاتی بالا باشد. 

شفن در راه افزایش سرمایه از آورده نقدی و سود انباشته

از آنجاییکه که شفن به دنبال توسعه ی سرمایه گذاریها در شرکتهای بورسی و غیر بورسی است برای این منظور و تکمیل طرح یک و نیم میلیارد دلاری پلی الفین خود  به دنبال افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی و سود انباشته می باشد. این افزایش سرمایه ضمن جلوگیری از خروج پول از شرکت  باعث ورود پول به شرکت خواهد شد و راه را برای توسعه پایدار شرکت فراهم خواهد آورد.

طرح تولید پلی الفین شفن یکی از مهمترین طرح های تولید پلی پروپن کشور است که در صدر برنامه های این شرکت قرار گرفته است و با حل شدن مشکلات ناشی از تحریم،  تجهیزات وارداتی مورد نیاز برای تکمیل این طرح وارد کشور خواهد شد و این شرکت که نقش مهمی در تامین مواد اولیه صنایع پایین دستی کشور ایفا خواهد کرد بلاخره در مدار تولید قرار خواهد گرفت. شرکت پلی الفین فناوران مسلما به علت اهمیت راهبردی و تولید محصول مهم با ارزش افزوده بالا، به عنوان یکی از بازوهای سودسازی مداوم شرکت شفن  طی سالهای بعد عمل خواهد کرد و باعث جهش محسوس در شود سازی  شرکت خواهد شد.

طرح توسعه پلی الفین شفن

بطور کلی شرکت پتروشیمی فناوران شرکتی ممتاز و با بنیاد بسیار قوی است که با هوشمندی مدیران خود سرمایه گذاری های بسیار خوبی در بازار سرمایه انجام داده است و به نکاهی به اصول توسعه ی پایدار به دنبال گسترش دامنه ی فعالیتهای خود و ورود به جمع پتروشیمی های الفین ساز است. در این راستا فناوران در طرح  تولید پلی پروپن سرمایه گذاری سنگینی  را طی دو سال اخیر انجام داده است تا از یک شرکت صرفا متانول ساز تبدیل به یک شرکت چند محصولی تبدیل و حاشیه سود خود را بالاتر ببرد.

در این ویدیو تحلیل تکنیکال نماد شفن با استفاده از ابزارهای معتبر تحلیل بنیادی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته شده است که امیدواریم مورد توجه شما همراهان سایت بورس نما قرار بگیرد.

 

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات