تحلیل تکنیکال فخوز - 1400/03/13

پنجشنبه، 1400/3/13

تاریخچه:

یکی از مهمترین شرکتهای فعال در عرصه صنعت استراتژیک فولاد کشور شرکت فولاد خوزستان است که نقش مهمی در تکمیل چرخه فولاد کشور و تامین نیاز صنایع مهم کشور داشته و دارد. شرکت فولاد خوزستان با وسعت  تقریبی چهارکیلومتر مربع، در مجاورت شهر اهواز قرار گرفته است و با تولید نزدیک به 4 میلیون تن انواع محصولات فولادی دومین مرکز مهم تولید فولاد خام کشور به شمار می آید. فولاد خوزستان اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتریکی است که در 12 فروردین  سال 1368 به دست مبارک مقام معظم رهبری در زمان مسئولیت ریاست جمهوری ایشان با تولید اولیه یکصدهزار تن شمش افتتاح گردید.

ظرفیت اسمی اولیه شرکت یک و نیم میلیون تن شمش فولاد در سال بود که طی دهه نخست فعالیت آن تا سال 1377 بدست آمد. طرح‌های توسعه کارخانه زیرسقف و همزمان با تولید به گونه ای برنامه ریزی و اجرا شد که طی دو فاز، این ظرفیت به ترتیب به دومیلیون و چهارصد هزارتن در سال 1387 و سه میلیون و دویست هزارتن تا سال 1390 رسید. هم اکنون نیز با اجرای طرح هایی از جمله تقویت کوره‌های قوس الکتریکی شش گانه و استفاده از کوره‌های پاتیلی در فولادسازی، ظرفیت افزوده ی سه میلیون و هشتصد هزارتن شمش در سال بدست آمده است.

افتخارات شرکت فولاد خوزستان

شرکت با استفاده از تجربیات ارزشمند بین المللی و با اتخاذ سیستم های کنترل کیفی منطبق بر استانداردهای روز دنیا و انضباط مالی قابل تحسین در کنترل هزینه های عملیاتی توانسته هرسال نسبت به سال قبل در مسیر رشد و توسعه قدمهای موثری را بردارد. در این راستا شرکت متعدانه در راستای پیاده سازی الزامات استانداردهای جهانی در حوزه های تولید و کنترل کیفی و مدیریت منابع انسانی حرکت کرده و موفق به اخذ گواهینامه های معتبر بین المللی نظیر ایزو 9001- و ایزو 18001 طی سالهای اخیر شده است.

محصولات فخوز

شرکت فولاد خوزستان بطور کلی سه محصول عمده را با بالاترین کیفیت و منطبق بر استانداردهای جهانی تولید می کند که این محصولات عبارتند از:

1- بیلت

2- اسلب

3- بلوم

فرایند تولید در فخوز

با استناد به گزارشات کدال نرخ بلوم و بیلت صادراتی نقش کلیدی در افزایش سود سازی شرکت ایفا می کنند. بر این اساس با توجه به اقبال ماههای اخیر مارکت جهانی به محصولات فخوز و افزایش نرخ قابل توجه در این مدت شاهد افزایش سودسازی شرکت فولاد خوزستان بوده ایم و گزارشات ماهیانه  عالی شرکت در سامانه کدال از بهبود نسبتهای مالی شرکت در دوره اخیر حمایت می کند.

مکانیزم تولید در فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان متشکل از سه واحد اصلی تولید برای عرضه محصولات میانی و نهایی است :

 کارخانجات گندله سازی

  کارخانجات احیاء مستقیم

  بخش فولاد سازی

بخش فولادســازی متشکل از شش کـــوره قوس الکتریکـــی ، چهار کوره پاتیلی، دو ماشین دوخطه ریخته گری تختال، سه ماشین 6 خطه شمش و تاسیسات جمع آوری غبار فولادسازی می باشد.

از چهار سال قبل  فاز چهارم توسعه ظرفیت  فخوز برای دستیابی به ظرفیت ۶ میلیون تن پایدار در کل زنجیره ارزش فولاد از سنگ تا محصول نهایی برنامه‌ریزی شده و در حال اجرا است تا در نهایت در سال 1404 به این مهم دست پیدا کرده و سهم بیشتری از بازار داخلی و جهانی توسط فولاد خوزستان کسب شود. در حال حاضر به منظور حفظ سهم بازار و توسعه بازار‌های هدف و جایگزینی تکنولوژی، شرکت فولاد خوزستان اقدام به تعریف و اجرای طرح پکیج اسلب جایگزین در سال جدید کرده که قرارداد آن بصورت EPCF در حال انعقاد است. با توجه به مدیریت مطلوب و برنامه های توسعه ای چنانچه مشکلات ناشی از تحریم ها کاهش پیدا کند، شرکت قادر خواهد بود با سرعت مناسبی با خرید تجهیزات مورد نیاز طرح های توسعه ای خود را با سرعت مناسبی اجرایی و گامی بلند در مسیر توسعه پایدار خود بردارد.

در این ویدیو تحلیل تکنیکال نماد ارزشمند فخوز برای شما دوستان و همراهان کانال بورس نما به اشتراک گذاشته شده است که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات