تحلیل تکنیکال شپنا - 1400/03/06

پنجشنبه، 1400/3/6

 پالایشگاه نفت اصفهان

چنانچه سهامدار شپنا بوده اید، برای مشاهده سود سهام شپنا 1400 به لینک مربوطه می توانید مراجعه نمایید.

شرکت پالایش نفت اصفهان در سال 1358با ظرفیت اولیه پالایش 200 هزار بشکه در کشور تاسیس شد و اکنون با توان پالایش 375000 بشکه نفت و تبدیل آن به فرآورده هایی چون بنزین، نفت و گاز، گاز مایع ، نفت کوره و نفت سفید، از اهمیت راهبردی در اقتصاد کشور برخوردار است. شرکت در سال ۱۳۸۶ با داشتن سودآوری و بهره‌وری بیشتر نسبت به دیگر شرکت‌های پالایشی، به‌عنوان یکی از مراکز نفتی پیشگام در مجموعه صنعت عظیم نفت کشور، مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی قرار گرفت و باعرضه سهام آن در بازار بورس، با نماد شپنا به بخش خصوصی واگذار شد.

شپنا در منطقه‌ای با مساحت کل ۳۴۰ هکتار در شمال غربی اصفهان واقع‌ شده است و از بزرگترین واحدهای پالایشی کشور محسوب می شود. در سال ۱۳۸۱ واحد روغن‌سازی این شرکت با عنوان (شرکت نفت سپاهان) و در سال ۱۳۸۲ واحد قیرسازی شرکت با عنوان شرکت پالایش نفت جی به بخش خصوصی واگذارشده است. اخیرا شرکت 16.67 درصد شسپا خریداری کرده است تا به تحقق شعار و خط مشی خود در تبدیل شدن به اولین پتروپالایشگاه ایرانی تحقق ببخشد.

این شرکت  علیرغم تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی، با کمک متخصصان داخلی، پیچیده‌ترین کاتالیست پالایشی دنیا مربوط به واحدهای بنزین سازی را تولید نموده و از سال ۱۳۹۴ با راه‌اندازی و بهره‌برداری کامل از مجتمع بنزین سازی و تولید متوسط روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ سهم بسزایی در کاهش آلودگی کلان‌شهر اصفهان و کشور ایفا می‌کند.
این شرکت همچنین روزانه حدود ۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴و ۵ تولید می‌کند و با بهره‌برداری از واحد تصفیه گازوئیل که در سال ۱۴۰۰ محقق می‌شود تمام ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل تولیدی این شرکت، یورو ۵ خواهد شد.

خرید پتروشیمی اصفهان توسط شپنا

شرکت پالایش نفت اصفهان در سال ۱۳۹۹ سالی بسیار ویژه را تجربه کرد و با خرید سهام مدیریتی شرکت پتروشیمی اصفهان که در مجاورت آن قرار گرفته است رسما اولین گام برای تحقق اولین پتروپالایشگاه ایرانی را برداشت. خرید بیش از 41 درصد شصفها توسط شپنا باعث شد پالایشگاه به تکمیل شدن چرخه محصولات با ارزش افزوده بالاتر کمک کرده و بصورت ویژه برنامه های توسعه پتروشیمی اصفهان را مدیریت کند تا از این طریق با سود سازی بیشتر به عنوان یک شرکت پیشرو در سالهای آتی مطرح شده و بیش از پیش به استقلال اقتصادی کشئر کمک کند. 

عملکرد مالی شپنا طی سال مالی اخیر

عملکرد درخشان شرکت در طی سال مالی گذشته و استمرار تولید محصولات ارزشمند توسط شپنا باعث شناسیی سود 100 تومانی به ازای هر سهم شده است و ترازنامه شرکت نسبت به سال مالی گذشته در زمینه درآمدهای عملیاتی جهش خیره کننده ای را نشان می دهد که از مدیریت صحیح این شرکت بر منابع خود حکایت دارد. با توجه به خبرهایی که از تخفیف خوراک پالایشگاه ها شنیده می شود و موضوع مهم این روزهای کمیسیونهای مجلس شورای اسلامی می باشد، به نظر می رسد حاشیه سود شرکت در سال 1400 بیشتر شده و از این منظر روزهای خوبی در انتظار شپنا باشد.از طرف دیگر  با توجه به جهش سود سازی پتروشیمی اصفهان  و شسپا سود تلفیقی شپنا در سال جاری بیشتر شده و منابع مالی خوبی در اختیار شرکت قرار خواهد گرفت که می تواند در راستای توسعه شرکت و اورهال واحدهای قدیمی مورد استفاده قرار بگیرد.

در این ویدیو تحلیل تکنیکال نماد ارزشمند شپنا برای شما سهامداران عزیز این نماد به اشتراک گذاشته شده است که امید است مورد توجه شما قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: محسن اشبیانی | دوشنبه، 1400/3/10

👈ضمن تشکر از شما می خواستم بدانم کیفی سازی گازوییل شرکت چه مقدار در سال برای شرکت سود سازی دارد جایی خواندم مبلغ 320 میلیون یورو برای شرکت سود اوری دارد.

🔸پاسخ: با سلام و درود. با افزایش تولید گازوییل در شپنا و با نرخ محافظه کارانه، عدد سود سازی ۳۶۴ میلیون یورو خواهد بود.

نام: محسن اشتیانی | چهارشنبه، 1400/3/19

👈ممنون از لطف شما

🔸پاسخ: خواهش می کنم

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات