ورود و خروج پول هوشمند به سهم

شنبه، 1400/3/1

در بخش ششم از سری مباحث و فیلم های آموزشی تابلوخوانی در وبسایت بورس نما می پردازیم به ورود و خروج پول هوشمند که شاید مورد توجه و معرف حضور بسیاری از فعالان بورس و بازار سهام باشد. به این منظور در اینجا به تعریف پول هوشمند می پردازیم که گاهی ممکن است پول داغ نیز به آن بگویند؛ به این ترتیب شما را با یکی از مهم ترین مباحث تابلوخوانی آشنا خواهیم کرد. اهمیت پول هوشمند که اسمارت مانی (Smart Money) هم نامیده می شود ذکر خواهد شد و با جریان ورود و خروج پول هوشمند در چهار مرحله آشنا خواهیم شد. در ادامه دو گام مهم را برای نحوه تشخیص ورود و خروج پول هوشمند بر خواهیم شمرد و نکاتی را هم در خصوص آن در بخش پایانی ذکر خواهیم کرد.

پول هوشمند چیست؟

پول هوشمند یا اسمارت مانی به آن سرمایه‌ای گفته می‌شود که سرمایه گذاران و متخصصان بزرگ مالی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، خبرگان بازار و … جهت ایجاد روندهای بزرگ قیمتی در سهم یا بازار هدف وارد آن می کنند. سرمایه‌گذاران عمده و بزرگ بازار با درک بالای خود از نیازهای بازار، اطلاع از بنیاد سهم و همچنین دسترسی به اطلاعات ویژه نهانی یا بیشتر نسبت به سایر افراد عادی، با قدرت بالای خرید یا شهرت خود جهت حرکت سهم را مشخص می‌کنند. پول هوشمند به‌ اندازه‌ای قوی است که می‌تواند روند قیمت یک سهم را تغییر دهد و تأثیرات عمده‌ای را بر آن ایجاد کند.

به بیان دیگر، پول هوشمند اصطلاحی می باشد که از آن برای توصیف جهت سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران کلان یا خبره بازار توسط کارشناس های اقتصادی استفاده می شود. این پول معمولا توسط سرمایه‌گذاران بزرگ بازار به آن تزریق می‌شود و یا از آن خارج می‌شود که به نوعی سبب جهت‌گیری دستوری بازار می‌شود. به‌عنوان‌ یک مثال چنانچه امیدواری زیادی در بازار سرمایه شکل بگیرد، پول هوشمند زودتر از سهامداران عادی به بازار سرمایه یا سهمی خاص وارد می‌شود؛ چرا که از سود احتمالی در آینده نزدیک، اطمینان دارد.

اهمیت ورود و خروج پول هوشمند

همانطور که گفته شد این پول توسط سرمایه گذارانی وارد می شود که از قطعیت سرمایه گذاری در بازار هدف خاصی مطلع هستند؛ حال ممکن است این اطلاعات را از بررسی بنیاد سهام، نیازهای روز کشور و جهان و پیش بینی خودشان کسب کرده باشند یا از طریق ارتباطات ویژه ای بدانها دسترسی پیدا کرده باشند. البته برای خروج پول از سهم خاص نیز همین شرایط اما در جهت عکس وجود دارد؛ یعنی سرمایه گذاران بزرگ از سودرسانی بیشتر قطع امید کرده اند یا اینکه از اتفاقاتی پشت پرده با خبرند که می تواند در آینده برای سهامداران گران تمام شود. پس به این شکل می توان گفت بررسی این ورود و خروج اهمیت بسیار زیادی در بررسی های تابلوخوانی برخوردار است.

توجه داشته باشید که پول هوشمند تنها به بازار سهام اختصاص ندارد؛ اما ما در اینجا توجه شما را تنها به بازار سهام و اوراق بهادار می خواهیم معطوف کنیم.

جریان ورود و خروج پول هوشمند

ورود و خروج پول هوشمند فازهای مختلفی دارد که در 4 فاز می تواند خود را در بازار نشان دهند. با توجه به نظریه‌های موجود در بازارهای مالی، پول هوشمند عموما در چهار فاز خاموش، آگاهی، شیدایی و سقوط به ترتیب به جمع‌آوری یا انباشت (Accumulation)، افزایش قیمت یا صعودی (Mark Up)، توزیع (Distribution) و سپس کاهش قیمت (Mark Down) یک سهم، دارایی یا بازار می‌پردازد که گاهی در قالب نظریه وایکوف نیز مطرح می شود و نموداری به شکل زیر دارد:

نمودار پول هوشمند

 

بررسی چهار مرحله از ورود تا خروج پول هوشمند

در ادامه چهار مرحله از ورود تا خروج پول هوشمند را مورد بررسی قرار می دهیم:

مرحله اول ورود پول هوشمند

در اولین مرحله مطابق با نظریه بالا، بازیگران اصلی و صاحبان پول هوشمند که اطلاعاتی خاص در رابطه با تغییرات بنیادی مثبت صورت‌های مالی شرکت‌ها دارند، به منظور اطمینان از خرید سهام در قیمت هر چه کمتر، سهم مورد نظر را مورد توجه قرار داده اما آن سهام یا دارایی را در حجم‌های سنگین نمی‌خرند تا مبادا قیمت آن به یک‌باره افزایش داشته باشد و نظر عموم را به خود جذب کند. حتی دیده‌شده یا گفته می شود که در تعدادی از موقعیت ها، برخی نهادها با کدهای حقوقی خود سهامی را در قیمتی پایین به فروش می‌گذارند و از طرفی دیگر، کدهای حقیقی خودشان خریدار آن می‌شوند. به همین دلیل این نهادها یا افراد مجبورند تا سهام موردنظر را طی یک دوره زمانی چندروزه یا حتی چندماهه جمع‌آوری کنند. درواقع آن‌ها با ترفندهایی خاص مانند خرید در ساعات بازگشایی و ابتدایی بازار و فروش در ساعات پایانی معاملات، در عین آنکه قیمت را پایین نگه می‌دارند، در کل میزان خریدها را بیشتر از میزان فروش نگه می‌دارند. در این مرحله قیمت سهم تقریباً ثابت مانده و حجم خرید هم پایین به نظر می رسد، اما معامله گران آموزش‌ دیده و باتجربه می‌دانند که این زمان، وقت بسیار مناسبی برای خرید است.

مرحله دوم در ورود پول هوشمند

در مرحله دوم از ورود پول، هدف این پول بالا بردن قیمت سهم به منظور فروش آن در آینده می باشد. در این مرحله، صاحبان پول هوشمند سرمایه نهادی و بنیادی خود را وارد می کنند و با به حرکت درآوردن پول هوشمند شروع به خرید سهم در قیمت‌های حداقلی و با حجم‌های بالا می‌کنند و با کمیاب نشان دادن آن در بازار، تقاضای خرید القایی را زیاد می کنند. پول هوشمند در اینجا با دامن زدن بر میزان تقاضا از طریق خریدهای مستمر و افزایش قیمت به دلیل کمبود عرضه، موج و تکاپویی را ایجاد می‌کند که سبب تحریک هیجانی سایر سرمایه‌گذاران و خریداران خرد شده و آنها را به خرید سهام مذکور هدایت می کند؛ اینجاست که با افزایش حدود 10 درصدی قیمت سهم، هیجان زیادی در بین اهالی بازار برای خرید آن ایجاد می شود تا از رالی ایجاد شده در بازار جا نمانند؛ با این حال افرادی که به حجم معاملات توجه کرده اند و خریدشان تکمیل شده است، موقعیت‌های معاملاتی‌شان وارد فاز سوددهی شده است.

مرحله سوم از فازهای ورود پول هوشمند

در فاز قبل، وقتی اغلب سرمایه‌گذاران به این باور رسیدند که سهم مذکور فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؛ قیمت‌ها نسبت به زمانی که پول هوشمند وارد شده بود بالاتر می‌رود. در اینجا هرچقدر بازیگران بیشتری از بازار بر روی سهم یا دارایی موردبحث سرمایه‌گذاری می‌کنند، تقاضا نیز افزایش می یابد و قیمت‌ها همچنان بالا و بالاتر می‌رود. این نقطه آغاز فاز شیدایی است که موجب می‌شود سرمایه‌گذاران بی‌تجربه نیز به هر قیمتی به دنبال استفاده از این فرصت باشند. در این فاز، قیمت سهم خیلی بیشتر از زمانی است که پول هوشمند وارد سهم شده بود. پس‌ از آن و به دنبال افزایش چند برابری حجم و ارزش معاملات، پول هوشمند شروع به انتقال مالکیت سهم به خریداران خرد می‌کند؛ که این کار به آرامی، گام به گام و مرحله به مرحله انجام می‌شود؛ در واقع صاحبان پول هوشمند در اینجا سهام خود را با حجم بالای نمی‌فروشند تا کاهش ناگهانی و یک‌باره در قیمت سهم پیش نیاید. به عنوان مثال، ممکن است حتی مقداری از سهام خود را در ساعات اولیه بازار بفروشند و در ساعات پایانی دوباره آن را بخرند؛ با این حال درمجموع میزان فروش از میزان خرید پیشی می‌گیرد که به خاطر همین، قیمت سهم که حالا در بالاترین نقطه خود ایستاده در یک محدوده خاص درجا می‌زند. پول گُنگ یا خنگ که قادر به شناسایی خروج پول بعد از رشد قیمت‌ها نیست در این مرحله به امید افزایش قیمت همچنان به خرید کردن ادامه می‌دهد و به این ترتیب حجم معاملات را همچنان بالا نگه می‌دارد. این مساله درست زمانی است که معامله گران حرفه‌ای‌تر بازار با تبعیت از رفتار و الگوی پول هوشمند دست به فروش تدریجی سهم زده و شروع به شناسایی سود کرده‌اند.

مرحله چهارم پول هوشمند

در مرحله آخر یا چهارم پول هوشمند، سرمایه گذاران اولیه که بخش قابل‌ توجهی از سهام خود را به فروش رسانده به قصد ریزش قیمت‌ها اقدام به عرضه سهم در حجم های زیاد می کنند و بدین ترتیب از بازار خارج می‌شوند. در این زمان، آخرین خریداران و سرمایه‌گذاران خرد که شانس کمی برای خروج در قیمت‌های بالاتر رادارند، معمولاً بازنده این بازی می‌شوند زیرا با دیدن این وضعیت، وحشت‌زده شده و شروع به فروش سهام خود می‌کنند و به این ترتیب به کاهش بیشتر قیمت کمک می‌کنند. بنابراین در برابر پول هوشمند «پول گنگ یا خنگ» قرار دارد و به سرمایه‌گذارانی تعلق دارد که از تجربه و دانش کافی برای حضور در بازار و به ویژه بازار سهام برخوردار نیستند و تحرک‌های سرمایه‌گذاری را نمی توانند پیش بینی کنند و وارد بازی‌ای می‌شوند که برایشان ممکن است گران تمام شود؛ بدین شکل که پول هوشمند در غیاب فضای تحلیلی میان سرمایه‌گذاران خرد، می تواند آن‌ها را به طور هیجانی ترغیب به خرید سهامی‌ کند که به طور غیر طبیعی افزایش قیمت داشته‌ است و این در حالی است که معامله گران حرفه‌ای قادر هستند تا رد پای پول هوشمند را به موقع دنبال کشف کرده و دنبال کنند.

 دو گام ساده و اساسی در تشخیص پول هوشمند

برای تشخیص ورود و خروج پول هوشمند دو گام اساسی و مهم وجود دارد که می تواند کمک زیادی در شناخت این پول نماید:

گام اول تشخیص ورود پول هوشمند

وارد سایت TSETMC.COM شده و نماد موردنظر را جستجو می کنیم تا اطلاعات سهم مورد نظر نمایان شود. در اینجا ابتدا حجم معاملات را با حجم میانگین ماه مقایسه می کنیم، اگر حجم معامله شده ۲ برابر یا بیشتر از ۲ برابر میانگین حجم ماه بود، به گام بعدی می رویم. در واقع این حجم معامله شده سنگین در سهم نشان می دهد که اتفاقی در سهم در حال رخ دادن است، حال برای بررسی خوب یا بد بودن این اتفاق به گام های بعدی می رویم.

گام دوم تشخیص پول هوشمند

در گام دوم حجم خرید حقوقی ها و حقیقی ها و همچنین تعداد آن ها را بررسی می‌کنیم. در فیلم‌ها و مطالب آموزشی قبلی در خصوص حجم معاملات در تابلوخوانی صحبت شد، از سربرگ حقیقی و حقوقی هم می‌توانیم به بررسی این موارد بپردازیم که قبلا توضیح داده شد. اگر به خاطر بیاورید گفتیم که معمولا با حقوقی‌های سهم کار خاصی نداریم و حقیقی ها را مورد بررسی قرار می دهیم.
در اینجا با تقسیم حجم خرید حقیقی ها، بر تعداد آن ها سرانه خرید حقیقی ها را برای سهم بدست می آوریم(به همین ترتیب سرانه فروش حقیقی ها). حال که سرانه خرید و فروش حقیقی ها را بدست آوردیم اگر سرانه خرید حقیقی‌ها از سرانه فروش آنها بیشتر باشد، گفته می‌شود که پول هوشمند وارد سهم شده است و در صورتی که کمتر باشد، خروج پول هوشمند را شاهد هستیم. البته برخی ممکن است نسبت‌های بیشتری را برای قدرت خرید و فروش حقیقی‌ها در نظر بگیرند؛ مثلا 4 که امکان قوی تری برای ورود یا خروج پول هوشمند است.

برای دیدن یک مثال و بررسی این دو گام به صورت کاربردی توصیه می شود حتما فیلم آموزشی بالا را مشاهده بفرمایید.

نکات مهم و پایانی در خصوص پول هوشمند

1- تحلیل گران تکنیکال معتقد هستند که حجم معاملات جلوتر از قیمت سهام است؛ یعنی شدت صعود در روند صعودی یا افت شدت نزول در روند نزولی، قبل از آشکار شدن در روندهای برگشتی قیمت، ابتدا در حجم معاملات ظاهر می شود. پس در نظر داشتن حجم معاملات از اهمیت زیادی برخوردار است.

2- بد نیست بدانید که در رابطه با حجم معاملات دو ضرب المثل مهم در بازار بـورس وال استريت وجود دارد:
الف) اين حجم معاملات است كه تغييرات قيمت را در بازار به وجود مي آورد.
ب) حجم معاملات در بازارهاي پررونق، نسبتا سنگين یا زیاد و در بازارهاي راكد، نسبتا سبک یا کم است.

3- ورود پول هوشمند مدام رخ نمی‌دهد و معمولا با فواصل زمانی زیاد اتفاق می‌افتد. گفته می شود ورود پول هوشمند تنها یک یا دو بار می تواند در سال رخ دهد که منجر به رشد سریع و زیاد قیمت سهم گردد.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات