الگوی شمعی ستاره عصرگاهی

جمعه، 1400/2/31

الگوی بازگشتی ستاره عصرگاهی

این الگو نیز از سری الگوهای بازگشتی شمع ژاپنی یا کندل استیک است که به انگلیسی Evening Star Pattern نامیده می شود و سبب تغییر در روند نزولی قیمت می شود؛ یعنی در سقف قیمت واقع می شود و عمدتا دارای سه شمع یا کندل است که شمع اول نزولی می باشد، شمع سوم نزولی یا قرمز رنگ است؛ اما شمع وسط یا ستاره  می تواند هر رنگی داشته باشد. این الگو دقیقا شرایطی برعکس ایجاد می کند که قبلا در خصوص آن صحبت کردیم.

شکل گرافیکی شمع ستاره عصرگاهی

در تصویر زیر می توانید شکل گرافیکی این الگوی بازگستی را مشاهده بفرمایید. در حالت کلی این الگو به شکل سمت چپ تصویر زیر است اما در یک حالت خاص می تواند به شکل دوجی (الگوی سمت راست تصویر زیر) نیز در آید که در این حالت اعتبار الگو و قدرت بازگشت  آن بیشتر است.

شکل شمع ستاره عصرگاهی

ویژگی های الگوی ستاره عصرگاهی

این الگو نیز دارای یک سری ویژگی های خاص خود است که حتما باید آنها را بدانید تا به قطعیت تشکیل آن اطمینان داشته باشید از جمله:
1- الگوی ستاره عصرگاهی، الگوی برگشتی از سقف است که بعد از آن کاهش قیمت رخ می‌دهد.
2- این الگوی ستاره ای حداقل از سه شمع تشکیل شده است.
3- شمع اول در آن صعودی است، رنگ شمع دوم اهمیتی ندارد و شمع سوم نزولی است.
4- شمع اول صعودی با بدنه بزرگ است، بعد از آن یک شمع با بدنه کوچک (ستاره) در بالاترین نقطه تشکیل می‌شود و سپس یک شمع نزولی داریم که باید نفوذ خوبی در شمع اول داشته باشد.
5- فاصله بیشتر دو شمع مجاور با شمع وسط یا ستاره، به اعتبار الگو می‌افزاید؛ منظور از فاصله بیشتر همان فاصله عمودی یا شکاف قیمت است.
6- تشکیل این الگو در روند صعودی نشان دهنده کاهش تمایل به خرید است.
7- حجم کمتر معاملات در شمع اول و حجم بیشتر در شمع سوم به اعتبار الگو می‌افزاید.
8- در صورتی که شمع دوم یک دوجی باشد، قدرت برگشت بسیار بیشتر است که الگوی ستاره عصرگاهی دوجیEvening Doji Star نام دارد.

مثال عملی از شمع ستاره عصرگاهی

شکل زیر یک الگوی ستاره عصرگاهی در حالت خاص دوجی را نشان می دهد  که پس از ان نزول یا کاهش قیمت اتفاق افتاده است. برای مثال ها و توضیحات بیشتر توصیه می شود حتما فیلم آموزشی بالا را مشاهده بفرمایید.

مثال الگوی ستاره عصرگاهی دوجی

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات