تحلیل تکنیکال نماد خمحور

یکشنبه، 1400/2/26

تاریخچه خمحور

یکی از شرکتهای زیرمجموعه ایران خودرو که به تازگی خبر تجدید ارزیابی دارایی های سنگین آن در کدال رونمایی شده است شرکت خمحور است. این شرکت طی یکسال اخیر با اجرای برنامه های انضباط مالی توانسته است در گزارش 9 ماه جهش 500 درصدی در سود سازی را نسبت به سال مالی گذشته به ثبت برساند که نشان دهنده ی مدیریت صحیح و حرکت مناسب شرکت در جهت تحقق شعار جهش تولید است.
این شرکت در تاریخ 20 دی ماه سال 1366به منظور تامین محورهای جلو و عقب خودروهای دیزلی با مشارکت و همراهی بانک صنعت و معدن و با تکنولوژی بنز آلمان و ولوو و ایویکو پای به عرصه فعالیتهای صنعت خودرو کشور گذاشت.
شرکت در طی 9 سال ابتدایی فعالیتهای قابل توجهی نداشت اما از ابتدای سال 1375فعالیت خود را بطور جدی آغاز نمود. در ابتدای فعالیت این شرکت ظرفیت تولید 15000 دستگاه اکسل در یک شیفت کاری را به ثبت رساند که طی سالهای بعد با توسعه و ارتقا و تجهیز خطوط تولید این رقم به نحو چشمگیری افزایش یافت.

محصولات

شرکت در طی سالهای اخیر به منظور کسب سهم بیشتر از بازار قطعات خودرو با رویکردی مثبت به تنوع بخشی در محصولات خود مبادرت ورزیده است و در این راستا انواع قطعات ماشین کاری را به سفارش مشتریان خود تولید می کند. از سوی دیگر تولید اکسل کامیونها و مینی بوس ها با رعایت استانداردهای روز دنیا در دستور کار شرکت قرار گرفته است که باعث ایجاد سود عملیاتی بالایی برای شرکت شده است.
با توجه به استقبال بازار خودرو کشور از محصولات پیکاب و آفرود و نیاز به افزایش تولید وانت بار در کشور، شرکتهای خودروسازی داخلی نیازمند اکسلهای این خانواده از خودروها بودند که عمده نیاز آنها توسط واردات تامین می شد. با توجه به تحریمهای سنگین وضع شده بر صنعت خودرو خمحور با یک کار قابل تحسین و جهادی بخش قابل توجهی از این نیاز را با استقرار بالاترین استانداردهای داخلی قطعه سازی پاسخ داده است و امروزه از شرکتهای مهم زیر مجموعه ایران خودرو و سایپا به شمار می رود.

 افزایش نرخ محصولات خمحور

به تازگی این شرکت در یک افشای اطلاعات با اهمیت در کدال خبر از افزایش نرخ محصولات خود داده است. بر این اساس قیمت اکسل های کامیون و اتوبوس 21 درصد و قیمت اکسل های وانت بارها و پیکاب ها 42 درصد افزایش یافته است. 
با توجه به افزایش مواد اولیه ساخت اکسل این افزایش نرخ برای حفظ حاشیه سود شرکت بسیار لازم و ضروری بود.

طرح های توسعه 

شرکت طی سالهای 95 تا 98 به علت زیان ده بودن نتوانست طرح های توسعه ای خاصی را اجرا کند اما در سال گذشته این شرکت بعد از مدتها به سود نشست و از این رو برنامه های خود برای ارتقا تکنولوژی خطوط تولید و تنوع در محصولات را در سال جاری با قدرت دنبال خواهد کرد. بر این اساس با توجه به جهش تولید در شرکت زامیاد در سال گذشته و تداوم تولید نیسان در زامیاد در سال جاری، به نظر میرسد طی ماههای بعد شاهد جهش تولید در خمحور به منظور پاسخ دهی به نیازهای رو به افزایش صنایع خودروسازی داخلی برای اکسلهای خودروهای داخلی باشیم.

چالش های خمحور

مهمترین چالش پیشروی این شرکت نرخ گذاری دستوری توسط سهامداران عمده و افزایش قیمت مواد اولیه تولید بخصوص فولاد و نهاده های فلزی است. هزینه ی عملیاتی بالای خمحور فقط با کنترل هزینه ها و فروش محصولات به نرخ واقعی و البته جهش تولید قابلیت پوشش دهی دارد. لذا علاوه بر اهتمام شرکت در تولید محصولات بیشتر و با کیفیت تر افزایش حاشیه سود نیازمند افزایش نرخ محصولات و بالا بردن راندمان تولید است.

سخن پایانی

خمحور به تازگی خبر از افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها داده است. اهمیت این افزایش سرمایه در بالا بردن نسبت کفایت سرمایه این شرکت می باشد که باعث می شود شرکت به منظور پیشبرد برنامه های خود بتواند از تسهیلات مالی بانکها به میزان قابل قبولی بهره مند شود. بهرحال نظر به فعالیت این شرکت در حوزه ای تخصصی و بسیار مهم برای صنعت خودروسازی و با توجه به عملکرد نسبتا مطلوب سال مالی گذشته و خارج شدن شرکت از زیان، امید است در آینده رشد و توسعه ی همه جانبه برای این شرکت اتفاق افتاده و راه بسوی صادرات محصولات این شرکت به بازارهای هدف هموار شود.
 

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات