تحلیل تکنیکال سیمان خزر

یکشنبه، 1400/2/26

تاریخچه سخزر

کارهای مطالعاتی ساخت و احداث این شرکت در سال 1353 آغاز و در نهایت در سال 1366 در شهر لوشان با ظرفیت اسمی 2000 تن به بهره برداری رسید. بعدها با توجه به سود ساز نبودن فعالیت های شرکت با این مقدار تولید و فرسودگی دستگاه های تولیدی شرکت با همکاری بانک صنعت و معدن پروژه افزایش ظرفیت در سیمان خزر بطور جدی مورد بررسی قرار گرفت و با استفاده از تکنولژی روز دنیا و مشاوره با شرکتهای معتبر در این حوزه ظرفیت تولید سیمان این شرکت خوش نام به 4000 تن افزایش یافت.

محصولات

عمده محولاتی که در سیمان خزر تولید می شود عبارتند از:
پاکتی پرتلند تیپ 2
فله ای پرتلند تیپ 2 
شرکت سیمان خزر ببا اصطلاحاتی که در خط تولید این نوع سیمان صورت داده  درصد ترکیب آ سی تری در آن به حداکثر 8% محدود کرده است تا بتواند سیمان پرتلنذ بسیار با کیفیتی را به  بازار عرضه کند. کیفیت بالای این محصول باعث شده بازار صادراتی مناسبی پیشروی سیمان خزر قرار گرفته و حاشیه سود شرکت افزایش یابد.
سخزر با کاستن از میزان خاک رس در مواد اولیه با استفاده از روشی نوین توانسته علاوه بر تولید سیمان پرتلند تیپ 2 با کیفیت از نظر عملیاتی هزینه های تولید را نسبت به روشهای مرسوم دیگر تولید این نوع سیمان کاهش دهد. 
کم شدن آ سی تری باعث کاهش حرارت هیدراتاسیون و همچنین مقاوم شدن سیمان (و بتن) در برابر حمله سولفاتهاست در مجاورت آب  ماده آ سی تری با سولفاتها ترکیب شده ، ماده‌ای به نام اترنژیت به وجود می‌آورد که در اثر جذب آب متورم می‌شود و ایجاد ترک می‌کند که به این پدیده حمله سولفاتها گویند. سیمان پرتلند تیپ 2 در مقابل این پدیده مقاوم است بنابراین محصولی استراتژیک و مهم در صنعت سیمان به شمار رفته و از این رو سخزر را تبدیل به یکی از شرکتهای مهم سیمانی کشور کرده است.

افزایش نرخ سیمان

به تازگی این شرکت در یک افشای اطلاعات با اهمیت در کدال خبر از افزایش نرخ محصولات خود داده است. بر این اساس قیمت انواع سیمان به میزان 40 درصد افزایش یافته است. اثر این افزایش قیمت روی صورتهای مالی شرکت بسیار چشمگیر بوده و باعث می شود بخش بیشتری از هزینه های عملیاتی ناشی از افزایش نرخ نهاده های انرژی و مواد اولیه پوشش داده شده و حاشیه سود سیمان خزر بالاتر رود. 
اخیرا صحبتهایی مبنی بر ارایه سیمان در بورس کالا مطرح شده است که چنانچه این امر محقق شود سایه قیمت گذاری دستوری از روی این صنعت مهم برداشته و با سودساز شدن فعالیتهای شرکتهای سیمانی راه برای توسعه ی هرچه بیشتر این صنعت و صادرات منظم و مداوم بیش از پیش باز خواهد شد.  
جهش سود سازی در سخزر
شرکت با روند رو به رشد و ثبات درآمدهای عملیاتی، جزو شرکت های سیمانی پیشروکشور به شمار می رود. این نماد در سه سال اخیر درآمد همیشه رو به رشدی را داشته بطوری که در بهار سال 99 توانست درآمد های ماهیانه بالای 20 میلیارد تومان را ثبت کرده و به این ترتیب فصل جدیدی از فعالیتهای خود را به ثبت برساند. 
یکی از نقاط درخشان عملکردی سخزر در سال مالی گذشته در صورت های مالی 9 ماهه نمود پیدا کرد که شرکت توانست خود به ازای هر سهم 91 تومان سود شناسایی کند که نسبت به زمان مشابه در سال 98، رشد 42 درصدی را نشان می دهد.

 طرح های توسعه 

شرکت به منظور نیل به افزایش بهره وری طرح های مهم توسعه ای در پیش رو داشته که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.
احداث جاده اختصاصی کرماک بدون روکش آسفالت به منظور تسهیل در عملیات شرکت
احداث ساختمان جدید فروش و حسابداری برای شرکت
اجرای عملیات بهسازی محوطه فروش کارخانه به منظور تسهیل در عملیات فروش شرکت
اورهال کمپرسور هواساز شرکت
با بالاتر رفتن حاشیه سود شرکت طی سال گذشته سخزر در کنار طرح های یاد شده افزایش تولید محصولات و متنوع سازی سبد محصولات را به عنوان یک رویکرد بلندمدت مد نظر داشته و با پایش منظم بازارهای هدف و بخصوص بازار کشورهای حاشیه دریای خزر به دنبال کسب سهم پایدار و قابل توجه از بازار صادراتی به این کشورها است.

چالش های سخزر

مهمترین چالش پیشروی شرکت نرخ گذاری دستوری سیمان توسط وزارت صمت است که روی حاشیه سود این شرکت مثل تمام شرکتهای سیمانی تاثیر گذار است. 
از سوی دیگر افزایش حاشیه سود عملیاتی با بهبود فرایند تولید و افزایش راندمان ممکن است که این امر به شکل مستقیمی با هزینه های انرژی ارتباط داشته و با افزایش قیمت برق و سوخت تهدیدی جدی برای شرکت به وجود آمده است. در این بخش شرکت بدنبال راهکارهایی موثر برای کاهش هزینه های عملیاتی بوده و بررسی  این مقوله را بیش از پیش مورد توجه قرار داده است.
سخن پایانی
سیمان خزر یکی از شرکتهای بسیار مهم در صنعت سیمان کشور است که با مدیریت صحیح بر هزینه ها و توسعه بازار خود در سال گذشته گام بلندی به سمت افزایش سود خالص عملیاتی خود برداشته است. با توجه به نیازهای رو به افزایش داخلی به سیمان پرتلند و کیفیت بالای محصولات سخزر ، افزایش تناژ تولید محصولات بیش از پیش برای این شرکت خودنمایی می کند . از طرف دیگر با توجه به پتانسیلهای بی بدیل صادرات سیمان به  کشورهای مشترک المنافع بخصوص آذربایجان و ارمنستان که اخیرا در اثر جنگ نیازمند به واردات بیشتر سیمان به منظور بازسازی خسارت های به وجود آمده ناشی از جنگ هستند ، سخزر می تواند نقش پر رنگتری در این بازار ایفا کرده و با ارزآوری مطلوب میزان سودسازی خود را افزایش دهد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات