تحلیل تکنیکال شاخص- 1400/02/19

یکشنبه، 1400/2/19

شاخص بورس تا چه زمانی به اصلاحات خود ادامه می دهد؟

شاید برای شما به عنوان یکی از فعالان بازار سرمایه یا علاقمندان به این بازار  این سوال پیش آمده باشد که چرا روند شاخص بورس نزولی است و چرا این اصلاح تداوم داشته و تا کجا این روند ادامه خواهد داشت. پاسخ به این سوال بدون در نظر گرفتن روند تاریخی فراز و فرودهای شاخص بورس غیر ممکن است اما پرداختن به این موضوع نیازمند یک بحث تخصصی و بررسی تمام فاکتورهای اقتصادی و سیاسی است که بحثی کامل و زمانبر و طولانی است. اما بطور کلی می توان اصلاحات 9 ماه اخیر بازار سرمایه را نتیجه رشد شارپی و بدون وقفه و بعضا نامتناسب با واقعیتهای  تحلیل بنیادی اواخر سال 98 و 4 ماهه سال 99 دانست.

در طی زمان مورد بحث شاخص بورس با یک جهش عجیب از محدوده زیر 300 هزار واحد خود را به قله ی 2 میلیون واحد رساند. در این مسیر اغلب شرکته اعم از شرکتهای با روند مطلوب و سود ساز و یا شرکتهای بعضا ورشکسته و زیان ده شاهد رشدهای چند صد درصدی بوند و این امر یعنی رشد تجمیعی نمادها متاسفانه با اصلاح کلی نمادها توام شد و تا امروز ادامه دارد. در واقع  توجه به سود سازی و ارزندگی شرکتها در موج اصلاح بازار کمرنگ شده و اغلب نمادها حتی با جهش سوداوری قابل تامل شاهد اصلاحات عمیق و بی تناسب با بنیاد شرکت شده اند.

 سیل نقدینگی وارد شده به بورس در اوایل سال 99  که عمدتا توسط سهامداران جدید وارد این بازار شده بود به شکل صحیحی هدایت نشد و این موضوع در کنار عدم حمایت  سهامداران حقوقی و سیاستهای نادرست بازارگردانها موجبات سقوط تاریخی بورس را تا اردیبهشت ماه سال جاری فراهم آورد. بازار سرمایه طی این مدت علاوه بر کاهش چشمگیر حجم معاملات شاهد خروج نقدینگی سهامداران حقیقی نیز بوده است و اغلب فعالان بازار بر ورود این بازار به روند فرسایشی طی ماههای آینده توافق دارند. 

به نظر می رسد که  بازار سرمایه بیش از هر چیز نیازمند اعتمادسازی و توسعه زیر ساخت ها و افزایش شفافیت است و بشدت با مصادیق نرخ گذاری دستوری به شکل مستقیم و غیر مستقیم در تضاد است. تا زمانیکه مدیریت درست بر این بازار حاکم نشود و اعتماد مجدد فعالان و علاقمندان قدیمی و جدید بازار جلب نگردد به نظر مسیر شاخص بورس در یک سراشیبی حرکت خواهد کرد. 

عدم تناسب قیمت سهام با سود سازی

در طی سال جاری اغلب گزارشات حسابرسی شده شرکتهای فعال در بورس اوراق بهادار حاکی از افزایش سودسازی و افزایش تولیدات و توسعه بازار خود بوده است. علی رغم این گزارشات مثبت و بهبود فضای کسب و کار شرکتهای بورسی افت قیمت سهام آنها به میزان قابل توجه توجیه بنیادی نداشته و همین امر باعث سردرگمی بسیاری از تحلیلگران بنیادی بازار سرمایه شده است.

این اتفاق البته مسبوق به سابقه بوده و بنا به تجربیات قبلی بازار اشتباهات خود در قیمت گذاری یک نماد را اصلاح می کند. لذا شاید در مقطع کنونی سهامداری با نیت بهره مندی از سود مجامع و شرکت در افزایش سرمایه های جذاب گزینه ای معقول و جذاب به نظر برسد تا مجددا با ورود نقدینگی مناسب و جذب سرمایه گذاران جدید با اعتماد سازی به مکانیزم بازار دوباره شاهد رشد در کلیت بازار و بهبود روند شاخص کل و پویایی و بالندگی این بازار باشیم.

در این ویدیو تحلیل تکنیکال شاخص بورس با استفاده از ابزارهای مهم تحلیل تکنیکال برای شما همراهان سایت بورس نما به اشتراک گذاشته شده است که امیدواریم این ویدیو موجبات جلب رضایت شما را فراهم کند و برای ادامه مسیر سهامداری شما راهگشا باشد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.

مطالب مشابه

تبلیغات
تبلیغات