آشنایی با کندل مرد دار آویز

یکشنبه، 1400/2/19

الگوهای بازگشتی شمعی

الگوهای بازگشتی، الگوهایی هستند که بعد از تشکیل آنها روند قبلی سهم قابلیت معکوس شدن را دارد. یعنی چنانچه روند قبلی صعودی است، تشکیل این الگوها می‌تواند هشداری برای نزول قیمت و شروع یک روند جدید باشد و برعکس. پس شناخت این الگوها اهمیت زیادی در بررسی های تکنیکال دارد. اولین الگویی که در پست از وبسایت بورس‌نما آن را بررسی می‌کنیم، الگوی شمعی یا کندل استیک برگشتی مرد دارآویز یا hanging man است که به مرد دار آویخته و مرد حلق آویز و سایر اصطلاحات رایج نیز ممکن است معروف باشد.

با مراجعه به مقاله شمع ژاپنی یا کندل‌ها، می‌توانید اطلاعاتی تکمیلی در خصوص ساختمان شمع‌ها و انواع قیمت‌هایی که روی شکل گرافیکی آنها نمایش داده می‌شود، کسب کنید.

خصوصیات الگوی بازگشتی مرد دار آویز

این مساله لازم به تاکید است که الگوهای بازگشتی هر وقت تشکیل شدند، تایید آنها با تشکیل کندل بعدی انجام می‌شود که در فیلم آموزشی بالا با مثال خدمت شما این مساله توضیح داده شده است. این الگو را باید از خصوصیات آن شناخت که مهمترین ویژگی‌های بارز آن عبارت است از:
1- شمع آن بدنه کوتاهی دارد.
2- سایه بالایی ندارد یا بسیار کوتاه است.
3- سایه پایینی بلندی دارد.
4- در سقف‌ها رخ می‌دهد.
5- رنگ شمع اهمیتی ندارد.
6- سایه پایینی حداقل دو برابر بدنه شمع باید باشد.
7- بلندتر بودن سایه، احتمال افزایش اعتبار الگو را بالا می‌برد.
8- حجم بیشتر معامله در روز تشکیل این الگو، به اعتبار الگو می‌افزاید.
9- در شرایط صعودی رخ می‌دهد و در روز تشکیل ناگهان سقوط قیمت اتفاق می‌افتد که نشان از شکنندگی دارد و پس از آن دوباره قیمت به سمت بالا می‌رود؛ برای تایید الگو باید منتظر تشکیل شمع نزولی یا افت قیمت در روز بعد ماند.
10- هر چقدر بدنه شمع بالاتر از شمع‌های قبلی باشد، احتمال بازگشت یا تغییر روند بیشتر است.
11- این الگو اهداف قیمتی نمی‌دهد.

در حالت کلی باید گفت که اگر در هنگام تشکیل این شمع حجم معامله شده بیشتراز میانگین باشد، سایه شمع بلند باشد و تایید روز بعد نیز انجام شود به احتمال زیاد افت قیمت را تجربه خواهیم کرد.

خصوصیات ظاهری این شمع هم به شکل کلی زیر است:

شمع مرد حلق آویز

مثال از الگوی مرد دار آویخته یا حلق آویز

در تصویر زیر می‌توانید تشکیل این شمع و سقوط قیمت سهم در پی تشکیل آن را ملاحظه بفرمایید.

الگوی شمعی مرد دار آویز

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات