تحلیل تکنیکال نماد شرانل - 1400/02/17

پنجشنبه، 1400/2/16

تاریخچه

در آذر ماه  سال 1381 در راستای سیاستهای خصوصي سازی شرکتهای دولتي شركت ملي نفت ايران، واحدهای روغن سازی پالایشگاه‌های تهران و آبادان را به سازمان تامين اجتماعي، صندوق بازنشستگی کشوری و آستان قدس رضوی واگذار کرد که این واگذاری باعث تاسیس یکی از شرکتهای خوشنام راونکار ساز کشور یعنی شركت نفت ايرانول گرديد. سپس در جهت حضور در بازار سرمایه و استفاده از پتانسیلهای این بازار در اواخر سال 1391 شرکت نفت ایرانول با نماد شرانل در بازار فرابورس پذیرفته و سپس عرضه شد. شرکت نفت ایرانول سه بخش پالایشگاه روغن سازی تهران، پالایشگاه روغن سازی آبادان و مجتمع ظرف‌سازی و بسته بندی طی سالهای اخیر فعالیتهای خود را ادامه داده و از نمادهای قابل اعتماد صنعت روانکارها محسوب می شود.

 

دامنه فعالیتهای شرکت نفت ایرانول

شرکت نفت ایرانول برای حفظ جایگاه خود در صنعت روانکارها و همچنین بهبود نسبتهای مالی ترازنامه خود به فعالیتهای متنوعی مبادرت ورزیده است که از اهم آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کلیه عملیات بازرگانی و صنعتی و خدماتی که مرتبط با انواع روغن‌های موتور و صنعتی باشد.

2- تولید و توزیع و فروش محصولات و نیز واردات و صادرات مربوط به کلیه فرآورده‌های روغن موتور و صنعتی

3- سرمایه گذاری و هر نوع خرید، مشارکت در بخش خصوصی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری داخلی

اهداف کلان شرکت نفت ایرانول

شرکت نفت ایرانول با تولید، توزیع و صدور محصولات متنوع روانکار و با استفاده از فناوری‌های نوین به تمامی بازارهای داخلی و بخصوص بین‌المللی توجه دارد. این شرکت، از طریق توسعه بازار، ارتقا و به کارگیری آخرین محصولات، دستاوردها، فنون و تکنولوژی روز، خدمات جدید و متناسب با نیاز مشتریان را مهیا  ساخته و با پایش مداوم بازار به بیشتر شدن سهم خود از بازار پرسود روانکارها می اندیشد. در این راستا سیاستهای کلان شرکت مبتنی بر موارد زیر طراحی و باز تغریف شده است:

1- افزایش تولید و فروش محصولات نهایی و کاهش خام فروشی

2- در افق سال 1404 در عرصه تولید و تأمین روانکار و محصولات مرتبط در سراسر ایران و همچنین منطقه جایگاه نخست در سیطره نفت ایرانول باشد.

3- توجه به ساخت و تولید محصولاتی منطبق بر استاندارهای ملی و بین‌المللی

4- سودآورترین شرکت نفتی ایرانی در بازار روانکارها

به این منظور شرکت طرح های توسعه ای متعددی را برای بهینه سازی و افزایش راندمان فرایند تولید تعریف نموده است که با اهم آنها در قسمت بعد آشنا خواهیم شد.

طرح‌های توسعه‌ای

شرکت نفت ایرانول، در نظر دارد تا در سال 1401 از واحد روغن سازی خود  که در تهران قرار گرفته است و ارزش آن  7.654 میلیون یورو  برآورد می شود، بهره برداری کند. این طرح باعث تولید وکس کم روغن و افزایش ظرفیت تولید روغن پایه شرکت خواهد شد. علاوه بر این شرکت در سال  1403 پیشبینی کرده است که از فاز دوم طرح روغن سازی تهران به ارزش 6 میلیون یورو بهره برداری کند. این طرح باعث تولید وکس خشک مرغوبتر با 1% روغن خواهد شد که قیمت فروش گرانتری خواهد داشت و باعث سودآوری بیشتر شرکت خواهد شد. تولید روغن پایه توسط شرکت ایرانول میتواند نیازهای داخلی (از قبیل نیاز شرکت نفت بهران به این محصول) را به طور کامل تامین کند.

 

طیف محصولات شرانل

شرانل، پارافین، وکس، ضدیخ و انواع روانکار را تولید میکند. از این میان، پارافین، وکس و انواع روانکار را صادر می‌کند. محصول اصلی شرکت، انواع روانکار است که 83 درصد از صادرات و 87 درصد از فروش داخلی شرکت در سال 1399 شرکت را شامل می‌شود. شرکت عمده مواد اولیه خود را (شامل لوبکات، وکیوم باتوم، آیزوریسایکل) از داخل کشور تامین می‌کند.

 نرخ این مواد براساس قیمت نفت کوره فوب خلیج فارس قیمت گذاری می‌شود. مواد افزودنی مورد نیاز برای تولیدات شرکت، از خارج از ایران تامین می‌شود که با توجه به ریسک نوسان نرخ ارز نیمایی و تحریم‌ها ممکن است بر عملکرد شرکت اثرگذار باشد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات