سیگنال خرید و فروش در تابلوخوانی

چهارشنبه، 1400/2/1

نسبت خریداران به فروشندگان

مقایسه نسبت خریداران به فروشندگان از نکات و بررسی‌های مهم در روانشناسی بازار و بحث تابلوخوانی است. با مقایسه این نسبت ها می‌توان سیگنال‌های خرید یا فروش نسبتا درستی را دریافت کرد. بررسی تعداد خریداران و فروشندگان می تواند اطلاعات بسیار مهمی در مورد آینده سهم به معامله گران سهام نشان دهد. دو نوع سیگنال کلی با استفاده از این نسبت ها می توان گرفت.

سیگنال خرید با بررسی نسبت خریداران و فروشندگان

اگر تعداد خریداران سهام کمتر از تعداد فروشندگان آن باشد، سیگنال خرید دریافت می شود. یعنی هر چقدر تعداد خریداران کمتر باشد، فروشندگان بیشتری در سهم هم وجود دارد و قدرت خریداران (با تعداد کمتر) زیاد می‌باشد که این می‌تواند نشان از رشد قیمت سهم داشته باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص قدرت خریدار و فروشنده در تابلوخوانی می توانید لینک را کلیک نمایید.

سیگنال های خرید تابلوخوانی به سه دسته تقسیم می شوند:

1- سیگنال خرید ضعیف
2- سیگنال خرید متوسط
3- سیگنال خرید قوی

 سیگنال فروش با بررسی نسبت خریداران و فروشندگان

اگر تعداد فروشندگان یک سهم کمتر از تعداد خریداران آن باشد، سیگنال فروش دریافت می شود. یعنی هر چقدر تعداد فروشندگان کمتر باشند خریداران بیشتری در سهم وجود دارند و قدرت فروشندگان زیاد می‌باشد؛ این مساله می‌تواند نشان از افت قیمت سهم داشته باشد.

 سیگنال های فروش تابلوخوانی هم به سه قسم هستند:

1- سیگنال فروش ضعیف
2- سیگنال فروش متوسط
3- سیگنال فروش قوی

اما هر یک از این سیگنال ها در چه شرایطی ایجاد می شوند و چگونه بفهمیم که سیگنال رخ داده شده از چه نوعی است؟ به این منظور هر یک از موارد ذکر شده را در ادامه این پست وبسایت بورس نما شرح می دهیم:

الف) شرح انواع سیگنال های فروش

1- سیگنال فروش ضعیف

حقوقی در سهم فروش انجام می دهد و این فروش حقوقی بالای 15 درصد معاملات باشد. از طرفی با توجه به فروش حقوقی، تعداد فروشندگان حقیقی سهام کمتر از تعداد خریداران حقیقی آن سهم می باشد؛ در این نوع سیگنال هرچقدر درصد فروش حقوقی بیشتر باشد سیگنال فروش به همان نسبت ضعیف‌تر خواهد شد.

2- سیگنال فروش متوسط

حقوقی در سهم نقشی ندارد و تعداد فروشندگان حقیقی کمتر از خریداران حقیقی سهم می باشد. در این حالت تنها حقیقی‌ها در معاملات سهم نقش دارند.
توجه:  دقت شود که تنها در صورتی که فروش حقوقی بالای  درصد ۱۵ از معاملات باشد می توانیم برای حقوقی ها نقشی را در سهم لحاظ کنیم. به عنوان مثال اگر حقوقی ۱۰% فروش انجام داده باشد فروش حقوقی را نادیده می گیریم.

3- سیگنال فروش قوی

در این حالت حقوقی در سهم خرید انجام می دهد و این خرید حقوقی بالای 15 درصد معاملات است؛ ضمن اینکه با توجه به این همه خرید حقوقی، تعداد خریداران حقیقی همچنان بیشتر از تعداد فروشندگان حقیقی آن سهم می باشد. در این نوع سیگنال هرچقدر درصد خرید حقوقی بیشتر باشد، سیگنال فروش به مراتب قوی تر خواهد بود. حالت خاصی از این نوع سیگنال به خروج پول هوشمند معروف است که در بخش بعدی تابلوخوانی به آن نیز خواهیم پرداخت.

ب) شرح انواع سیگنال های خرید

1- سیگنال خرید ضعیف

حقوقی در سهم خرید انجام می دهد و این خرید حقوقی، بالای 15 درصد از معاملات می باشد؛ ضمن اینکه با توجه به این مقدار خرید حقوقی، تعداد خریداران حقیقی کمتر از تعداد فروشندگان حقیقی سهم باشد. در این نوع سیگنال خرید، هرچقدر درصد خرید حقوقی بیشتر باشد سیگنال خرید به مراتب ضعیف‌تر خواهد شد.

2- سیگنال خرید متوسط

حقوقی در سهم نقشی ندارد و تعداد خریداران حقیقی کمتر از فروشندگان حقیقی سهم می باشد. در این حالت گفته می شود فقط حقیقی‌ها در معاملات سهم دخالت یا نقش دارند.
توجه: در صورتی که خرید حقوقی، بالای ۱۵ درصد باشد می توانیم دخالت حقوقی ها در سهم را لحاظ کنیم. به عنوان مثال اگر حقوقی ۱۰% خرید انجام داده باشد، خرید یا دخالت حقوقی را نادیده می گیریم.

3- سیگنال خرید قوی

در این حالت حقوقی در سهم فروش انجام می دهد و این فروش حقوقی بالای 15 درصد ازمعاملات سهم می باشد؛ ضمن اینکه با وجود این حجم از فروش حقوقی، همچنان تعداد خریداران حقیقی کمتر از فروشندگان حقیقی در سهم باشد. در این نوع سیگنال هرچقدر تعداد خریداران حقیقی کمتر باشد، سیگنال خرید ایجاد شده به مراتب قوی تر و قابل اعتناتر خواهد بود. این سیگنال در شرایطی به ورود پول هوشمند به سهم معروف است که در بخش های آتی در خصوص آنها بحث خواهیم کرد.

یک مثال برای انواع سیگنال ها

سوال: شکل زیر را که مربوط به نماد ثباغ (شهرسازی و خانه سازی باغمیشه)  است ببینید. به نظر شما چه نوع سیگنالی داده است؟

سیگنال خرید و فروش

پاسخ: همانطور که مشاهده می شود، تعداد خریداران حقیقی کمتر از تعداد فروشندگان حقیقی می باشد؛ اما از طرفی حقوقی نیز در سهم خرید انجام داده است و خرید حقیقی شامل 40 درصد از کل حجم معاملات است. پس این نوع سیگنال نوعی سیگنال خرید است اما با توجه به دخالت های زیاد حقوقی، سیگنالی که باید برای آن در نظر گرفت از نوع سیگنال خرید ضعیف می باشد. همانطور که قبلا گفته شد، هنگامی که حقوقی بیشتر از 15 درصد از معاملات را انجام می دهد، نقش او را در معاملات در نظر می گیریم و هرچه خرید او در این حالت بیشتر باشد، سیگنال به مراتب ضعیف تری خواهیم داشت که در اینجا نیز صدق می کند.


نکاتی کلی در خصوص انواع سیگنال های خرید و فروش

1- اگر سهمی در نقطه حمایت قرار داشته باشد و تعداد خریداران سهم کمتر از فروشندگان آن باشند و یا به طور کلی در نقطه حمایت نسبت‌های سهم به نفع خریداران باشد، پیش بینی این است که  این سهم رشد کند و روند صعودی داشته باشد.

2- اگر سهمی در نقطه حمایت قرار داشته باشد و تعداد خریداران سهم بیشتر از فروشندگان آن باشند و یا به طور کلی در نقطه حمایت نسبت‌های سهم به نفع فروشندگان بازار باشد پیش بینی می شود که این سهم حمایت خود را از دست بدهد و روند نزولی داشته باشد.

3 – اگر سهمی در نقطه مقاومت قرار داشته باشد و تعداد خریداران سهم کمتر از فروشندگان آن باشند و یا به طور کلی در نقطه مقاومت نسبت‌های سهم به نفع خریداران باشد احتمال شکسته شدن نقطه مقاومت و رشد سهم زیاد است.

4- اگر سهمی در نقطه مقاومت قرار داشته باشد و تعداد خریداران سهم بیشتر از فروشندگان آن باشند و یا به طور کلی در نقطه مقاومت نسبت‌های سهم به نفع فروشندگان باشد، احتمالاً این سهم روند نزولی به خود خواهد گرفت.

 توضیحات بیشتر در فیلم آموزشی بالا ارائه شده است که می توانید آن را نیز ملاحظه بفرمایید.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: احمدی | جمعه، 1400/4/18

👈الان سیگنال فروش قوی با سیگنال خرید ضعیف یکی شدن که

🔸پاسخ: ممنون از نظر شما. اشتباه تایپی اصلاح شد.

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات