تحلیل تکنیکال رمپنا -1400/01/29

یکشنبه، 1400/1/29

اهمیت مپنا در اقتصاد کشور

بی شک شرکت مپنا یکی از مهمترین و توانمندترین شرکتهای منطقه خاور میانه محسوب می شود. مپنا محصولات مختلف مرتبط با صنایع نیروگاهی نظیر توربینهای پیشرفته، ژنراتور، بویلر و لوکوموتیو را تولید می کند.

مپنا شرکتی دارای توانایی و دانش فنی بسیار بالاست که بافت پرسنلی و مدیریتی بسیار خاصی دارد که باعث شده بیشتر توان سود سازی آن مبتنی بر دانش و قدرت منابع انسانی آن باشد.

این شرکت و مجموعه های ارزشمند آن از جمله شرکتهای پیمانکاری بورس محسوب می شوند که تاکنون پروژه های بزرگی را از صفر تا صد اجرایی کرده  و درصدد انجام پروژه های مهم در حوزه های مختلف نظیر توسعه و ساخت نیروگاه‌های حرارتی، همچنین اجرای پروژه‌هاى نفت و گاز و حمل و نقل ریلى و …  می باشد. این شرکت در حدود 13000 نفر پرسنل در کادر خود دارد و از این حیث اهمیت بسزایی در اقتصاد کشور و اشتغال زایی مستقیم نیز ایفا می کند.

حوزه‌های اصلی فعالیت شرکت

 • صنعت نیروگاه
 • صنایع نفت و گاز
 • صنعت حمل و نقل ریلی
 • حوزه سرمایه گذاری خصوصی

مروری گذرا بر فعالیتهای شرکت مپنا

 مپنا در سال ۱۳۷۱تاسیس شد و از همان ابتدا ریل گذاری این شرکت تبدیل شدن به یک شرکت مقتدر و با دایره ی عملیاتی گسترده بود. سپس در سال ۱۳۷۲ تأسیس «شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران» یا «مپنا» نیز انجام شد. در ابتدای راه، این شرکت بصورت اختصاصی فقط و فقط فعالیتهای پیمانکاری را انجام می داد و در دهه ی 80 به عرصه تولید تجهیزات تحت لیسانس صنایع مختلف پای نهاد. شرکت بزرگ مپنا در همین سالها به تکنولوژی تبدیل گاز به برق دست یافت و هم اکنون جزو شرکت‌های شاخص در فن آوری توربینهای گازی در جهان است.

شرکت مپنا در سال 86 همزمان با ورود به بازار سرمایه ی کشور حوزه ی جدیدی را برای فعالیت خود بازتعریف کرد و این بار وارد طرح های پیمانکاری نفت و گاز شد. 13 سال کار مداوم در این عرصه و اتمام چندین طرح درخشان در این حوزه باعث شد مپنا در صنعت نفت و گاز هم نامی قابل اطمینان محسوب شود. در اواخر سال 97 شرکت مپنا در راستای توسعه ی دایره‌ی فعالیتهای خود با خرید سهام شرکت آلومینیوم المهدی و شرکت هرمزال به صنایع معدنی و فلزی کشور ورود کرد و هم اکنون یک سوم آلومینیوم کشور را تولید می کند. 

نقش راهبردی مپنادر صنایع کشور

بیش از ۸۵٪ درصد از ظرفیت نصب شده شبکه برق کشور توسط گروه مپنا تولید می شود. در این بخش سایه ی سیاست‌های دولتی در تعیین نرخ برق یک عامل مهم در کاهش سود سازی مپنا از این حوزه تلقی می شود. ظرفیت 56000 مگاواتی  و ارزش بیش از سی میلیاردی نیروگاه‌های زیرمجموعه‌های نیروگاهی مپنا خود نشان دهنده‌ی اهمیت راهبردی این شرکت در اقتصاد کشور است. نظر به رونق صادرات برق در دو سال اخیر، مپنا می تواند در افزایش صادرات غیر نفتی گام های بلندی را بردارد. 

مپنا با تیزهوشی مطالعات گسترده ای روی طراحی و توسعه ی نیروگاه های پاک در سالهای اخیر داشته است و عزم جدی برای احداث نیروگاه های خورشیدی و بادی در کشور طی سال‌های آتی دارد.

محصولات پیشرفته صنعتى گروه مپنا

مپنا طیف گسترده ای از محصولات مهم  و پرکاربرد برای صنایع کشور را تولید می کند از جمله ی این محصولات می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • انواع توربین‌هاى گاز و بخار
 • تجهیزات جانبی توربین
 • پره توربین، توربین بادى
 • بویلرهاى متعارف و بازیاب حرارت
 • ژنراتورهاى حرارتى و آبى
 • سامانه‌هاى حفاظت و کنترل
 • لوکوموتیوهاى مسافرى و بارى
 • توربو کمپرسور
 • خدمات تعمیر و نگهدارى در کلاس جهانى

با توجه به لیست بلند بالای محصولات تولیدی مپنا و نیاز کشور به توسعه ی پایدار و مداوم صنایع برق و حمل و نقل و نفت و گاز، طی سالهای آتی مشارکت بیشتر مپنا در طرح های مهم کشور بیش از پیش احساس می شود و این شرکت در برنامه‌های توسعه‌ای آینده ی کشور نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

وبسایت بورس نما در این ویدیو، تحلیل تکنیکال رمپنا، این شرکت ارزشمند را برای استفاده شما عزیزان به اشتراک گذاشته و مسیر تکنیکالی این سهم   را بطور دقیق بررسی کرده است.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات