انواع نمودارهای قیمت سهام

جمعه، 1400/4/25

نمودارها روشی برای نشان دادن داده ها

نمودارها در واقع روشهای بصری و ساده برای نشان دادن انواع مختلف داده های به دست آمده یا جمع آوری شده هستند که پژوهشگر یا مخاطب را به دیدی سریع و کلی از اطلاعات موجود می رسانند و توجه مدیران و تصمیم گیران را با صرف وقت و هزینه کمتر به تغییرات جلب کرده و در نهایت به ارزیابی یا تصمیم گیری مناسبی سوق می دهند. نمودارهای انواع مختلفی دارند از جمله نمودارهای شمعی، خطی، ستونی، میله ای، دایره ای، عقربه ای، عنکبوتی، گانت، هیستوگرام، مساحتی، پراکندگی و ...

با توجه به کارایی و کاربرد نمودارها، هر یک از آنها ممکن است در یک شاخه از علم کاربرد بیشتر و وسیع تری را داشته باشند که در حال حاضر از حوصله این بحث خارج است اما در ادامه می خواهیم شما را با برخی از نمودارهای مهم بورس اوراق بهادار تهران و بازار سهام آشنا کنیم.

نمایش نمودارهای روزانه در وبسایت بورس نما

با توجه به اینکه بازار سرمایه شامل طیف وسیعی از بررسی قیمت، روندهای قیمتی، حجم ها، شاخص ها، تحلیل بنیادی شامل تولیدات، فروش، سودسازی، گزارشات ماهانه و سالانه و ... می شود، برای نمایش هر یک این ها ممکن است از نمودارهای مختلفی استفاده شود که جهت آشنایی و داشتن مثال از نمودارهای مختلف، یک بخش ویژه برای فراهم شده است که هر روز بعد از پایان تایم معاملات آپدیت می شوند و برای دیدن وضعیت روزانه و گزارش‌های کلی روزانه بورس نیز می توانید به آن لینک مراجعه نمایید.

نمودارهای قیمت سهام

نمودارهای قیمت سهام از ابتدایی ترین آموزش هایی هست که هر معامله گر بازار بورس اوراق بهادار، فارکس، ارزهای دیجیتال و ... باید با آنها آشنا باشد. همانطور که می دانید در تحلیل تکنیکال همه چیز در نمودار خلاصه می شود؛ پس باید انواع نمودارها را شناخت و دانست که هر یک چه قیمت هایی را نشان می دهند. 

به طور کلی سه نوع نمودار اصلی برای قیمت سهام وجود دارد که عبارتند از (1) نمودار خطی؛ (2) نمودار میله ای و (3) نمودار شمعی.

نمودار خطی تنها یک قیمت که معمولا قیمت بسته شدن جلسه معاملاتی است را نشان می دهد اما نمودارهای میله ای و شمعی، چهار قیمت را نشان می دهند که عبارتند از قیمت باز شدن، قیمت بسته شدن، حداکثر و حداقل قیمت دربازه معاملاتی. نمودار شمعی نسبت به نمودار میله ای، انواع قیمت ها را با ظاهر و گرافیک مناسب به نمایش می گذارد.

انواع قیمت در معاملات بازار به این شکل است:

(1) قیمت باز شدن (Opening Price)

اولین قیمتی که در یک بازه معاملاتی معامله صورت می گیرد.

(2) قیمت بسته شدن(Closing Price) 

آخرین قیمتی است که در یک بازه معاملاتی در آن قیمت معامله ای صورت گرفته است.

(3) قیمت بالا (High Price) 

بیشترین قیمتی است که در یک بازه معاملاتی در آن قیمت معامله ای صورت گرفته است.

(4) قیمت پایین (Low Price)

کمترین قیمتی است که در یک بازه معاملاتی در آن قیمت معامله ای صورت گرفته است.

در ویدئوی آموزشی بالا که برای همراهان بورس‌نما تهیه شده است، همه این نمودارها و تعاریف مربوطه با مثال توضیح داده شده است و می تواند شروع مناسبی برای کسانی باشد که در صدد شروع یادگیری تحلیل تکنیکال هستند.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات