تابلوخوانی (قدرت خریدار و فروشنده)

چهارشنبه، 1400/1/25

اهمیت قدرت خریدار و فروشنده در تابلوخوانی بورس

در بخش چهارم تابلوخوانی می پردازیم به تعیین قدرت خریدار و فروشنده در تابلوخونی که گاهی هم ممکن است نسبت خریدار به فروشنده را برای اشاره به آن عنوان کنند.. تعیین قدرت خرید و فروش در بحث تابلوخوانی معاملات بورس برای هر نماد خاص از اهمیت زیادی برخوردار است. چنانچه قدرت خریدار حقیقی بالا باشد، می توان نتیجه گیری کرد که احتمالا اتفاقات خوبی قرار است برای نماد مورد بررسی بیفتد و در سوی مخالف اگر قدرت خریدار حقیقی کمتر از قدرت فروش حقیقی ها باشد هم نتیجه گیری معکوس انجام می شود. اهمیت تعیین قدرت خریدار و فروشنده، دستگیری از روشی برای تحلیل یک سهم و پیش‌بینی آینده آن است. اما قدرت خریدار و فروشنده در بورس چیست و چگونه قدرت خریدار یا فروشنده حقیقی را به دست بیاوریم. هدف ما در ادامه این پست وبسایت آموزشی-تحلیلی بورس نما پاسخ به این پرسش است.

انواع معامله گرهای بورس ایران

در بورس ایران خریداران یا فروشندگان به دو گروه عمده حقیقی و حقوقی تقسیم بندی می شوند. حقیقی ها افراد عادی هستند که کد بورسی داشته و برای خود خرید یا فروش می کنند؛ اما حقوقی ها آنهایی هستند که برای شرکت ها که می توانند خصوصی یا دولتی باشند، اقدام به خرید یا فروش سهام می کنند.  حال سوالی که مطرح می شود این است که برای تعیین قدرت خریدار یا فروشنده، باید حقیقی ها را در نظر بگیریم یا فروشنده ها را. در حقیقت اگر بتوانیم هر دو را در نظر داشته باشیم، عالیست اما ما به عنوان یک سرمایه گذار حقیقی در بازار سرمایه معمولا به دنبال سود زودبازده و تنها کسب منفعت از بالا رفتن قیمت سهم روی تابلوی معاملات هستیم؛ اما حقوقی ها اینگونه نیستند. آنها به دلایل مختلف خرید و فروش می کنند. حقوقی ها گاهی برای کرسی مدیریتی، گاهی از روی اجبار، گاهی برای بالا بردن قیمت سهم، گاهی برای پایین آوردن قیمت سهم و هزاران دلیل مختلف اقدام به خرید یا فروش می کنند. از طرفی ممکن است حقوقی ها به دنبال سود زودبازده نباشند و اهداف بلند مدت تری را در سر داشته باشند؛ پس راحت تر است ما به عنوان یک سرمایه گذار حقییقی، رفتار حقیقی های بازار را بررسی کنیم و مبنای تحلیل خود را بررسی قدرت خریدار و فرشنده حقیقی قرار دهیم. چه خوب است اهداف حقوقی ها را بدانید و قدرت آنها را نیز در نظر بگیرید، اما همیشه فهمیدن اهداف آنها به آسانی امکان پذیر نیست.

فرمول یا روش محاسبه قدرت خریدار و فروشنده

برای محاسبه قدرت خریدار و فروشنده در معاملات سهام باید سرانه خرید هر معامله گر سهام تعیین گردد. این محاسبه هم برای حقیقی ها و هم برای حقوقی ها قابل تعیین است؛ اما همانطور که گفتیم به دلایلی که در بالا ذکر شد، ما تنها به محاسبه این قدرت برای حقیقی ها اکتفا می کنیم. به این منظور باید از از تعداد فروشنده ها و خریدارها اطلاع داشته باشیم؛ همینطور حجم خریداری یا فروخته شده آنها را. همه اینها در سایت tsetmc.com در دسترس است که پس از ورود به سایت و جستجوی نام نماد در آن به صفحه ای به شکل زیر هدایت می شود:

تابلوخوانی قدرت خریدار و فروشنده حقیقی

همانطور که در گوشه سمت چپ و بالای تصویر فوق مشاهده می فرمایید، اطلاعات لازم برای محاسبه به صورت هایلایت شده برای یک کثال (نماد شپاکسا) به نمایش در آمده است. با توجه به اینکه این اعداد و ارقام تمام چیزی است که ما لازم داریم، آن را به صورت مجزا در شکل زیر به نمایش در آوردیم:

نسبت خریدار فروشنده تابلوخوانی

میانگین یا سرانه تعداد سهم خریداری شده توسط هر حقیقی از تقسم حجم خریداری شده توسط مجموع آنها (4.477 میلیون سهم) بر تعداد حقیقی های خریدار (1,427 نفر) به دست می آید (3,137 سهم). اگر این عدد را در قیمت پایانی (43,150 ریال) ضرب کنیم، متوسط ریالی خرید توسط هر حقیقی حاصل می شود (135,361,550 ریال). از سوی دیگر، میانگین یا سرانه تعداد سهم فروخته شده توسط هر حقیقی نیز از تقسم حجم فروخته شده توسط مجموع آنها (4.384 میلیون سهم) بر تعداد کل حقیقی های فروشنده (1,127) به دست می آید (3890 سهم). اگر این عدد را در قیمت پایانی ضرب کنیم، متوسط ریالی فروش هر حقیقی حاصل می شود (167,853,500).

چنانچه سرانه یا میانگین مبلغ سهام خریداری شده توسط هر حقیقی را بر میانگین مبلغ سهام فروخته شده توسط هر حقیقی تقسیم کنیم، شاخص قدرت خریدار به فروشنده تعیین می شود که اینجا برابر است با:

(135,361,550 / 167,853,500) = 0.81

این عدد از تقسیم سرانه یا میانگین تعداد سهم ها نیز می تواند حاصل شود؛ یعنی چنانچه 3,137 سهم را بر 3,890 سهم تقسیم کنیم، همان 0.81 حاصل می شود. توجه شود که عدد حاصله اگر از 1 بیشتر شود، قدرت خریدار بالاتر بوده که ممکن است نوعی سیگنال خرید آن را در نظر بگیرند ولی چنانچه این عدد کمتر از 1 باشد، قدرت فروشندگان بالاتر هست و شرایط به نفع فروشندگان است. در واقع مفهوم این محاسبه این است که چنانچه خریداران، با مبلغ میاننگین بیشتری بخرند، یعنی نسبت به آینده سهم خوشبین هستند و حاضرند رقم های درشتی را صرف خرید سهام کنند.

گاهی اوقات ممکن است نسبت قدرت خریدار به فروشنده را بدون محاسبات و تنها با لحاظ کردن تعداد خریداران و فروشندگان حقیقی تخمین بزنند به این شکل که اگر تعداد خریداران بیشتر از فروشندگان حقیقی باشد، ممکن است بگویند قدرت فروش حقیقی بالاتر است و برعکس. این روش روشی سریع است اما در صورتی که حقوقی ها بیش از حد بفروشند یا بخرند، جوابگو نمی باشد.

نکاتی در خصوص استفاده از نسبت قدرت خرید و فروش

1- این نسبت نباید بعنوان ملاک اصلی خرید و فروش در نظر گرفته شود؛ بهتر است بعد از آنکه سهام از نظر بنیادی و تکنیکال بررسی و قیمت سهام برای ورود، مناسب ارزیابی شد، اگر  قدرت خریداران از فروشنده‌ها بیشتر بود برای خرید سهام اقدام شود.
2- کاربرد این نسبت بیشتر در استراتژی‌های کوتاه‌مدتی است و در دیدگاه بلندمدت با توجه به نوسانات سهام این نسبت ممکن است بارها تغییر کند؛ پس نمی‌توان آن را معیاری برای خرید و فروش سهام در بلند مدت در نظر گرفت.
3- توصیه می شود این نسبت در چند روز بررسی شود و به صرف اینکه مثلا در یک روز قدرت خرید زیاد شد، سهامی را نخرید. بهتر است این بررسی را از چند روز قبل‌تر انجام شده و به تغییرات آن در یک بازه زمانی چند روزه توجه شود.  (www.tsetmc.com)
4- لازم به ذکر مجدد است که در بررسی قدرت خریداران و فروشنده‌ها تنها ملاک اندازه گیری این نسبت، کدهای حقیقی هستند و از معاملات کد های حقوقی صرف نظر می‌شود.
5- بررسی قدرت خریدار و فروشنده در عرضه های اولیه کابرد چندانی ندارد.
6- اهمیت این تحلیل به خصوص در نزدیکی نقاط حمایت و مقاومت بسیار بیشتر است.
7- اگر سهم در نقطه مقاومت باشد، چنانچه قدرت فروشندگان بیشتر باشد این یک علامت منفی و یک زنگ خطر برای سهم تلقی می‌شود.
8- اگر سهمی در نقطه حمایت قرار داشته باشد ، چنانچه در این نقطه قدرت خریداران بیشتر یک باشد، این یک علامت مثبت و خبر خوب برای سهم تلقی می‌شود.

همراهان وبسایت بورس نما، مطالب و نکات تکمیلی در ویدئوی آموزشی بالا ذکر شده است که در صورت لزوم می توانید آن را نیز مشاهده بفرمایید؛ همچنین برای درک می توانید به آموزش مربوطه با کلیک بر لینک آن مراجعه نمایید.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات