تابلوخوانی (بخش سوم: سابقه معاملات)

پنجشنبه، 1400/1/19

سابقه معاملات سهام:

تابلوخوانی از مفاهیم اولیه و پیش نیازهای آموزش بورس در بازار بورس و فرابورس ایران است؛ این مساله قبلا هم تاکید شده است. شما به عنوان یک معامله گر سهام علاوه بر دانستن قیمت کنونی سهام و اطلاعات مربوط به حجم معاملات که به ترتیب در بخش های اول و دوم تابلوخوانی توضیحات لازم در خصوص آنها داده شد، باید سابقه معاملات سهام را هم بدانید. اهمیت سوابق یک نماد بر کسی پوشیده نیست. تحلیل تکنیکال بر مبنای سابقه معاملات سهام انجام می گیرد و تقریبا تمام سهامداران در خرید و فروش سهام به این نکته توجه ویژه ای دارند. اما چگونه باید به این اطلاعات دست یابی پیدا کنید و دانستن این اطلاعات چه فایده ای دارد؟ همه اینها در ویدئوی آموزشی بالا توضیح داده شده است اما بد نیست اختصار در اینجا نیز توضیحاتی برای فعالین بازار سرمایه و علاقمندان دنبال کننده وبسایت آموزشی-تحلیلی بورس نما بدهیم.

سابقه معاملات چه کاربردی دارد؟

باید بدانید که تحلیل تکنیکال بر سه اصل استوار است: (1) همه چیز در نمودار قیمت دیده شده است؛ (2) قیمت ها طبق روند مشخصی حرکت می کنند؛ (3) تاریخ تکرار می شود. برای اینکه به نمودار یک سهم خاص در بازره زمانی یا تایم فریم (Time Frame) خاصی دسترسی داشته باشید، باید اطلاعات قیمت، حجم و سایر نیازمندیهای تحلیل ما جایی ثبت شده و در اختیار ما قرار بگیرند.

چگونه سوابق معاملات را بیابیم؟

 اطلاعات ارزشمند مربوط به سوابق معاملات در سایت tsetmc.com در اختیار سامداران قرار گرفته است. بعد جستجوی نماد موردنظرتان، وارد صفحه ای می شوید که عمدتا اطلاعات جاری یا آخرین روز معاملاتی را در اختیارتان قرار می دهد. در اینجا با کلیک بر قسمت «سابقه» به جدولی هدایت می شوید که قیمت، حجم، درصد های آخرین و پایانی، کمترین و بیشترین قیمت و ... در آنجا ثبت شده است. نمودار، که برخی سهامداران به آن چارت نیز می گویند، دیگر اطلاعاتی است که از سوابق معاملات بدان نیاز داریم. برای دستیابی به نمودار قیمت سهام هم به بخش مربوطه (سابقه قیمت حجم [C])، مراجعه می شود. تهیه خروجی اکسل از سابقه معاملات نماد در سایت tsetmc.com هم به آسانی و با کلیک روی قسمت مربوطه (تهیه خروجی [E]) در دسترس عموم است تا چنانچه سهامداران بخواهند بر روی داده ها کار کنند مثلا نمودار شمعی را تهیه کنند و ... از آن بهره بگیرند. قسمت دوم تابلوخوانی در واقع به این سه بخش که گفته شد، می پردازد که به ترتیب در تصویر زیر با پیکان سبز رنگ نشان داده شده است. البته اخیرا یک بخش به نام نمودار تعاملی نیز به اینها اضافه شده است که نمودار تعاملی نام دارد و از آن می توان بری تحلیل تکنیکال در سایت tsetmc.com بهره گرفت.

سوابق معاملات سهام

اطلاعات تکمیلی از سوابق نماد:

1- با کلیک بر روی شماره صفحات در پایین جدول می توانید به سوابق قبل تر هم دسترسی پیدا کتید. توجه کنید که با کلیک بر سر ستون هر ستون، می توانید اطلاعات نماد را برای آن گزینه انتخاب شده، سورت و یا مرتب نمایید. به عنوان مثال فرض کنید شما بخواهید مقایشه ای بین حجم امروز و بیشترین حجم معامله شده نماد بکنید. به صفحه اول بروید و روی سرستون حجم کلیک کنید و نتایج را ببینید. به سابقه و سر ستونهای اطلاعات نماد فولاد دقت کنید:

سوابق معاملات نماد

2- خروجی فایلی که برای اکسل به دست می آید، پسوند csv دارد که می توانید آن را با اکسل باز کنید. اطلاعات نماد در یک ستون نشان داده شده است که برای استفاده باید آنها را مجزا کنید و هر یک را در یک ستون نشان دهید، در فیلم بالا به آموزش چگونگی جداسازی آن نیز پرداخته شده است که پیشنهاد می کنیم آن را حتما مشاهده بفرمایید.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات