آموزش کاربردی اندیکاتور MACD

پنجشنبه، 1400/1/19

اندیکاتور مکدی شامل چه اجزایی است؟

اندیکاتور مکدی در تحلیل تکنیکال ﺷﺎﻣﻞ دو رکن ﻣﯿﺎﻧﮕﯿﻦ متحرک با دوره‌های بلند مدت و کوتاه مدت بوده که با استفاده از ﻓﺎﺻﻠﻪ دو ﻣﯿﺎﻧﮕﯿﻦ ﻣﺘﺤﺮک از ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﺑﻌﻨﻮان شاخصی ﺑﺮای ﻗﺪرت ﺑﺎزار می توانیم از آن بهره برده و ﺑﻪ اﯾن شکل معاملات خود را با ریسک کمتری انجام دهیم. توجه کنید که ھﺮﮔﺎه میانگین‌های ﻣﺘﺤﺮک در ﺣﺎل دور ﺷﺪن از ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﯽ آن اﺳﺖ ﮐﻪ ﻗﺪرت ﺑﺎزار درﺣﺎل اﻓﺰاﯾﺶ اﺳﺖ وھﺮﮔﺎه ﻓﺎﺻﻠﻪ میانگین ها درﺣﺎل ﮐﺎھﺶ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﯽ آن اﺳﺖ ﮐﻪ ﻗﺪرت ﺑﺎزار در حال اﻓﻮل ﺧﻮاھﺪ ﺑﻮد. بنابراین مکدی شامل یک خط آبی رنگ به عنوان خط مکدی و یک خط قرمز رنگ به عنوان خط سیگنال و هیستوگرام هایی است که حول یک خط که به آن خط (Zero Line) گفته می شود، خواهد بود.


MACD مخفف چه عبارتی است و به دنبال شناسایی چیست؟

MACD مخفف عبارت (Movin Average Convergence Divergence) بوده و از نتیجه ی کارهای جراد بی اپل بشمار می آید. کاربرد اصلی این اندیکاتور در شناسایی همگرایی ها و واگرایی ها و جهت و شتاب یک روند می باشد. با این تعریف می توانیم از مکدی سمت و سوی یک روند را پیش بینی و در راستای گرفتن پوزیشن خرید یا فروش اقدام کنیم.


نحوه سیگنال گیری در مکدی چگونه است؟

با استفاده از اندیکاتور مکدی می توانیم سیگنالهای ورود و خروج مطمنی در بازار سرمایه بدست آورده و تریدهای مطمن تری داشته باشیم. برای این منظور حالتهایی که ممکن است در خلال روند معاملاتی با آنها برخورد کنیم را بررسی و مفهوم هر یک را توضیح می دهیم تا نحوه ی سیگنال گیری با استفاده از مکدی مشخص شود.
حالت اول: خط آبی رنگ از پایین حرکت کرده و خط قرمز رنگ سیگنال را به سمت بالا قطع کند، در این حالت هر چه شیب این حرکت بیشتر باشد روند قویتر بوده و چنانچه با تایید سایر اندیکاتورها هم همراه باشد از صحت بالایی برخوردار می گردد این حالت برای ما سیگنال خرید در مکدی خواهد بود.
حالت دوم: خط آبی از بالا خط قرمز سیگنال را رو به پایین قطع کند که چنانچه شیب گردش بیشتر باشد حکایت از گرایش بیشتر به نزول در قیمت را نشان می دهد و سیگنال فروش را در مکدی صادر می کند.
تبصره در مکدی جدید هیستوگرام و خط آبی عملا یکی شده اند پس زمانی که هیستوگرام مکدی بالای زیرو لاین است و خط قرمز به آن نفوذ نکرده به طور کلی روند صعودی و در شرایطی که هیستوگرام زیر خط زیرو لاین است و خط قرمز سیگنال به آن نفوذ کرده روند نزولی است. بدیهی است که هرچه خط قرمز در این حالت به عمق هیستوگرام نفوذ بیشتری داشته باشد و بالاتر از کف هیستوگرام و نزدیک به سقف باشد روند نزولی ممتدتر را طی چند روز معاملاتی نشان خواهد داد.
در این ویدیو با طرح چند مثال کاربردی به بررسی اندیکاتور مکدی و مرور سیگنال گیری با آن پرداخته ایم. امیدواریم این مجموعه ویدیو ها که هدف آن مرور دانسته های شما و تعمیق آنهاست به شکل مطلوبی به توانایی بیشتر شما در تحلیل تکنیکال کمک کرده و تریدهای پرسودی را برای شما رقم بزند.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: karimm | یکشنبه، 1400/1/22

👈استفاده کردم سپاس

🔸پاسخ: خواهش می کنم. موفق باشید.

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات