بررسی و تحلیل ترازنامه - بخش چهارم

سه‌شنبه، 1400/1/17

صورت هزینه های شرکت

یکی از مهمترین قسمتهای ترازنامه شرح تفکیکی هزینه های شرکت می باشد. در واقع این قسمت از ترازنامه بدنبال بررسی ریز هزینه های انجام شده ی شرکت برای ارایه محصولات  و خدمات خود می باشد که به علت تاثیر شگرف در هزینه های عملیاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این قسمت هزینه مواد اولیه به عنوان مهمترین پارامتر در ردیف هزینه های تولید که پیشتر تحت عنوان هزینه های عملیاتی به آن اشاره کردیم، بدقت بررسی و نسبت رشد این پارامتر نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته منعکس شده است.

هزینه های مرتبط با حقوق پرسنل شرکت به عنوان بخش مهم دیگری از هزینه های تولیدی نیز در این ردیف بررسی و نسبت افزایش آن به سال قبل ذکر شده است. همچنین تعداد دقیق پرسنل شرکت در دوره ای که گزارش مورد نظر تهیه شده و مقایسه آن نسبت به سال مالی قبل نیز در این بخش ترازنامه قابل دسترسی و تحلیل است. از اینها گذشته هزینه های سربار تولید که یکی از بخش های مورد توجه تحلیلگران بنیادی است نیز یکی دیگر از ردیف های پایانی ترازنامه را تشکیل می دهد که هرچه این هزینه ها کمتر باشد نشان دهنده ی افزایش راندمان عملیاتی شرکت می باشد و شرکتهای پیشرو با تمام توان خود بدنبال کنترل و کمتر کردن این ردیف هستند.

وضعیت تراکنشهای ارزی شرکت

شرکتهای فعال در بازار سرمایه اغلب به علت نیاز به اورهال و یا تدوین طرحهای توسعه  و یا خرید مواد اولیه، نیازمند صرف مبالغ ریز و درشت ارز هستند که با توجه به جهش قیمت ارز در یک دهه ی اخیر تاثیر با اهمیتی روی صورتهای مالی آنها گذاشته و کنترل این بخش در بهبود روند سود سازی شرکتها بسیار حایز اهمیت است. از طرفی بسیاری از شرکتهای بورسی کشور صادرکنندگان کالاها و خدمات به مارکت جهانی هستند که از این مسیر درامدهای ارزی را شناسایی و به این ترتیب سودهای قابل قبول و بعضا بالایی شناسایی می کنند. در ترازنامه به میزان ذخایر ارزی شرکتها توجه ویژه ای شده است و در کنار آن نرخ تسعیر ارز به عنوان سیاست ابلاغی بانک مرکزی نیز اعلام و اطلاع رسانی می شود.

طرحهای توسعه ای شرکت

یکی از بخش های جذاب ترازنامه بخش بررسی طرح های دردست اجرا یا پیشنهادی شرکتها می باشد که چشم انداز آتی شرکت و رویکرد مدیران ارشد شرکت در طی سالهای بعد را نشان می دهد. با تحلیل دقیق این بخش ابهامات بسیاری از تحلیل گران بنیادی در بالا بودن هزینه های احتمالی شرکت در طی یکسال مالی رفع می شود. اگر شرکتی برای یک طرح توسعه ای هزینه هایی متقبل می شود در طی اجرای طرح مذکور هیچ درامدی شناسایی نمی کند و تا وارد مدار شدن پروژه عملا بالانس مالی شرکت پیرامون طرح مذکور منفی است. اما به محض وارد مدار شدن طرح توسعه ای و سود سازی مستمر آن درامدهای عملیاتی شرکتها جهش خیره کننده ای را تجربه کرده و شرکت در مارکت قیمت بالاتری را دریافت می کند. لذا باید به دقت به این بخش از ترازنامه توجه شود. در این بخش زمان بندی دقیق اتمام پروژه و درصد پیشرفت آن  و هزینه های انجام شده تا آن تاریخ و هزینه های لازم برای تکمیل پروژه  نیز منعکس می شود.

پرتفو بورسی و غیر بورسی

بسیاری از شرکتهای موفق بورسی اقدام به سرمایه گذاری در بازار سرمایه می کنند که از این منظر غالبا علاوه بر کسب سودهای قابل توجه از مجامع شرکتها ، از رشد قیمت شرکتهای تحت تملک نیز بهره مند می شوند. با توجه به سیاست سازنان بورس و اوراق بهادار تهران درعمق بخشی به بازار سرمایه رویکرد عرضه اولیه شرکتهای خارج از بورس به عنوان یکی از سیاستهای موفق و سودآور برای شرکتها مطرح شده و بشدت در حال توسعه است.

در این بخش از ترازنامه مالکیت شرکت مورد نظر بر شرکتهای بورسی و غیربورسی به همراه درصد دقیق آن و هزینه ی تمام شده و ارزش فعلی منعکس و از این طریق می توان قابلیت شرکت مورد نظر در تحقق سودهای غیرعملیاتی تا حد زیادی تخمین  زده شود.

امیدوارم با دوره ی سری تحلیل بنیادی شرکت کفپارس علاوه بر آشنایی با صورتهای مالی شرکت مذکور مطالب مرتبط با ترازنامه را با تسلط بیشتری فرا گرفته و روز به روز در مسیر تبدیل شدن به یک تریدر آگاه بهتر و بیشتر گام بردارید.

سری جدید تحلیل ترازنامه هم بزودی در سایت بارگذاری می شود. پیشنهاد می کنم در سری جدید هم همراه ما باشید.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات