تحلیل و بررسی ترازنامه - بخش سوم

دوشنبه، 1400/1/16

جریانهای مالی در ترازنامه:

یکی از مهمترین بخش های ترازنامه شرکتهای بورسی، بخش جریانهای مالی است که در واقع چکیده ی ورود و خروج پول را به شرکت به روشنی بیان می کند. در این قسمت از تحلیل و بررسی ترازنامه با بدهی های جاری شرکتها که تعهدات شرکتها در سال مالی مورد بررسی است به عنوان بار مالی شرکت که در اولویت پرداخت قرار دارند، مواجه خواهیم شد. بدهی های غیر جاری شرکت هم به علت اهمیت بسیار زیاد در گردش مالی شرکت و از این نظر که جز تعهدات چندین ساله شرکت تلقی می شوند بسیار حایز اهمیت می باشند. البته بالا بودن تعهدات مالی شرکتها در این بخش اگر به منظور توسعه و پیشبرد اهداف شرکت مورد نظر باشد اتفاق بسیار خوبی تلقی می گردد اما بهتر است بین درآمدهای عملیاتی شرکت و بار تعهدات آن یک نسبت مناسب و قابل قبول برقرار باشد تا با عملیات در حال تداوم، شرکت بتواند بار تعهدات مالی خود را سال به سال کمتر و در جهت سود سازی  بیشتر حرکت کند. توجه به این نکته ضروری است که پرداختی های بلند مدت و تسهیلات مالی بلند مدت شرکتها به خاطر تاثیر گذاشتن روی عملکرد شرکتها دریک بازه ی زمانی طولانی  از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. به عنوان مثال شرکتهایی که بار تعهدات مالی آنها در یک پریود زمانی سنگین است باید به دقت بررسی شده تا ریشه ی این بدهی ها مشخص شود. اگر وام دریافتی صرف توسعه ی شرکت و افزایش تناژ تولیدی آن یا سرمایه گذاری در سهام سایر شرکتها یا اخذ یک لایسنس و مجوز شده باشد و به عبارتی به دارایی های ثابت مشهود یا نامشهود تبدیل شده باشد، این تسهیلات با وجود ایجاد بار مالی در نهایت موجبات پیشرفت شرکت مذکور را فراهم خواهد کرد ولی اگر این منابع صرف تسویه ی بدهی های قبل شده باشد نشان می دهد که عملیات فعلی شرکت سود ساز نبوده و در کوتاه مدت انتظار سود بالای عملیاتی از شرکت مورد بررسی بعید است.

چنانچه دو بخش قبلی بررسی ترازنامه را مشاهده نکرده اید، در بخش اول بررسی و تحلیل ترازنامه و بخش دوم بررسی و تحللی ترازنامه می توانید آنها را ببینید.

مالیاتهای پرداختی:

یکی از مهمترین بخش های یک ترازنامه که در خصوص تعهدات مالی شرکتها حتما باید مورد تفحص و بررسی یک تحلیلگر قرار بگیرد بخش مالیاتهای پرداختی شرکتها می باشد. اخیرا با مصوباتی که در حوزه ی شرکتهای دانش بنیان ابلاغ شده است بسیاری از این شرکتها از معافیتهای مالیاتی برخوردار شده اند و این امر به سود سازی آنها کمک شایان توجهی می کند. مالیات یک هزینه ی مهم برای شرکت محسوب شده و هر چه یک شرکت از این نظر مالیات کمتری پرداخت کند سود عملیاتی آن در میان مدت با افزایش قابل قبولی مواجه شده و این هزینه صرف توسعه ی شرکت یا افزایش حقوق صاحبان سهام خواهد شد.

جریانهای نقدی:

در این بخش گردش مالی شرکتها بصورت شفاف در پیش چشم تحلیلگر قرار می گیرد. با بررسی این بخش جریانهای نقدی حاصل از فعالیتهای عملیاتی و ورود و خروج پول به شرکت و نحوه ی هزینه منابع شرکت جهت انجام فعالیتهای عملیاتی و سرمایه گذاریها و پرداخت مالیاتها به روشنی قابل مشاهده است. بسیاری از شرکتها منابع حاصل از سود عملیاتی خود را صرف سرمایه گذاریهای کوتاه مدت و بلند مدت در بانکها یا بازار سرمایه می کنند که در این بخش رویکرد آنها در جهت تخصیص اعتبارات و منابع مالی کاملا تشریح شده و ما با خط مشی مدیران شرکتها بیشتر آشنا خواهیم شد.

امیدواریم با مشاهده این ویدیو اطلاعات شما از ترازنامه به نحو قابل توجهی افزایش پیدا کند. با بورس نما همرا باشید تا در مسیر تبدیل شدن به یک تریدر آگاه روز به روز پیشرفت کنید.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات