تحلیل تکنیکال شستا - 1400/01/13

جمعه، 1400/1/13

شرکت شستا از سال 1399 تا 1400:

شستا یکی از مهمترین شرکتهای بازار سرمایه و از نمادهای مورد توجه بازار به شمار می رود که ماهیت هلدینگ یا چند رشته ای بودن آن سبب شده مدیریت آن بتواند به طور غیرمستقیم سیاستهای بسیار زیادی از زیرمجموعه ها را تعیین و دیکته کند. سال گذشته (1399) برای شستا به لحاظ مالی دارای چند بخش بسیار مهم و متمایز بود. در زمینه ی فروش سهام، شرکتهای زیرمجموعه بخصوص صبا تامین شرکت بسیار موفق عمل کرد و باعث تحقق سودهای بالا در ترازنامه خود شد که در نهایت در بهبود سود خالص شستا به خوبی خود نشان داد. شستا در زمینه ی ابلاغ سیاست های تجدید ارزیابی دارایی ها به شرکتهای زیرمجموعه در کدال طی سال گذاشته اقداماتی را انجام داد اما بخش بزرگی از زیرمجموعه ها در اجرای این سیاست با کندی حرکت کرده و مانع از تحقق این رویکرد طی سال گذشته شدند که از مهمترین آنها می توان به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی (حکشتی) اشاره کرد که علی رغم ارزش جایگزینی بالا فعلا از تجدید ارزیابی دارایی ها سرباز زده است. هرچه شرکتهای زیرمجموعه هلدینگ شستا بتوانند با استفاده از روش های مختلف افزایش سرمایه  دارایی های خود را به روز رسانی کنند، این خط مشی باعث ارزشمند شدن بیشتر هلدینگ شده  که در نهایت باعث اعتبار بالاتر و توجه بیشتر نزد فعالان بازار سرمایه خواهد شد. شستا اخیرا افزایش سرمایه ای از سود انباشته را انجام داده است که در جهت استفاده بهینه از منابع شرکت گام مهم و اثرگذاری تلقی می گردد. در سال جاری با توجه به بهبود سود سازی شرکتهای زیرمجموعه انتظار تحلیلگران بنیادی کار، افزایش سود تلفیقی شستا بوده که این امر تاثیر بسیار زیادی در کاهش نسبت پی بر ای شرکت خواهد داشت و شستا را به یکی از شرکتهای جذاب برای سرمایه گذاری بلند مدت تبدیل خواهد کرد. با پیشرفت مالی شرکتهای زیرمجموعه بخصوص هلدینگ تاپیکو، شستا می تواند منابع مالی حاصل از مجامع تقسیم سود شرکتهای زیرمجموعه را در جهت غنی کردن بیشتر پرتفو هزینه کرده و گام بلندی در بهبود ترازنامه خود بردارد.

در اینجا شاید بد نباشد اندکی ار سابقه سهم را که بخشی از آن پیش تر در کانال آپارات بورس نما نیز به استحضار دوستان همراه رسیده است ارائه نماییم:

اطلاعاتی از سوابق معاملاتی سهم شستا:

شستا یا شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی از جمله سهم های گروه شرکتهای چند رشته ای صنعتی است که در روز 27 فروردین 1399 با عرضه شش میلیارد و هفتصد میلیون سهم از آن شرکت پا به بازار سرمایه گذاشت که از بزرگترین واگذاری ها در بازار بورس ایران بود و سهم هر کد معاملاتی از عرضه اولیه آن حداکثر 3637 سهم معادل سه میلیون و صد و بیست و هشت هزار تومان بود. لازم به ذکر است در روزی که شستا عرضه شد، شاخص کل بورس در کانال ششصد هزار  (مقدار 645,747 واحد) قرار داشت. شستا در قیمت 8600 ریال کشف قیمت گردید. این سهم توانست توجه بازار و بخصوص تازه واردین به بورس را با بازدهی زیاد به خود و بازار بورس جلب کند به طوری که در روز 15 مرداد 99 یعنی حدود سه ماه و نیم پس از عرضه در بالاترین قیمت خود به قیمت هر سهم برابر با 62,670 ریال برسد که معادل 629 درصد بازدهی از ابتدای عرضه اولیه بود؛ در این روز شاخص کل بورس وارد کانال دو میلیونی شد و رکوردی برابر با 2,034,192 داشت. اما ورق برگشت و پس از این تاریخ روندی نزولی به خود گرفت. شاخص کل بورس نیز به دنبال آن به منفی گرایید و یکی از سنگین ترین سقوط های خود را تجربه کرد.

نماد شستا در تاریخ 16 اسفند ماه 99 به کمترین مقدار پس از نزول خود یعنی قیمت 18,200 ریال رسید که معادل حدود 70 درصد کاهش است؛ لازم به ذکر است که مقدار شاخص در این روز حدودا برابر بود با 1,170,000واحد بود. در ادامه و در روز 24 اسفند ماه سال 99، شستا برای افزایش سرمایه متوقف شد و در روز هشتم فروردین 1400 با 7 درصد مثبت و تایید افزایش سرمایه 77 درصدی آن، بازگشایی شد که با احتساب افزایش سرمایه، قیمت آن نیز به 11,440 ریال رسید، روز بعد هم مثبت کم رقمی را داشت اما در آخرین روز معاملاتی هفته اول فروردین مجددا به روند منفی برگشت.

هم اینک بسیاری از سهامداران ممکن است از خود بپرسند که شستا چه می شود، آیا به روند صعودی خود بر می گردد یا شاهد کاهش مجدد قیمت آن خواهیم بود؟ مسیر زیادی که شستا در این فراز و نشیب ها که به نوعی یک رکورد نیز به حساب می آید، طی نموده است سبب شد که  وبسایت بورس نما به بررسی تکنیکال آن پرداخته و نکاتی مهم را در لینک بالا که از کانال آپارات بورس نما در دسترس عموم قرار گرفته است را برای سهامداران عزیز در قالب این فیلم آموزشی ارائه نماید که امیدواریم مورد توجه دوستان واقع شود.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات