تابلوخوانی (بخش دوم: حجم معاملات)

یکشنبه، 1400/1/8

اهمینت حجم معاملات در تابلوخوانی

در بخش دوم از تابلوخوانی می پردازیم به حجم معاملات، تعداد معاملات، ارزش معاملات و سایر اطلاعاتی که به حجم معاملات وابسته هستند. اگر به خاطر بیاورید در بخش اول تابلوخوانی که تحت عنوان تابلوخوانی (بخش اول: قیمت) در همین سایت بورس نما ارائه گردید، در خصوص قیمت بحث کردیم. آنجا درباره حجم مبنا نیز توضیحاتی دادیم و گفتیم که اهمیت زیادی در تعیین قیمت مبنای روز بعدی معاملات دارد. به همین جهت در اینجا به تکمیل بخش اول می پردازیم. یک معامله گر سهام باید بتواند حجم معاملات، تعداد معاملات، ارزش معاملات، حجم مبنا، ریز معاملات و سایر اطلاعاتی که در این خصوص لازم است را استخراج کرده و به تجزیه و تحلیل آنها بپردازد. توضیحات لازم در این خصوص در ویدئوی آموزشی بالا در دسترس است اما شاید بد نباشد که توضیحاتی مختصر در اینجا نیز بدهیم تا مخاطبین محترم بدانند قرار است در چه مورد صحبت کنیم.

روش دسترسی به حجم معاملات

اولین کاری که در تابلوخوانی انجام می دهیم مراجعه به سایت شركت مديريت فناوری بورس تهران به نشانی http://www.tsetmc.com است. البته کارگزاری هایی که با آنها کار می کنید نیز این اطلاعات را در دسترس شما قرار می دهند اما ما برای اینکه ممکن است هر یک از این کارگزاری ها اندک تفاوتی با دیگری داشته باشند، به همین سایت مرجع مراجعه می کنیم.

پس از جستجوی نماد، در صفحه اول اطلاعاتی نظر شما را به خود جلب می کنند که در تصویر زیر مشخص شده اند. توجه داشته باشید که ما این اطلاعات را برای نماد شپاکسا بررسی کرده ایم البته این بررسی در حدود 8 ماه قبل صورت گرفته است و ممکن است اعداد و ارقام کنونی تفاوت هایی با آن زمان داشته باشند اما تعاریف و روش محاسبه یا به دست آوردن آنها همان است.

تابلوخوانی- حجم معاملات

توصیف انواع حجم‌های ارائه شده در سایت tsetmc.com

اما هر یک از این اطلاعات چه مفهومی دارند؟ در اینجا هر یک را توضیح می دهیم:

1- تعداد معاملات: عبارت است از کلیه خرید و فروشهایی که در تایم معاملاتی روزانه تا زمان مورد بررسی شما روی نماد موردنظر انجام شده است. مسلما اگر جلسه معاملاتی به اتمام رسیده باشد، این عدد تغییر نخواهد کرد. این را هم در نظر داشته باشید که تعداد معاملات را قدرت کمتر با اولویت بیشتر در خرید یا فروش مشخص می کند؛ منظور ما این است که اگر به عنوان مثال خریداری 2000 سهم را تقاضا کند اما در سوی مقابل (فروش) به ترتیب اولویت، یک سفارش 500 تایی، یک سفارش 700 تایی و در اولویت فروش سوم یک سفارش 3000 تایی وجود داشته باشد، چنانچه قیمت به اصطلاح مچ شود، خرید در سه مرحله و بترتیب به حجم 500، 700 و 800 سهم انجام می شود و 1200 سهم از فروشنده با اولویت سوم برای معاملات بعد باقی می ماند که به این ترتیب تعداد معاملات برابربا 3 معامله خواهد بود.

2- حجم معاملات: حجم معاملات هم همانطور که مشخص است مجموع تعداد سهامی است که خریداری شده یا فروخته شده است.

3- ارزش معاملات: مقدار آن برابر است با حجم معاملات ضرب در ارزش ریالی یا قیمت هرسهم مورد معامله. ( توجه داشته باشید که M نشانگر میلیون و B همان میلیارد است)

4- ارزش بازار: ارزش بازار به تعداد سهام هر شرکت که رقم ثابتی است (البته ممکن است در زمانهای خاصی با افزایش سرمایه تغییر کند) ضرب در قیمت کنونی سهم گفته می شود.

5- تعداد سهام: تعداد سهام در بورس ایران معمولا با تقسیم کل سرمایه شرکت بر 1000 ریال تعیین می شود و این نیز عدد ثابتی است.

6- حجم مبنا: ابتدا باید گفت که حجم مبنا برای کنترل تحرکات و نوسان شدید سهم  یا اصطلاحا ایجاد آرامش در بورس و فرابورس ایران ایجاد شده است که در برهه های مختلف روش های مختلفی هم برای تعیین آن تصویب شده است و با توجه به آخرین مصوبه، تعیین مقدار آن برای هر نماد در پایان هر هفته معاملاتی و با در نظر گرفتن نوع بازار، ارزش بازار و تعداد سهم آن تعیین شده و روی سایت شرکت مدیریت فناوری اطلاعات بورس تهران به روز رسانی می شود. قیمت پایانی در هر یک از نمادهای بورسی و فرابورسی برابر با میانگین وزنی تمامی معاملات انجام شده در روز با احتساب حجم مبنا می باشد. در صورتی که در بازار بورس یا فرابورس حجم معامله شده از حجم مبنا بالاتر رود، باید گفت که حجم مبنا در تعیین قیمت، تعیین کننده نمی باشد و تنها میانگین وزنی معاملات آن را تعیین می کند. برای صندوق های سرمایه گذاری، حجم مبنا برابر با 1 سهم در نظر گرفته می شود، بنابراین مقدار حجم معامله شده تاثیری در تعیین قیمت پایانی ندارد.

7- سهم شناور: تعداد سهامی است که در اختیار سهامداران عمده یا درصدی نبوده و در دست سهامداران خرد است که معمولا طولانی مدت با سهم نیستند.

8- میانگین حجم ماه: در حقیقت میانگین حجم معامله شده روزانه هر سهم در ماه پایانی است. این عدد می تواند اطلاعات مناسبی در خصوص بررسی مقدار معامله سهم و مقایسه آن با حجم مبنا در اختیار سهامداران قرار دهد.

یکی دیگر از اطلاعاتی که موردنیاز است، ریز معاملات است که استخراج این اطلاعات نیز در ویدئوی آموزشی ارائه شده است. در تصویر زیر اطلاعات حاصل از ریز معاملات نماد شصفها نشان داده شده است:

تابلوخوانی- ریز معاملات

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات