تابلوخوانی (بخش اول: قیمت)

جمعه، 1400/1/6

اهمیت قیمت در معاملات

تابلوخوانی یکی از مهمترین توانایی های ابتدایی است که هر معامله گر سهام بورس ایران باید آن را بداند. تلاش ما در مجموعه بورس نما این است که  تقریبا تمام مباحث لازم برای تابلوخوانی را در 6 بخش تحت پوشش قرار دهیم. از همین رو در بخش اول می پردازیم؛ یعنی انواع قیمت ها. گرچه تمام توضیحات لازم در ویدئوی آموزشی بالا قابل دستیابی است اما بد نیست توضیحاتی نیز در ذیل این پست بدهیم تا چنانچه اندک تغییراتی هم در نسبت به زمان تهیه این فیلم آموزشی (8 ماه پیش) ایجاد شده باشد را تاکید کنیم. اولین چیزی که از یک سهم باید بدانید قیمت آن است. همه معامله گران چه در بورس چه در هر بازاری بر اساس قیمت خرید و فروش می کنند. قیمت هم همانطور که می دانید توسط عرضه و تقاضا تعیین می شود. پس اهمیت قیمت بر کسی پوشیده نیست و از ابتدایی ترین مفاهیمی است که باید با آن و طریقه تعیین آن آشنا باشید.

روش دسترسی به قیمت سهام شرکت ها

برای مشاهده قیمت سهام باید به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران که به tsetmc معروف است مراجعه شود. پس از مراجعه به این سایت و جستجوی نماد مورد نظر در بخش جستجوی نمادها، به اطلاعات قیمتی سهام آن می توان دست یافت.

قیمت در تابلوخوانی

همانطور که در شکل بالا می بینید اطلاعات قیمتی لازم دیده می شوند و قیمت آخرین معامله، قیمت پایانی، اولبن قیمت، قیمت دیروز (قیمت پایانی دیروز)، بازه قیمت روز، بازه قیمت مجاز، بازه هفته و بازه سال. با بازه های هفته و سال کار خاصی نداریم اما بد نیست بدانید که منظور از بازه قیمت، قیمت حداقل و حداکثری است که از ابتدای معاملات آخرین جلسه معاملاتی حاصل شده است. قیمت مجاز هم حداکثر و حداقل قیمتی است که می تواند یک سهم در آن مشخص بدانها برسد. قیمت آخرین معامله هم همانطور که می دانید، در تایم معاملاتی همان قیمت کنونی عرضه و تقاضای سهم بوده و چنانچه جلسه معاملاتی پایان پذیرفته باشد، این قیمت همان قیمتی است که سهم با آن قیمت بسته شده باشد.

قیمت پایانی کمی شرایطش فرق می کند و قیمتی است که از میانگین وزنی کلیه قیمت ها با توجه به حجم مبنا (حداقل حجمی که در بازار بورس و فرابورس برای هر سهم تعریف شده است تا در صورت معامله شدن این تعداد سهم، میانگین وزنی کلیه معاملات با قیمت پایانی آن برابر باشد) تعیین می شود. چنانچه میانگین وزنی معاملات به عنوان مثال در حداکثر بازه مجاز باشد اما تا پایان معاملات تنها نصف حجم مبنا  را پر کند، قیمت پایانی سهم برابر با 2.5 درصد افزایش در نظر گرفته شده و این قیمت، قیمت پایانی لقب می گیرد که مبنای قیمت برای روز آتی معاملات نیز می باشد. پر نکردن حجم مبنا بخصوص در صف فروش یا صف خرید ممکن است رخ بدهد و به دلیل کمتر معامله شدن سهام، قیمت پایانی درصدی از قیمت وزنی کلیه معاملات می باشد که در ویدئوی آموزسی با یک مثال توضیح داده شده است.

قیمت سر به سر: گرچه قیمت سر به سر در بحث تابلوخوانی مطرح نمی شود اما به خاطر اهمیت این قیمت در این بخش به تعریف آن می پردازیم.

قیمت سر به سر به قیمتی گفته می‌شود که از آن به بعد، سوددهی سهم خریداری شده شروع می‌شود. در هر خرید و فروش عادی سهام حدود 1.5 درصد کارمزد و مالیات باید پرداخت گردد. پس در صورتی از معامله خودتان سود می‌کنید که سهام خریداری شده را با حدود 1.5 درصد بالاتر از قیمت خریداری شده به فروش برسانید. البته این درصدها ممکن است در سال‌های مختلف با ابلاغ به سهامداران تغییر کند؛ همچنان که در سال 99 یک بار تغییراتی در آن ایجاد شد. برای بررسی قیمت سر به سر یک مثال می زنیم:

قیمت فرضی سهم: 1000 تومان
قیمت سر به سر در صورت اعمال 1.5 درصد مالیات و کارمزد خرید و فروش: 1015
پس چنانچه سهام خریداری شده، پایین تر از این رقم فروخته شود مسلما با ضرر از سهم خارج شده اید. قیمت سر به سر در پرتفوی سامانه معاملاتی کارگزاری‌ها معمولا ذکر می‌شود و نیازی به محاسبه آن نمی باشد.

همیشه سعی کنید در خرید و فروشهایتان به قیمت پایانی و آخرین قیمت سهم توجه کنید، چه بسا افرادی که از شدت هیجان سهمشان را در منفی های روزهای بعد می فروشند (که این مساله یا از روی نا آگاهی می باشد یا از روی ترس از عدم نقد شوندگی در صف فروش روز بعد) یا برعکس در مثبت روزهای بعد می خرند. این مساله نیز به خوبی در ویدئوی آموزشی بالا توضیح داده شده است. به عنوان مثال تصویر زیر را ببینید و برداشت هایی که از رفتار سهامداران این سهم ها با توجه به قیمت آخرین ممعامله و قیمت پایانی آن می کنید را تجزیه و تحلیل کنید.

قیمت تابلوخوانی

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات