DPS، EPS و P/E در بورس

جمعه، 1400/1/6

EPS چیست؟ DPS چه معنایی دارد و P/E چه چیز را مشخص می کند، این پارامترها چه تاثیری در انتخاب سهام با ارزش دارند؟ اینها سوالاتی است که تازه واردهای دنیای سهامداری و بورس در شروع کار دنبال یافتن پاسخ برایشان هستند. در این ویدئوی آموزشی به این سوالات پاسخ داده می شود و در ذیل همین پست نیز توضیحات لازم در خصوص هر یک آورده می شود:

همراهان محترم بورس نما در این پست به سه مفهوم یاد شده می پردازیم؛ اما چنانچه می خواهید با آشنا شوید، روی لینک مربوطه کلیک کننید.

تعریف EPS و مفهوم آن

EPS مخفف Earning Per Share و به سود حاصله از فعالیت هایی همچون تولیدات، سرمایه گذاری یا خدمات و ... شرکت ها در پایان سال مالی منهای مالیات (سود خالص)، تقسیم بر تعداد سهام سهامداران آن شرکت گفته می شود.

برای یافتن EPS هر شرکت می توانید به اطلاعات کدال هر نماد مراجعه کرده و به بررسی صورت های سود و زیان آن شرکت بپردازید. معمولا در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (TSETMC) در صورت جستجوی هر نماد می توانید سود حاصل شده به ازای هر سهم را ملاحظه بفرمایید (البته بهتر است از سایت کدال بررسی کنید تا بدانید آخرین EPS به روزرسانی شده در اختیار شماست). این دو مورد برای نماد شگویا در تصاویر زیر که بترتیب از اطلاعیه کدال و سایت tsetmc استخراج و در تصویر مشخص شده است که ما پس از بررسی صورت سود و زیان و مشاهده سود کلی آن در سایت کدال، با تقسیم بر تعداد برگه های سهم شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (نماد شگویا) طریقه محاسبه را به شما نشان می دهیم: [البته دقت شود که این اطلاعات آخرین اطلاعات چند ماه پیش است که استخراج شده اند و برای مثال استفاده می شوند.]

برای محاسبه EPS نماد شگویا، از اطلاعیه اول (کدال) مقدار سود کلی شرکت که برابر با 15,258,481 میلیون ریال است را بر تعداد کل برگه های سهم شرکت (موجود در سایت tsetmc و در تصویر دوم) 23.958 میلیارد تقسیم کرده و مقدار 637 محاسبه می شود که در تصویر هم مشخص شده است:

محاسبه eps

EPS: 15,258,481,000,000 / 23,958,000,000 = 637 

P/E یا Price/EPS چیست؟

این نسبت عبارت است از قیمت کنونی هر سهم شرکت (P: Price) تقسیم بر سود ساخته شده به ازای هر سهم یا هما EPS است.
در یک تعریف دیگر می‌توان گفت این نسبت تعداد سالهایی را نشان می‌دهد که یک شرکت با سود سالانه‌ای که از تولید، ارائه خدمات یا سرمایه‌گذاری خود در آخرین سال مالی به دست آورده است، می‌تواند اصل سرمایه را به سرمایه گذاران برگشت دهد.
برای مثال دیدیم که سودسازی خالص نماد شگویا در پایان سال مالی برابر با 637 ریال به ازای هر سهم است؛ قیمت کنونی هر سهم نیز برابر با 17608 ریال است؛ پس P/E شرکت برابر با 27.64 است. البته این مورد نیز در صورت بروزرسانی روی سایت tsetmc وجود دارد:

محاسبه p/e بورس

P/E: 17,608/637= 27.64 

DPS در بورس چیست؟

DPS مخفف Dividend Per Share است و به معنی سود نقدی تصویب شده در مجمع عمومی عادی سالیانه جهت پرداخت به هر سهم است. پس از پایان هر سال مالی، شرکت ها موظف به تشکیل مجمع عمومی سالیانه هستند که یکی از مفاد آن تعیین سود پرداختی به هر سهم است. در این مجمع باید مقدار پرداختی به هر سهم نیز مشخص شود که به آن DPS گفته می شود. سود پرداختی مدتی بعد از طریق مراجعه به بانک یا واریز به شماره حساب اعلامی در سامانه سجام قابل دریافت است.

با مراجعه به اطلاعیه کدال هر سهم که برای تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه در آن درج می شود، مقدار DPS قابل مشاهده است که برای سهم شگویا برابر با 410 ریال تصویب شده است.

dps چیست؟

نکاتی کلی در خصوص DPS، EPS و P/E:

  • شرکت‌ها همیشه سود ده نیستند و گاهی ضرر هم می‌دهند؛ در این حالت EPS منفی خواهند داشت.
  • اگر شرکت در سال مالی سود داده باشد اما ضرر انباشته داشته باشد، این مساله در تقسیم سود نقدی در نظر گرفته می‌شود. در صورتی سود نقدی به سهامداران تعلق می‌گیرد که زیان انباشته از آن کسر گرد؛ از مبلغ باقیمانده نیز باید یک ‌بیستم آن به عنوان اندوخته قانونی ذخیره شود (گاهی اندوخته‌های اختیاری نیز ذخیره می‌شود) و در پایان تقسیم سود نیز در مجمع به تصویب برسد.
  • سود مجمع تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که در هنگام تشکیل مجمع عمومی عادی سالانه، سهامدار آن شرکت باشند و نماد آنها برای تشکیل مجمع متوقف شده باشد. 
  • معمولا چند روز پس از تشکیل مجمع، نماد سهم بدون محدودیت در دامنه بازگشایی می‌شود. سود نقدی پرداختی از قیمت اولیه سهم کسر می‌گردد و قیمت مبنای سهم، این قیمت جدید می‌باشد که عرضه و تقاضاهای پس از بازگشایی، قیمت سهم را تعیین می‌کنند.
  • شرکت زمان (معمولا چند ماه بعد) و نحوه دریافت سود را در سایت کدال اعلام می‌کند که هر کس با کد بورسی و کارت ملی از بانکی که توسط شرکت و روی سامانه کدال معرفی شده است، سود را نقدا دریافت می کند؛ اخیرا برخی شرکت‌ها توسط سامانه سجام برای احراز هویت شدگان توسط این سامانه، پرداخت سود را انجام می‌دهند و نیازی به حضور در بانک نمی‎باشد؛ الزام و اجبار زیادی هم در حال حاضر وجود دارد که سود به سورد واریز توسط سامانه سجام به حساب هر شخص انجام شود.
جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات