افزایش سرمایه‌از تجدید ارزیابی و سود انباشته

پنجشنبه، 1400/1/5

افزایش سرمایه چیست؟

شرکت‌ها جهت تامين منابع مورد نياز برای طرح‌های توسعه‌ای و همچنین پاسخگویی به نياز خود به نقدینگی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند. در واقع تغییر در میزان سرمایه یکی از روش‌های تامین مالی شرکت‌هاست. در برخی مواقع نیز این راهکار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر شرکت بورسی یا فرابورسی که بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد، باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران واگذار کند. تفاوت اصلی میان انواع روش‌های افزایش میزان سرمایه به محل تامین این منابع جدید بازمی‌گردد که در این پست در خصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته و همینطور افزایش سرمایه در محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها توضیحات لازم را می‌دهیم.
معمولا روند افزایش سرمایه در شرکت‌ها بدیین شکل است که در مرحله اول، هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به همراه دلایل کافی در خصوص افزایش سرمایه به سهامداران شرکت ارائه می کند. این پیشنهاد در مجمع عمومی فوق العاده شرکت مورد رای گیری سهامداران شرکت قرار می گیرد. سپس در صورت تصویب این پیشنهاد در مجمع و پس از ارائه مجوز از سوی بورس، افزایش سرمایه شرکت صورت می گیرد. قیمت سهام شرکت پس از افزایش سرمایه، دستخوش تغییر می شود. این که افزایش سرمایه شرکت از چه روشی انجام شود، اثرات متفاوتی در این تغییرات قیمت دارد.

انواع روش‌های افزایش سرمایه

می توان ۴ دسته کلی زیر را برای افزایش سرمایه می‌توان در نظر گرفت:

  • افزایش سرمایه از محل سود انباشته
  • افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
  • افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
  • افزایش سرمایه به روش صرف سهام

در این پست که فیلم آموزشی رایگان آن نیز در بالا قابل دستیابی است، ما تنها به افزایش سرمایه از محل های تجدید ارزیابی دارایی و افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت ها خواهیم پرداخت و در خصوص سایر روشهای افزایش سرمایه در پستی جداگانه صحبت خواهیم کرد.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی

در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، شرکت‌ها دارایی‌های ثابت مشهود خود مانند زمین، ساختمان، ماشین‌آلات و تجهیزات، سرمایه‌گذاری‌ها و … را مورد تجدید ارزیابی قرار می‌دهند. یعنی ارزش دارایی‌ها یک شرکت بر اساس نرخ تورم کشور، قیمت ارز و ... ارزیابی شده و در ترازنامه‌ها به روز می‌شود. با به روز شدن ارزش دارایی‌ها، امکان استفاده از تسهیلات مالی بیشتر نیز وجود دارد که این مساله در شرکت‌های زیان‌ده می‌تواند به‌عنوان محرکی برای تجدید حیات شرکت‌ها محسوب شود.

این موضوع به ویژه برای شرکت‌هایی که مشمول ماده 141 قانون تجارت شده‌اند، از اهمیت زیادی برخوردار است. بر‌اساس قانون تجارت در صورتی که مقدار زیان از نصف سرمایه ثبتی شرکت بیشتر باشد، شرکت مذکور مشمول ماده 141 می‌شود. شرکت زیان‌ده برای خروج از این ماده باید سرمایه خود را به مقداری افزایش دهد تا میزان زیان از نصف سرمایه کمتر شود. توجه کنید که در این روش از افزایش سرمایه درصد مالکیت سهامدار در شرکت تغییری پیدا نمی‌کند؛ یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می‌شود، تعداد سهام فرد نیز افزایش پیدا می‌کند.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

طبق قانون تجارت شرکت‌ها موظفند هر سال درصدی از سود حاصل از فروش یا خدمات خود را بین سهامداران تقسیم نکرده و آن را نزد خود نگهداری کنند. که این مبلغ در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت‌های مالی شرکت‌ها ثبت می‌شود. با افزایش سودهای ذخیره شده و رسیدن به مقداری مناسب، شرکت‌ می‌تواند از این محل سرمایه خود را افزایش دهد و با این کار منابع جدید مورد نیاز خود را تامین کند.

به این ترتیب در روش افزایش سرمایه از سود انباشته عملا جریان نقدینگی جدیدی به شرکت وارد نمی‌شود. پس به دلیل اینکه سهامداران پولی برای سهام جدید خود پرداخت نمی‌کنند، در این روش به سهامداران، سهامی تحت عنوان سهام جایزه تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر سهام جایزه سهام جدیدی است که صادر شده و به سهامدارانی که در هنگام افزایش سرمایه سهمی از شرکت را داشتند تعلق می‌گیرد. توجه کنید که این سهام جایزه بلافاصله بعد از بازگشایی نماد به پرتفوی شما اضافه نمی‌شود و ممکن است بعد از حدود چند ماه قابل معامله باشد.


سهام جایزه چیست؟

افزایش سرمایه از این محل‌ها منجر به توزیع سهام جایزه بین سهامداران می‌شود. باید توجه داشت که افزایش سرمایه‌ها معمولا سبب کاهش قیمت در کوتاه مدت می‌شوند که معمولا پس از مدتی گپ یا شکاف قیمتی ایجاد شده پر می‌شود.
توجه داشته باشید که توزیع سهام جایزه بر کل دارایی ها، کل بدهی و حقوق صاحبان سهام، تاثیر خاصی نداشته و در واقع سرمایه اسمی شرکت را تغییر می‌دهد و قدرت جذب نقدینگی و گسترش بازار یک شرکت را به ارمغان خواهد آورد.
سهام جایزه مشمول مالیات نیست و به سهامدارانی تعلق می گیرد که در روز برگزاری مجمع فوق العاده افزایش سرمایه، سهامدار شرکت باشند. معمولا ۴۸ ساعت پیش از برگزاری مجامع هر شرکت، نماد آن شرکت متوقف می‌شود و پس از انتشار گزارش مجمع در سایت کدال، نماد مزبور مجاز به فعالیت در سامانه tsetmc می شود.
اگر سهامدار بلند مدتی هستید، شرکت در برنامه افزایش سرمایه شرکت‌هایی که منجر به اعطای سهام جایزه می شود را توصیه می‌کنند. در غیر این صورت شرایط بازار را بسنجید و افزایش سرمایه های مشابه را بررسی کنید چرا که رفتار سهم ها پس از افزایش سرمایه تا حدودی می تواند طبق جو جاکم بر بازار و شرایط افزایش سرمایه پیش برود. باید توجه داشت که فرایند پیشنهاد افزایش سرمایه، بررسی و تایید آن و نهایتا ثبت آن ممکن است ماه ها به طول انجامد. گاهی نیز ممکن است برای ثبت افزایش سرمایه ماه ها نماد مورد افزایش سرمایه متوقف باشد. به عنوان مثال نماد خساپا را موذد توجه قرار دهید که روزهای پایانی اسفند 98 متوقف شد و میانه های اردیبهشت 99 بعد از ثبت افزایش سرمایه بازگشایی گردید که با اقبال اهالی بازار سرمایه مواجه شد و رشدی 110 درصدی را در بازگشایی کسب کرد.

فرمول محاسبه قیمت و تعداد سهام پس از افزایش سرمایه

محاسبه قیمت و تعداد سهام پس از افزایش سرمایه از این دو محل طبق تصویر زیر صورت می گیرد:

فرمول تعداد و قیمت سهم پس از افزایش سرمایه

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات