تحلیل تکنیکال شپنا - 1400/10/03

جمعه، 1400/10/3

شپنا اولین پتروپالایشگاه ایرانی مدرن

وقتی از پالایشگاه اصفهان صحبت می کنیم انتظار داریم با توجه به ماهیت این مجتمع مدرن و بزرگ در قلب کشور المانهای مهم ارزیابی یک پالایشگاه اعم از میزان ظرفیت پالایش و تنوع محصولات و مزیت های اقتصادی و راهبردی تولیدات شرکت در کانون توجه تحلیل گران بنیادی بازار سرمایه قرار بگیرد اما در کنار این نکات بسیار مهم پالایشگاه اصفهان پتانسیل های جدیدی را نیز به لیست بلند بالای واقعیتهای مثبت بنیادی خود طی یکسال اخیر اضافه نموده است. در مجمع سال گذشته شپنا تاکید کرد که با یک ریل گذاری صحیح به دنبال تبدیل شدن به یک پتروپالایشگاه مدرن در قلب کشور است و تنها بعد از گذشت یکسال با خرید 48 درصد پتروشیمی اصفهان و بخش مهمی ازسهام شسپا نشان داد که در این مسیر بسیار جدی و ثابت قدم در حال حرکت است. اهمیت  این رویکرد در سه محور قابل بحث و بررسی است. نخست اینکه شپنا  که طبق آخرین گزارش حسابرسی شده خود تنها حاشیه سود 6 درصدی را دارا می باشد قادر خواهد بود با ورود به عرصه تولید محصولات پتروشیمیایی به واسطه خرید سهم شصفها از سود تلفیقی بسیار بالایی منتفع شود. شصفها که در مجاورت شپنا ساخته شده است از سال 1384 تجدید ارزیابی دارایی ها را انجام نداده است و با دارا بودن 300 میلیون برگه سهم و سود انباشته سنگین و طلب 2000 میلیاردی از گروه ماهان اسپادانا مثل یک گنج نهفته در پرتفو شپنا خودنمایی می کند. به واسطه حمایتهای پالایشگاه از شصفها در 9 ماه اخیر درآمدهای پتروشیمی اصفهان با جهش قابل توجهی روبرو بوده است و چنانچه این نماد با افزایش تناژ تولید در ظی سه ماهه زمستان مواجه شود به ازای هر سهم 2500 تومان سود عملیاتی خواهد ساخت که از این منظر برای شپنا سود آوری قابل توجهی محسوب می شود. از طرفی تحولات مثبت در شرکت نفت سپاهان که عمده فعالیت آن در ساخت روغن موتورهای با کیفیت متمرکز است باعث می ش.د شپنا ازمحل رشد درآمدهای عملیاتی شسپا و سود خالص آن نیز رقم قابل توجهی را به عنوان سود شناسایی کند. این موضوع در کنار طرح های توسعه ای خود پالایشگاه و تلاش برای افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه های عملیاتی می تواند ترسیم کننده آینده ای درخشان برای نماد شپنا در سالهای پیشرو باشد.

تحلیل تکنیکال شپنا

با توجه به زمزمه های مثبت پیرامون حمایت از بازار سرمایه بعد از 18 ماه نزول فرسایشی و روشن شدن بخش مهمی از رویکردهای بودجه 1400 و ده فرمان مهم حمایت از بازار سرمایه که در هفته گذشته از آن رونمایی شد شاهد رشد 10 درصدی نماد در دو روز آخر معاملاتی بوده ایم. از این رو در این ویدیو با نگاهی دقیق به بررسی مسیر تکنیکالی شپنا پرداخته ایم که امید است این تجزیه و تحلیل مورد توجه شما دوستان عزیز بورس نمایی قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات