تحلیل تکنیکال شاخص سیمان - 1400/07/29

پنجشنبه، 1400/7/29

پیامدهای مثبت عرضه سیمان در بورس کالا 

یکی از مهمترین دغدغه های شرکتهای سیمانی طی یک دهه اخیر نظام  ناسالم عرضه و تقاضا در بازار این کالا و قیمت گذاری دستوری آن بوده است. از سالها قبل راهکار این موضوع عرضه سیمان در بورس کالا و کشف قیمت واقعی بر اساس نیاز بازار معرفی شده بود که سرانجام در سال 1400 این اتفاق رخ داد و شاهد عرضه های متنوع و پر حجم سیمان در بورس کالای کشور بودیم. این فرایند  آثار و تبعات مثبت بسیاری را به دنبال داشته است. در وهله اول با افزایش شفاف سازی در صورتهای مالی تولید کنندگان این کالا به جهت عرضه محصولات در بورس کالا، مطالبات سهامداران از شرکتها افزایش یافته است و از طرف دیگر این اتفاق باعث حذف واسطه ها و بیشتر شدن درآمدهای شرکتهای سیمانی شده است. 

لازم به توضیح است که عرضه سیمان در بورس کالا و کشف قیمت محصولات در بستر معاملات شفاف به تغییر استراتژی بسیاری از شرکتهای سیمانی درسالهای آینده کمک بزرگی خواهد کرد چرا که با مشاهده نیاز بازار به نوع خاصی از محصولات سیمانی و مقایسه کیفیت شرکتهای رقیب در حوزه ی مورد بررسی انگیزه های بهبود کیفیت و تنوع بخشی به سبد محصولات بیش از پیش افزایش یافته و این رویکرد باعث ایجاد رقابتی سالم بین تولیدکنندگان و در نتیجه تعادل بازار سیمان خواهد شد.

در طی چند ماه اخیر مشکلاتی نیز در این مسیر به وجود آمده که بتدریج باید برطرف شود. از اهم این مشکلات تاریخ های نامنظم عرضه سیمان می باشد که باعث شده گاها شاهد به فروش نرفتن بخشی از محصولات  عرضه شده و یا عدم عرضه کافی متناسب با تقاضا در بورس کالا باشیم. از طرف دیگر عمده خرید سیمان توسط شرکتهای بزرگ انجام می پذیرد و عملا خرده فروشان سیمان کمتر موفق به تامین سیمان از شبکه ی عرضه بورس کالا می شوند که امیدواریم در سالهای آینده شاهد اتخاذ سیاستهای مناسبتر در جهت مرتفع کردن این مشکلات باشیم.

تحلیل تکنیکال شاخص سیمان در پاییز 1400

با اریه گزارشات حسابرسی شده از شرکتهای سیمانی در سامانه کدال در اواخر مهرماه شاهد افزایش قابل توجه درآمدهای عملیاتی شرکتهای سیمانی در سال جدید بوده ایم. این اتفاق مثبت با توجه به خاموشی های رخ داده در تابستان حایز اهمیت بسیاری است. اگر قطعی برق در تابستان گریبان شرکتهای سیمانی را نمی گرفت قطعا گزارشات شرکتهای سیمانی به شکل قابل توجهی بهبود می یافت و سود سازی این شرکتها به نحو قابل توجهی بیشتر می شد. شاید مهمترین دغدغه این صنعت بعد از قیمت گذاری دستوری و مشکلات صادراتی گاه و بیگاه، مشکل تامین انرژی برق پایدار در فصول مختلف بازار است که باید با احداث نیروگاههای اختصاصی برطرف شود چرا که ناترازی صنعت برق کشور در کوتاه مدت قابل حل نبوده و امید بستن به رویکردهای وزرات نیرو در کنترل مصرف برق چندان منطقی به نظر نمی رسد. 

در این ویدیو تحلیل تکنیکال شاخص سیمان به عنوان آیینه تمام نمای وضعیت شرکتهای سیمانی فعال در بورس ائراق بهادار تهران با شما دوستان عزیز و همراهان کانال بورس نما به اشتراک گذاشته شده است که امید است مورد توجه شما قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات