تحلیل تکنیکال خگستر - 1400/07/27

سه‌شنبه، 1400/7/27

تاریخچه خگستر

شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو با نماد خگستر، یکی از مهمترین شرکتهای فعال در حوزه سرمایه گذاری های استراتژیک در صنعت خودرو کشور است که در کارنامه خود دست آوردهای بسیار درخشانی را ثبت نموده است. این شرکت ابتدا به ساکن در سال 76 با نام  قطعه سازان دانش افرا تاسیس شد و بعدها در سال 1383 به شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو تغییر نام داد و دو سال بعد در سال 1385 در بازار اول  سازمان بورس اوراق بهادار تهران مورد پذیرش قرار گرفت. این نماد ارزشمند قریب به 40 میلیارد برگه سهام با شناوری حدودا 50 درصد دارد و با سود 34 تومانی از وضعیت مطلوبی در این گروه برخوردار است.

عمده فعالیت های این شرکت در دو محور زیر خلاصه می شود:

1- سرمایه گذاری در حوزه های مالی و اقتصادی : خگستر در حوزه بانک و بیمه و لیزینگ خودرو و سرمایه گذاری های متعدد در حوزه های پر بازده اقتصادی در یک دهه اخیر بشدت فعال بوده است و برآیند این فعالیتهای هدفمند ارتقای ساختار مالی و توانمندتر شدن این شرکت بوده است.

2- سرمایه گذاری در حوزه خودرو: عمده سرمایه گذاری های خگستر معطوف به طراحی موتور و گیربکس و اکسل خودرو و بخش تزیینات داخل و خارج خودروهای زیرگروه شرکت ایران خودرو بوده است که در این راستا موفقیتهای چشمگیری نیز کسب نموده است.

روند فرسایشی خگستر بعد از افزایش سرمایه سنگین

شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو از اولین روز معاملاتی سال 1400 که با قیمت 291 تومانی شروع به فعالیت نموده است تا آخرین روزهای معاملاتی مهر ماه 1400  بصورت کلی با افت و خیزهای مقطعی روند نزولی را طی نموده است و اکنون در محدوده ی 220 الی 240 تومان در حال داد و ستد در بازار سرمایه است. این شرکت بعد از افزایش سرمایه سنگین در سال گذشته که باعث تغییر سرمایه آن از 240 میلیارد تومان به 3960 میلیارد تومان شد، در یک دور تسلسل نزولی قرار گرفته است و علی رغم طرح های استراتژیک و عملکرد مطلوب عملیاتی خود در گزارشات فصلی و ماهانه در سامانه کدال، نتوانسته بازدهی مناسبی را برای سهامداران خود به ارمغان بیاورد. حجم سرمایه گذاری های خگستر در گروه قطعات و خودرو در خرداد ماه سال جاری از 7000 میلیارد تومان عبور کرد و در همین ماه شرکت 2000 میلیارد تومان به سرمایه گذاری در  بانکها و موسسات تامین مالی اختصاص داده است که نشان دهنده ی توان مالی قابل قبول این شرکت می باشد. در واقع سوال این روزهای سهامداران خکستر اینست که چرا علی رغم بهبود شاخص های مالی این شرکت در یکسال اخیر روند نزولی سهم بی وقفه تداوم داشته است.

خگستر در مرداد ماه سال جاری سرمایه گذاری بورسی خود را با افزایش یک هزار میلیارد تومانی به رقم دوازده هزارو هفتصد و جهل و هفت میلیارد تومان رساند تا تمرکز خود را در این حوزه با توجه به ارزندگی قیمتهای بازار سهام بیش از پیش افزایش دهد. عمده سرمایه گذاری های خگستر روی نماد خودرو و بانک پارسیان و شرکت خمحرکه بوده است و کماکان این شرکت به تنوع سرمایه گذاری های خود در بازار سرمایه و تشکیل یک پرتفو ارزشمند از شرمتهای مستعد ادامه می دهد.

تحلیل تکنیکال خگستر

با توجه به پتانسیلهای این شرکت و افزایش مداوم ارزش سرمایه گذاری های بورسی و غیر بورسی آن، رشد قیمت سهام این شرکت از سوی فعالان بازار پیش بینی می شد که متاسفانه جز در مقاطع کوتاهی از مرداد ماه که قیمت سهم به بیش از 320 تومان رسیده بود در اغلب روزهای معاملاتی سال جاری روند سهم نا امید کننده بوده است. در این ویدیو تحلیل تکنیکال خگستر را برای بررسی سناریوهای پیش روی سهم با شما دوستان و همراهان بورس نمایی به اشتراک گذاشته ایم که امید است مورد توجه شما قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات