تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس پاییز 1400

پنجشنبه، 1400/7/22

مسیر شاخص کل بورس در سال 1400

بدون تردید سال 1399 متفاوت ترین و عجیب ترین سال فعالیت بازار سرمایه کشور از بدو تاسیس این نهاد اقتصادی بوده است. بازار بورس با رشدهای پی در پی و تبلیغات رسانه های دیداری و شنیداری و نوشتاری و با حمایت دولت و تمام نهادهای تصمیم ساز کشور طی پنج ماه صعودی مداوم را تجربه کرد و در 19 مرداد ماه با شروع روند ریزشی خود زیان بسیار سنگینی را طی 9 ماه به سهامداران و فعالان بازار سرمایه وارد نمود. رفتارهای خودسرانه ی صندوق های بازار نظیر تمدن و بازارگردانها و دعواهای صوری بین وزرای نفت و اقتصاد که بگذریم به حمایت یک میلیون و ششصد هزار واحد آقای واعظی معاون سابق رییس جمهور می رسیم که قرار بود به هیچ وجه شکسته نشود.

 موج بعدی این سناریو تغییرات روسای این نهاد بسیار مهم و سپس تغییرات دامنه نوسان بود که نقد شوندگی بازار را از بین برد. در سه ماه ابتدایی سال جاری نیز روند شاخص مطلوب ارزیابی نمی شد و معاملات بی رمق با حجم کم در این بازار حکم فرمانی می کرد. با قطعی شدن نتیجه انتخابات و امیدواری های ایجاد شده در بین فعالان بازار مجددا طی 70 روز کاری شاهد رشد شاخص کل بورس از 1100000 واحد تا 1590000 واحد بودیم  و مجددا به دلایل مختلف اعم از فروش اوراق قرضه و تسویه کارگزاریها و ریسکهای غیر سیستماتیک و سیستماتیک مرتبط با فضای سیاسی کشور این شاخص در مسیر اصلاح قرار گرفت و در هفته جاری دوباره به زیر 1400000 واحد تنزل پیدا کرد. با توجه به تغییر اعضای شورای عالی بورس و تعیین رییس جدید این سازمان و با عنایت به واقعیتهای بنیادی شرکتهای بورسی که اغلب  آنها گزارشات بسیار خوبی را روانه سامانه کدال نموده اند انتظار داریم شاخص در هفته های آینده با اتمام موج اصلاحی اخیر مجددا به مدار صعود بازگشته و بخش زیادی از فعالان متضرر بازار این بار لااقل از زیر بار روانی کمرشکن ضررهای سنگین خارج شوند.

بررسی تکنیکالی شاخص بورس

در این ویدیو با استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال و با توجه به امواج الیوت و سطوح فیبوناچی بررسی تکنیکالی شاخص بورس را در دستور کار خود قرار داده ایم که امید است مورد توجه شما دوستان و همراهان بورس نمایی قرار بگیرد. فراموش نکنید در هر شرایطی حد سود و زیان خود را رعایت کنید وو امیدواریم مجددا در کنار هم شاهد بازاری پویا و شفاف و مبتنی بر تحلیل باشیم.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات