تحلیل تکنیکال فولاد ارفع - 1400/07/04

یکشنبه، 1400/7/4

تاریخچه آهن و فولاد ارفع

یکی از شرکتهای مستعد و بنیادی فعال در گروه تولید فولاد و محصولات مرتبط، شرکت آهن و فولاد ارفع است که در شهر اردکان یزد واقع شده است و ظرفیت تولید آن حدود 800 هزار تن آهن اسفنجی است. حدود 8 سال از پذیرش این شرکت در بازار فرابورس ایران می گذرد و این شرکت طی این مدت در زمینه سود سازی و طرح های توسعه گام های قابل قبولی را برداشته است. از آنجاییکه تولید محصولات این شرکت با روش قوس الکتریکی انجام می شود و این روش مستلزم صرف انرژی برق می باشد، قطعی برق در سال جاری مثل بسیاری از شرکتهای صنعتی کشور به روند تولید ارفع آسیب وارد نموده است و این نکته باید به عنوان یک موضوع مهم مورد توجه مدیران و ارکان تصمیم ساز این شرکت قرار بگیرد. تامین انرژی برق پایدار از طریق احداث نیروگاه اختصاصی مسیری است که شرکتهایی مثل چادرملو که اتفاقا سهامدار عمده ارفع نیز می باشد در پیش گرفته اند و فولاد ارفع نیز ناگزیر به اتخاذ چنین سیاستهایی به منظور تداوم تولید در سالهای آتی می باشد.

 محصولات شرکت که عبارتند از آهن اسفنجی و شمش که ظرفیت عملی تولید این محصولات به ترتیب برابر 790 و 866 هزار تن ارزیابی می گردد. شرکت با خرید گندله مورد نیاز خود از شرکتهای داخلی ابتدا به ساکن آنرا به فولاد اسفنجی تبدیل کرده و ادامه بخشی از فولاد اسفنجی را به شمش تبدیل می کند. 75 درصد از درآمدهای این شرکت مهم فولادی کشور از طریق فروش محصولات در بازار داخلی محقق می شود و سهم صادراتی شرکت 25 درصد ارزیابی شده است. مهمترین هزینه عملیاتی شرکت مربوط به هزینه تامین مواد اولیه و در راس آن گندله است. همانطور که پیشتر اشاره کردیم ارفع به منظور کاهش ریسک قطعی برق در تابستان آینده و زمستان سال جاری باید هرچه سریعتر مدلی برای تامین برق پایدار خود طراحی و با مشاوره با شرکتهای نیروگاهی کشور مبادرت به احداث نیروگاه اختصاصی خود کند. از آنجاییکه ساختن نیروگاه برق هزینه های سنگین مالی به شرکت تامین می کند بهتر است با الگو قراردادن چادرملو و گل گهر ارفع نیز به دنبال انعقاد قراردادهای B.O.T  با شرکتهایی مثل امید تابان هور باشد تا با یک قرارداد برد - برد نیروگاه توسط این شرکتها ساخته شده و برق در یک دوره 15 ساله توسط ارفع خریداری شود و سپس ارفع مالک نیروگاه اختصاصی شود. 

تحلیل تکنیکالی نماد ارفع

با توجه به روند نزولی فرسایشی یکسال اخیر بازار سرمایه این نماد نیز نظیر دیگر شرکتهای هم گروهی خود روند اصلاحی عمیقی را پشت سر گذاشته است. با توجه به بنیاد مناسب این نماد و دورنمای روشن آن تیم تحلیل بورس نما تصمیم گرفت بررسی تکنیکالی این نماد را در اولویت خود قرار دهد. در این ویدیو به بررسی سناریوهای پیشروی ارفع با استناد به اندیکاتورها و اسیلاتورهای مهم بازار سرمایه پرداخته ایم که امید است مورد توجه شما همراهان بورس نمایی قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات