تحلیل تکنیکال شاخص بانکها - 1400/06/27

شنبه، 1400/6/27

شاخص بانکها در نزدیکی حمایت تکنیکالی مهم

بررسی افت و خیزهای شاخص بانکی به عنوان یکی از مهمترین پارامترهای ارزیابی نهادهای مالی بزرگ فعال در بازار سرمایه یعنی بانکها، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که این گروه به واسطه سرمایه گذاری های گسترده در صنایع مهم نظیر پالایشی و پتروشیمی و فلزات و معادن بزرگ کشور و صنایعی چون سیمان و خودرو ، نقش مهمی در پیمایش منطقی مسیر شاخص کل ایفا می کند. گروه بانکی در طی یکسال اخیر علی رغم گزارشات بسیار خوب عملکردی و بهبود نسبتهای مهم ترازنامه و افزایش سرمایه های جذاب، به علت سیاستهای نادرست متولیان سابق بانک مرکزی روند نزولی فرسایشی را طی نموده است. مشخص نبودن سرنوشت نرخ تسعیر ارز برای این گروه و سپس مالیاتهای سنگین بر این درآمد بانکها، باعث شده است روند تکنیکالی شاخص بانکی فرسایشی و راندمان سرمایه گذاری سهامداران در این گروه مطلوب نباشد.

لازمه ی یک اقتصاد پویا هدایت صحیح نقدینگی از طریق سیستم بانکی به صنایع مولد کشور و حمایت از کسب و کارهای کوچک به عنوان موتور محرک اقتصاد خانوارهای ایرانی است. سیاستهای بانک مرکزی از ابتدای تحریم های بین المللی در سال  96 تا آخرین روزهای کاری دولت قبل به هیچ وجه منطبق بر استانداردهای یک اقتصاد مقاومتی و پویا تدوین نشده بود و از این رو اثرات سو این تصمیمات پاشنه آشیل صنایع مختلف کشور در طی سالهای اخیر بوده است. با توجه به آسیب شناسی این تصمیمات در روند اقتصادی کشور و رویکرد جدید تیم اقتصادی دولت جدید امید می رود بانکها به عنوان نهادهای مالی و بازوهای اجرایی بانک مرکزی در خدمت سیاستهای رونق اقتصادی و افزایش توان تولید داخلی و رفع موانع سرمایه گذاری در کسب و کارهای مولد به میدان آمده و گام های موثری در این مسیر بردارند.

عملکرد بانکهای بزرگ کشور یعنی بانک ملت و صادرات و تجارت و اقتصاد نوین در سامانه کدال نشان می دهد منابع قابل توجهی در اختیار نهادهای پولی و مالی کشور قرار دارد که چنانچه به نحو شایسته در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی قرار بگیرد شاهد تحولات مثبت بسیاری در عرصه اقتصادی کشور خواهیم بود.

اکنون در آخرین روزهای شهریور ماه 1400 شاخص بانکی خود را به حمایت بسیار مهمی که بارها از محدوده آن به روند صعودی بازگشته است نزدیک می کند. آیا این بار هم شاخص بانکی به این حمایت واکنش نشان می دهد؟ در این ویدیو به بررسی سناریوهای تکنیکالی شاخص بانکی در روزهای پیشرو پرداخته ایم که امید است مورد توجه شما قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات