تحلیل تکنیکال بجهرم - 1400/05/25

دوشنبه، 1400/5/25

بجهرم در محدوده تکنیکالی جذاب 

شرکت بجهرم یکی از شرکتهای مهم فعال در عرصه نیروگاهی کشور است که از نوع سیکل ترکیبی است و با ظرفیت 1440 مگاواتی خود نقش مهمی در تامین برق کشور ایفا می کند. این نیروگاه  شامل 6 توربین به ظرفیت اسمی 159 مگاوات است و اولین واحد آن در تیرماه سال 86 وارد مدار شده است. راندمان عملکردی این توربین ها 33 درصد است و از این رو برنامه های مهمی برای استفاده بهینه تر از این توربینها و افزایش راندمان تبدیل سوخت به برق در این نیروگاه مهم باز تعریف شده است. این شرکت با توجه به اصلاحات بسیار مناسب قیمتی بشدت مورد توجه تیم تحلیل بورس نما قرار گرفته است و لذت در این ویدیو به بررسی دقیق روند تکنیکالی این نماد ارزشمند پرداخته شده است که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

چالشهای صنعت برق

شاید مهمترین چالش صنعت برق قیمت گذاری دستوری برق در چند دهه اخیر بوده است که اجازه رشد و توسعه پایدار را از این صنعت گرفته است. براساس تبصره 15 قانون بودجه 1400 از تعرفه 80 تومانی برای هر کیلووات ساعت به 300 تومان افزایش پیدا خواهد کرد. هر چند این افزایش قیمت به نسبت هزینه های تولید برق باز هم کافی به نظر نمی رسد اما گامی بلند و موثر به سمت واقعی سازی نرخ برق محسوب می شود. در 9 ماهه ابتدایی سال گذشنه صنایع 44 هزار میلیارد تومان یارانه برق دریافت کردند که رقم بسیار قابل توجهی می باشد. نظام تعرفه‌گذاری انرژی در کشور بر اساس یارانه پی‌ریزی شده است. در این شرایط مشترکان خرید برق تنها بخشی از قیمت تمام شده تولید برق را می‌پردازند و ما به التفاوت قیمت تمام شده و قیمت فروش برق در قالب یارانه انرژی و از محل منابع مالی متعلق به مردم تامین می‌شود.بر اساس شرکت مادرتخصصی برق حرارتی، قیمت تمام شده تولید برق بدون احتساب هزینه انرژی حدود 300 تومان برای هر کیلوات ساعت برآورد می‌شود، البته توزیع برق پس از تولید آن نیز به همین نسبت هزینه داردبه عبارت دیگر صنعت برق بایستی قریب به  600 تومان هزینه کند تا هر کیلووات ساعت برق را تولید و در نهایت به مصرف کننده نهایی تحویل دهد.

به عنوان مثال، صنعت فولاد به عنوان یکی از بزرگترین زنجیره‌های صنعتی کشور در هر سال رقمی معادل 7 هزار میلیارد تومان یارانه برق دریافت کرده است. جالب است بدانید، کل مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی در صنعت برق معادل یارانه دریافتی بخش برق صنعت فولاد استدر همین راستا، استفاده از نظام تعرفه‌گذاری یارانه‌ای سبب شده است تا نقش قیمت تمام شده برق در هزینه تمام شده صنایع بزرگ کشور به کمترین حد برسد. برای مثال در شرایطی که 30 درصد از هزینه تمام شده تولید شمش آلومینیوم در دنیا مرتبط با هزینه برق است، صنایع آلومینیوم ایران تنها 3.4 درصد از قیمت تمام شده خود را برای پرداخت هزینه برق صرف می‌کنند.از طرفی 27 درصد از هزینه تمام شده تولید سیمان در کشورهای مختلف، مرتبط با هزینه برق است اما در ایران صنعت سیمان تنها 1.9 درصد از هزینه تمام شده خود را صرف پرداخت بهای برق می‌کند.

نکته قابل تامل در بررسی ابعاد مصوبه مجلس نقش قابل توجه این مصوبه در آینده صنعت برق کشور است. در شرایطی کنونی که 65 درصد از تولید برق کشور به عهده بخش خصوصی است و نیروگاهیها صنعتی است پیشرو در آینده کشور و رشد اقتصادی نقش مهمی را دارند، توانمند سازی این صنعت از طریق واقعی سازی قیمت برق باعث ریل گذاری صحیح در آینده صنعت نیروگاهی کشور و ورود سرمایه گذاران داخلی و خارجی به این صنعت برای استفاده از فرصتهای جذاب سرمایه گذاری می شود. قطعی برق در سال جاری آسیبهای زیادی به صنعت کشور و بخش خانگی وارد نموده است و زنگ خطری جدی برای توجه بیشتر دولت به این بخش را به صدا درآورده است. امید است شرکتهای فعال در حوزه برق طی سالهای پیشرو با بهتر شدن روند سود سازی گام های بلندی به سمت افزایش توانایی تولید برق برداشته و نگرانی صنایع کشور و بخش خانگی از کمبود برق در سالهای آینده را مرتفع کنند.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات