تحلیل تکنیکال شاخص بانکها - 99/12/30

شنبه، 1399/12/30

یکی از مهمترین شاخص های رشد و توسعه اقتصادی استفاده بهینه و هدفمند از سرمایه های کشور می باشد. سیاست گذاریهای مالی و پولی در ابعاد کلان باعث رشد یا پسرفت اقتصادی شده و به این ترتیب تاثیر با اهمیتی روی کلیه ی نهادهای اقتصادی کشور می گذارد. در این بین بانکها به عنوان بازوهای اجرایی سیاستهای بانک مرکزی نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می کنند. با توجه به رشد سودسازی این گروه مهم در گزارشات کدال، امروز به بررسی شاخص گروه بانکی بعد از اصلاحات عمیق اخیر می پردازیم.

  یکی از مهمترین پارامترهای بررسی اقتصاد هر کشور کنترل نقدینگی و سیاستهای مالی و پولی آن کشور می باشد. بانکها به عنوان بازوی اجرایی سیاستهای بانک مرکزی در ایران نقش کلیدی در این مقوله ایفا می کنند و همواره از گروههای مورد توجه فعالان بازار سرمایه می باشند.

از حدود ۳۶ بانک و موسسه مالی و اعتباری که بانک مرکزی آنها را به رسمیت می‌شناسد، صورت‌های مالی ۱۹ بانک به‌دلیل بورسی بودن در کدال منتشر می‌شود و اطلاعات مالی سایر بانک‌ها به‌دلیل بورسی نبودن در دسترس نیست. علاوه‌بر این درحال حاضر نماد ۹ بانک از ۱۹ بانک بورسی و فرابورسی قابل معامله بوده و دو بانک رسالت و سرمایه در بازار پایه حضور دارند

یکی از شاخص‌های مهم در صورت مالی بانک‌ها، دارایی‌هایی است که هر بانک در ترازنامه اعلام می‌کند. دارایی‌های هر بانک مجموع دارایی‌هایی مانند دارایی نقد، مطالبات از بانک مرکزی، مطالبات از سایر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، مطالبات از دولت، دارایی‌های مشهود، دارایی‌های نامشهود و... است که در سمت راست ترازنامه اعلام می‌شود.

بررسی صورت‌های مالی ۱۸ بانک بورسی نشان می‌دهد ، بیشترین دارایی در میان این بانک‌ها به بانک ملت با حدود تعلق داشته است. پس از آن بانک صادرات با دارایی  و بانک تجارت با  به ترتیب جایگاه دوم و سوم را به‌دست آورده‌اند.

دومین شاخص مهم بررسی شده در این گزارش، نسبت حاشیه سود خالص است که از تقسیم سود خالص بر درآمد کل بانک به‌دست می‌آید. در واقع این نسبت نشان می‌دهد سود خالص چند درصد از درآمد کل بانک است. در نتیجه هر چقدر این نسبت بزرگ‌تر باشد سودآوری و کارآیی بانک بیشتر خواهد بود.

سومین شاخص مهم در ارزیابی بانک‌ها نسبت بازده دارایی‌ها است که این نسبت به بررسی رابطه سود خالص و میزان دارایی‌ها می‌پردازد. این نسبت بیان می‌کند مدیریت به ازای هر یک ریال دارایی چند ریال سود خالص ایجاد کرده است. در نتیجه هر قدر این نسبت بیشتر باشد، بیانگر این است که مدیریت بانک از دارایی‌ها استفاده بهینه‌تری داشته است.

چهارمین نسبت مهم در بررسی صورت‌های مالی بانک‌ها، نسبت بازده حقوق صاحبان سهام است. این نسبت بیانگر این مطلب است که بانک به ازای هر یک ریال حقوق صاحبان سهام چند درصد سود خالص کسب کرده است. بنابراین در حالت کلی هرچقدر این نسبت بزرگ‌تر باشد، مدیریت بانک توانسته سود بیشتری را به نسبت حقوق صاحبان سهام کسب کند و به ارزش ویژه بانک اضافه کند. 

از آنجاییکه این گروه نقش مهم و بی بدیلی در تحرک اقتصاد و جهت دهی سرمایه های کشور داشته و در گزارشات کدال روند مثبت در سودسازی در بانکهایی چون ملت و تجارت و اقتصاد نوین بسیار مشهود بوده است ، تصمیم گرفتیم شاخص این گروه مهم بورسی رابعد از اصلاحات عمیقی که انجام داده اند بررسی کنیم. امیدوارم این تحلیل مورد توجه شما قرار بگیرد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات