سقف دوقلو ، کف دوقلو

سه‌شنبه، 1399/12/19

اهمیت دانستن الگوهای سقف و کف دوقلو

بارها ممکن است گفته باشید که اگر سهمی بخرم از بدشانسی من قیمت آن سهم افت کرده و چنانچه از آن خارج شوم، قیمت آنرشد شارپی می کند. اما چرا؟! آیا بالا پایین شدن قیمت سهام شانسی است؟ سقوط با ریزش ناگهانی قیمت سهام شما را دچار غم و اندوه زیادی می کند و حتی ممکن است شما تا مرز ورشکستگی نیز پیش ببرد. از سویی شاید اتفاقی دلچسب تر از کسب سود مناسب از یک معامله خوب برای یک معامله گر سهام نباشد. اگر روندها را بشناسید، با الگوهای بازگشتی آشنا باشید، سقف ها، کف ها، حمایت ها و مقاومت ها را تشخیص دهید و با سایر آموزش های بورس که به صورت رایگان در وبسایت بورس نما در اختیارتان قرار داده ایم آشنا باشید، می توانید تا حدود زیادی یک معامله کم ریسک را رقم بزنید. در این ویدئوی آموزشی که توسط جواد مهدی نیا، تحلیلگر بازار سرمایه تهیه شده است، به معرفی دو الگوی بسیار قوی و مشهور در معاملات سهام پرداخته شده است که توسط معامله گران بازارهای مختلف پر استفاده است که عبارتند از الگوهای سقف دوقلو و کف دوقلو.

ویژگی‌‌ها و تعاریف الگوهای سقف و کف دوقلو

هر یک از الگوهای سقف و کف دوقلو ویژگی ها و تاریفی دارند که در ادامه این پست آموزشی از وبسایت بورس‌نما بدانها پرداخته می شود:

الگوی سقف دوقلو

الگوی سقف دوقلو از جمله الگوهای بازگشتی با اهمیت در تحلیل تکنیکال است که با تشکیل شکلی شبیه حرف انگلیسی M ایجاد می شود و در انتهای یک روند صعودی شکل می گیرد. الگوهای دوقلو بسیار قوی هستند و در نوع سقف دوقلو شامل دو سقف قیمتی تقریبا یکسان و یک دره می باشد. اگر دره تشکیل شد، یک خط گردن از آن می توان رسم کرد. باید در نظر داشت که در روند نزولی نمی توان دنبال این الگو بود.

شکل زیر الگوی سقف دوقلو را نشان می دهد:

الگوی کف دوقلو

الگوی کف دوقلو از دیگر الگوهای بازگشتی مهم در تحلیل تکنیکال است و با تشکیل شکلی شبیه حرف انگلیسی W ایجاد می شود و در انتهای یک روند نزولی شکل می گیرد. گفته شده که الگوهای دوقلو بسیار قوی و حائز اهمیت هستند. این الگو در کف دوقلو شامل دو کف قیمتی تقریبا یکسان و یک قله است. هنگامی که قله تشکیل شد، یک خط گردن از آن می توان رسم کرد. این هم بدانید که در روند صعودی نمی توان دنبال این الگو بود.

تشکیل الگوی کف دوقلو را در شکل زیر ببینید:

کف دوقلو

طرز استفاده و سیگنال گیری از سقف و کف دوقلو

الگوهای سقف و کف دو قلو دارای یک خط گردن هستند که شکست آن، قطعیت الگو را اعتبار می بخشد. در بازار های دو طرفه توصیه می شود در نقطه شکستن خط گردن الگوی سقف دوقلو، پوزیشن فروش یا شورت بگیرید. بد نیست بدانید آقای جس لیورمور که یکی از معامله گران بزرگ تاریخ بود که به خرس وال استریت معروف است این نقاط را نقاطی پر پول برای این معامله گران می داند. از طرف دیگر در صورت رخ دادن الگوی کف دوقلو نیز باید منتظر بمانید تا خط گردن شکسته شود، آنگاه وارد پوزیشن خرید سهم شوید؛ گفته می شود هدف قیمتی هم می تواند به اندازه فاصله کف تا خط گردن این الگو باشد.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات