بازدهی بورس و سایر بازارها در سال 99

بادزدهی بورس
جمعه، 1400/1/6

آمار و اطلاعات بورس در سال 1399

بورس اوراق بهادار تهران در حالی فردا شنبه مورخ 1400/01/07 به استقبال سال جدید معاملات می رود که آخرین روز معاملاتی سال قبل (چهارشنبه 1399/12/27) موفق شد با رشد حدود 17 هزار واحدی به 1,307,233 واحد برسد. اگر بخواهیم این رقم شاخص را با شاخص کل در ابتدای سال 99 که هنوز 512,900 واحد داشت مقایسه کنیم، متوجه می شویم که رشد امسال شاخص حدود 155 درصد بوده است.

آمار و اطلاعات بورس در سال 1399

اگر اطلاعات بورس در سال 98 را بررسی کنیم، متوجه می شویم که رشد بورس در پایان سال 98 برابر با 187 درصد بود. جهت افزایش اطلاعات بد نیست بدانید که رشد بورس در سال 98 با اختلاف، از کلیه بازار های دیگر بهتر گزارش شد و رضایت سرمایه گذاران را جلب کرد. (بازدهی برخی از شاخص های سایر بازارها در سال 98: طلا: 40.5 درصد، سکه 31 درصد، دلار 20.5 درصد و یورو 19 درصد)

اما به نظر شما بازدهی سایر بازارها در سال 99 چگونه بوده و نسبت به شاخص بورس چه وضعیتی دارند؟ با ما همراه باشید، در ادامه این بخش از وبسایت بورس نما به این پرسش پاسخ خواهیم داد!

وضعیت بورس نسبت به بازارهای موازی مالی در سال 99

طبق بررسی های صورت گرفته، در سال 99 بازارهای طلا رشدی برابر با حدود 80 درصد، سکه رشدی حدود 78 درصد و دلار هم رشدی برابر با 61 درصدی را کسب کردند. از مقایسه اعداد متوجه می شوید که بازدهی بورس از تمام این بازارها در سال 99 نیز بالاتر بوده است؛ گرچه سایر بازارها نسبت به رشد سال 98 دو یا سه برابر رشد داشته اند. جدول و نمودار زیر رشد هر بازار و تغییرات آن را مورد مقایسه قرار داده است:

بازدهی بورس و بازارهای موازی

چرا با وجود رشد بورس فعالین بازار معترضند؟

اما بیایید کمی شاخص بورس را دقیق تربررسی کنیم؛ همنطور که گفتیم شاخص بورس در ابتدای سال 99 حدود 512.900 واحد داشت؛ روند پر شتاب صعود شاخص سبب شد تا در 19 مرداد به ارتفاع 2 میلیون و 78 هزار واحد برسد که حاکی از حدود 305 درصد رشد بود؛ اما این تمام ماجرا نبود و پس از این روز، روند شدید سقوط شاخص آغاز شد و در پایان سال با حدود 37 درصد نزول نسبت به آن روز به کار خود پایان داد (گرچه سهام برخی شرکت ها، تا حدود 80 درصد نیز ارزش خود را از دست داد و گفته می شود کمتر جلوه نمودن رقم سقوط شاخص به دلیل حمایت های دستوری از سهام برخی سهام شرکت های شاخص ساز بوده است). مخاطبین محترم بورس نما می دانند در صورتی که شاخص بخواهد از رقم کنونی به مقدار سقف تاریخی خودش برسد، باید حدود 58 درصد رشد کند. این را نیز در نظر داشته باشید که در ابتدای سال قبل انتظارات از بازار سرمایه نیز افزایش یافته بود و با ورود سرمایه گذاران جدید در سال 99 که رقمی بی سابقه بود و این امر گاهی با تحریک و تهییج سیاسیون نیز صورت می گرفت، جان تازه ای به بازار بورس بخشیده شده بود. حال باید از خود پرسید چه شد که با این رشد 150 درصدی شاخص، قریب به اتفاق فعالین بازار بورس لب به شکایت می گشودند و دنبال یافتن مقصر نیز بودند؟!

برای پاسخ به این سوال در نظر داشته باشید درست است که در پایان سال 150 درصد بازدهی برای شاخص حاصل شد، اما بیشتر زمان سال را که برابر با 7.5 ماه در نیمه دوم سال بود، بازار روند نزولی داشت و فارغ از اینکه ممکن است عده زیادی در مرداد ماه و در سقف تاریخی شاخص خرید کرده باشند و تا امروز ضرر سنگینی را متحمل شده باشند، در این زمان زیاد 7.5 ماه هم چه بسا افراد زیادی آگاهانه یا حتی (به زعم عده ای) با وعده و وعید از طرف افراد کارنشناس مبنی بر پایان اصلاح شاخص، وارد معامله مجددی شده باشند و یا میانگین کم کرده باشند و با نزول مجدد شاخص، تنها به رقم ضررشان افزوده باشند. نکته دیگر اعتیادی بود که سال 99 برخی به انجام معاملات متعدد پیدا کرده بودند و جذابیت  و سهولت خرید و فروش لحظه ای و آنلاین ممکن است سبب شده باشد که خیلی ها که شاید تازه وارد هم نباشند با فعال شدن حد ضرر، اقدام به فروش کرده باشند (البته این را هم در نظر داشته باشید که در برهه ای از زمان بازار قابلیت نقد شوندگی خود را نیز از دست داده بود و صف های فروش سنگین، خریداران را از خرید منصرف می کرد) و آنگاه با وعده و وعیدها ها یا اولین نشانه های پایان اصلاح که گاهی گفته می شود دستوری هم انجام می شد، مجددا وارد معامله دیگری شده باشند؛ ولی برخلاف انتظارشان، بازار دوباره گرایش به منفی شدن پیدا کرده و ضرر دیگری را به آنها تحمیل کرده باشد. به عقیده امعتقدین به فرضیه آخر، تنها کسانی  می توانند در این شرایط بازار سود کنند که از پشت پرده تصمیم گیری در خصوص بورس کاملا مطلع باشند. با این وجود وضعیت در سایر بازارها اینگونه نبوده و رشد آنها از ابتدای سال، پر شتاب شروع نشده و پس از آغاز رشد هم جز در زمان کوتاهی از سال، به صورت آهسته و پیوسته و رو به بالا بوده است؛ ضمن اینکه معامله کنندگان سایر بازارها همانند معامله گران بورس (به اصطلاح) دست به ماشه نیستند تا با هر اتفاقی هیجانات خود را بتوانند روی تابلو نشان دهند و بدین ترتیب آن بازارها توانسته اند رضایت سرمایه گذاران خود را تا حدودی در سال 99 جلب کند.

سخن پایانی

در هر حال بازار بورس در سال 99 یکی از سالهای بسیار بد خود را تجربه کرد که درس های زیادی را برای همه داشت و امیدواریم در سال 1400 تکرار نشود، از آن درس گرفته شود و همه سهامداران نیز با تعدیل انتظارات، بکارگیری رفتار منطقی و آگاهانه تر با پرهیز از هیجانات قبل در این بازار فعالیت کنند.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات