تحلیل بنیادی شفن

تحلیل بنیادی شفن
چهارشنبه، 1400/5/13

تاریخچه پتروشیمی فناوران

 شرکت پتروشیمی فن‌آوران که با نام نماد شفن در بورس شناخته می شود، در سال ۱۳۷۷ در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی در استان خوزستان تاسیس شد. این واحد یکی از شرکتهای متانول ساز بزرگ کشور محسوب می شود که محصولات با کیفیتی علاوه بر متانول نیز تولید می کند که از مهمترین آنها می توان به استیک اسید اشاره کرد. محصولات این شرکت در بازارهای صادراتی از حسن شهرت خوبی برخوردار هستند و علی رغم مشکلات ناشی از تحریم طی سالهای اخیر روند صادرات شرکت با شتابی قابل قبول در حال افزایش است. لازم به ذکر است که سرمایه شرکت ۹۵۰ میلیارد ریال و سهامدار عمده آن، تاپیکو است. همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، محصولات تولیدی اصلی شرکت متانول و اسید استیک است.حدود ۷۵ درصد از متانول تولیدی شرکت صادر می‌شود. هم‌چنین این شرکت حدود ۸ درصد از نیاز داخلی کشور به متانول را تامین می‌کند. خوراک مورد استفاده این شرکت گاز طبیعی و کربن دی اکسید است که به ترتیب از شرکت ملی گاز ایران و پتروشیمی رازی و مارون تامین می‌کند.هم چنین مقداری از متانول و کربن منوکسید تولید شده نیز در فرایند تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از نکات بسیار مهم پتروشیمی فناوران  مالکیت ۶۰ درصد از پتروالفین فناوران و ۳۳ درصد از پتروشیمی مرجان  و 4 درصدی بر بانک ملت است که اهمیت بنیادی این شرکت را دو چندان می کند. این شرکت به جهت رعایت دستورالعمل حاکمیت شرکتی از تاریخ ۲۶ شهریورماه شروع به واگذاری بلوک تاپیکو و تحصیل سهام بانک ملت نموده است و از این محل حدود ۵,۱۰۰ تومان سود به ازای هر سهم شناسایی کرده است؛ درنتیجه از سود برآوردی 7887 تومانی سال گذشته شرکت بخشی سود شناسایی شده ناشی از فروش تاپیکو است که به صورت ذاتی قابلیت تکرار ندارد اما چون فناوران از محل این فروش سرمایه گذاری سنگین و قابل توجهی در بازار سرمایه انجام داده است و موفق به خرید 4 درصد از بانک ملت شده است، انتظار داریم سود غیرعملیاتی فناوران طی سالهای آتی رقم بسیار قابل توجهی باشد.

🔹برای در سال 1400 می توانید لینک مربوطه را کلیک نمایید.


نکات تکمیلی پیرامون صورت های مالی شفن منتهی به اسفند 99

در سال مالی منتهی به اسفند 1399 شفن عملکرد بسیار مطلوبی از خود برجای گذاشت. از مهمترین نکات گزارش حسابرسی شده مذکور می توان به مطالب زیر اشاره کرد:
1- سود عملیاتی شرکت با رشد 102 درصدی همراه بوده و به 59396788 میلیون ریال رسیده است. 
2- موجودی مواد و کالاهای شرکت با رشد 154 درصدی مواجه شده است و سرمایه گذاری های بلند مدت شرکت با رشد 33 درصدی به قم قابل توجه 1915945 میلیون ریال رسیده است که با توجه به شرایط خاص شرکت و هزینه های طرح های توسعه ای بسیار چشمگیر می باشد..
3- سرمایه گذاری های کوتاه مدت شرکت پتروشیمی فناوران با یک جهش فوق العاده 391 درصدی در سال مالی گذشته همراه بوده و به رقم 46812989 میلیون ریال رسیده است.
4- جمع دارایی های جاری شرکت در دوره ی مورد بررسی تحول اساسی را تجربه کرده است و با یک جهش بسیار عالی رشد 238 درصدی را نشان می دهد. هرچه دارایی های جاری شرکت بیشتر باشد نشاندهنده ی بنیاد قویتر شرکت می باشد بنابراین شفن در سال مالی گذشته از نظر بنیادی ارزشمندتر شده است.
5-  سود انباشته ی شرکت در دوره ی مورد بررسی با 268 درصد رشد توام شده و به عدد 61178496 میلیون ریال رسیده است که نشاندهنده ی عملکرد مطلوب شرکت در سود سازی و استقرار نظام صحیح کنترل مالی است.
6- جمع بدهی های جاری و غیر جاری شرکت به واسطه هزینه های طرح های در دست اقدام شرکت با رشد مواجه بوده است و به عدد 30302042 میلیون ریال رسیده است. این بدهی ها با توجه به حاشیه سود مناسب شرکت در دوره مذکور طی سالهای آتی مشکلی برای شرکت ایجاد نخواهد کرد اما انتظار داریم در سال مالی جاری از محل سود سازی شرکتهای زیر مجموعه در پرتفو شفن تا حد زیادی این بدهی کاهش پیدا کند.
7- سود خالص شرکت و سود پایه هر سهم با رشد  340 درصدی در دوره ی مذکور  مواجه شده است و به عدد جذاب 6418 تومان رسیده است که با توجه به شرایط کرونا و مشکلات صادرات عملکردی قابل تحسین می باشد. 
8- موجودی نقد شرکت پتروشیمی فناوران علی رغم هزینه های طرح های توسعه ای و سرمایه گذاریهای کوتاه مدت شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشدی معادل 122 درصد به عدد 131485 میلیون ریال رسیده است.
9- در زمینه ی تولید و تعداد فروش محصولات و فروش آنها نکات بسیار مهمی در ترازنامه ی شرکت مشاهده می شود:
اول اینکه میزان فروش داخلی متانول داخلی شرکت از 228821 تن به به 235206 تن رسیده است درحالیکه مبلغ فروش هم تقریبا 100 درصد رشد داشته است بنابراین فناوران در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است. فروش صادراتی متانول فناوران با کاهش جزیی نسبت به دوره ی قبل مواجه بوده است و از 689523 تن به 675489 تن رسیده است اما در عوض نرخ فروش رشد تقریبا 14 درصدی داشته است.
در وهله ی دوم فروش استیک اسید داخلی کاهش جزیی داشته است اما در بخش صادراتی فروش استیک اسید تقریبا 6 برابر شده است و از 12499تن به 73888 تن رسیده است. فناوران در صادرات این محصول بسیار موفق تر از سال مالی قبل عمل کرده است.
نکته ی بسیار مهم دیگر من باب شفن، توجه به سرمایه گذاریهای فناوران در شخارک و وبملت و مجامع توزیع سود این دو شرکت در پایان تیرماه انتظار داریم شفن از محل این دو شرکت نیز سود بسیار خوبی را شناسایی و صرف تکمیل پروژه های مهم پلی الفین فناوران و جداسازی کربن دی اکسید کند  و یا به غنی تر کردن پرتفو بورسی خود بپردازد.

نکات بسیار مهم پیرامون پرتفو شفن

1- سیاست خوب شفن خرید سهام شرکتهای بورسی مثل وبملت و پتروشیمی خراسان و شخارک ... است که در نتیجه از سود مجامع این سرمایه گذاریها طی سالهای آتی قطعا بهره مند خواهد شد؛ پس انتظار داریم  سود تلفیقی بالاتر از مقادیر فعلی خواهد رفت.
2- طرح استراتژیک پلی الفین شرکت علی رغم مشکلات زیاد  در حال پیشرفت بوده و طی سالهای آتی به طور قطع سود عملیاتی بالایی را در سه سال اینده برای شرکت محقق خواهد کرد.

3- طرح جدا سازی کربن دی اکسید شرکت که باعث بالاتر رفتن حاشیه سود و بهبود فرایندهای عملیاتی شرکت می شود طی سال جاری تکمیل شده و نقش مهمی در ارزنده تر شدن پتروشیمی فناوران بازی خواهد کرد.

4- به این نکته توجه کنید که هنوز از پتروشیمی مرجان حتی یک ریال سود به شفن نرسیده است و در سال مالی پیش رو با توجه به عملیات در حال تداوم مرجان و تولید و صادرات محصول متانول، سود خوبی از این شرکت تحصیل خواهد کرد.
5- توجه کنید که  شفارا که 48 درصد در تملک شفن است اخیرا به سود رسیده است. این سود در سال مالی آتی خود را در صورت حسابهای شرکت نشان خواهد داد
6- توجه کنید که  شخارک با توجه به رونق در صادرات محصول متانول خود در سال اینده حداقل دوبرابر امسال سود خواهد ساخت و شفن بیش از 4 درصد این شرکت را در تملک دارد و از سود این شرکت که طرح های توسعه ای قابل توجهی دارد طی سالهای پیشرو سود خوبی شناسایی خواهد کرد.
7-  توجه کنید که نیم درصد پتروشیمی خراسان در تملک شفن است که سال مالی پیشرو جهش خوبی در سود سازی خواهد داشت بنابراین فناوران با سرمایه گذاری روی این شرکت طی سال مالی منتهی به اسفند 1400 سود بسیار خوبی را محقق خواهد کرد.

با توجه به نکات گفته شده، قطعا سود عملیاتی شفن در سال آینده بیشتر از امسال و سود تلفیقی حاصل از سرمایه گذاری‌ها فوق العاده بالا خواهد بود.
نکته بسیار مهم دیگر پیرامون این شرکت پیشرو، توجه به مدیریت پویا و با فراست شرکت است که باعث شده شفن علاوه بر رشد قابل قبول سود سازی سرمایه گذاری‌های هوشمندانه ای نیز در بازار سرمایه و طرح های توسعه ای داشته باشد که چشم انداز این شرکت را بیش از پیش روشن نشان می دهد.

چرا طرح پلی الفین شفن ارزشمند است؟

 ساخت مجتمع پلی الفین فن آوران از رویکردهای بسیار عالی شرکت در جهت ایجاد سیکل استفاده از متانول برای تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر است. پلی پروپیلن کاربردهای گسترده ای در صنایع پایین دستی دارد؛ لذا در این بخش به یکی از کابردهای این پلیمر مهم اشاره می کنم:
پلی پروپیلن که از طریق پلیمریزاسیون پروپیلن به صورت یک پلیمر خطی تهیه می گردد و به اختصار PP نامیده می شود، بعد از پیدا شدن کاتالیست زیگلر- ناتا تولید شد. یکی از مهمترین کاربردهای این ماده در صنایع نساجی است.
الیاف پلی پروپیلن چیست؟
عدم امکان رنگررزی الیاف پروپیلن به روش های متداول برای دیگر الیاف ، باعث جلو گیری از رشد بیشتر این لیف مصنوعی گردیده است.
الیاف و نخ های نواری که دو کاربرد پلی پروپیلن را تشکیل می دهند نسبتاً به آسانی به روش ذوب ریسی تهیه می گردند و آسان بودن تولید این نوع الیاف و پائین بودن هزینه تولید استقبال بسیار گسترده ای از آن را به همراه داشته است.
با بکار گیری مواد بالا برنده مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش سعی شده است عیب کم بودن مقاومت پلی پروپیلن PP در مقابل این اشعه مرتفع گردد.
پلی پروپیلن PP دارای دمای ذوب بالا تر (175-165درجه سانتیگراد) در مقایسه با پلی اتیلن می باشد. از نقطه نظر استحکام ومقاومت در مقابل سایش ، پلی پروپیلن PP با پلی اتیلن تفاوت زیاد ندارد.
طی چند سال اخیر استفاده از این الیاف در صنعت نساجی جهش قابل ملاحظه ای داشته و تولید این الیاف ارز آوری قابل توجهی خواهد داشت. با توجه به قیمت بسیار بالای پلی پروپیلن در مارکت جهانی و تقاضای بسیار بالای بازار جهانی و نیاز صنایع پایین دستی شرکتهای داخلی به این پلیمر ارزشمند، طی سالهای آتی پتروشیمی فناوران با تکمیل این طرح و بهره برداری از آن به عنوان قطب تولید پلی پروپیلن در منطقه شناخته خواهد شد و حجم درآمدهای صاداراتی شرکت به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت. مشکلات فنی احداث این شرکت با توجه به تجربه موفق شرکتهای پتروشیمی داخلی با هم افزایی در حال مرتفع شدن است و در سال جاری روند تکمیل این پروژه ی استراتژیک شتاب بیشتری خواهد گرفت.

افزایش سرمایه جذاب پتروشیمی فن آوران

اخیرا پتروشیمی فن آوران از برنامه افزایش سرمایه سنگین 4110 درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی رونمایی کرده است. براین اساس، "شفن" در نظر دارد سرمایه فعلی را از 95 میلیارد تومان به 4 هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت بورسی در صورت موافقت سازمان بورس از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال خواهد شد تا قادر به تامین منابع مالی و جبران سرمایه گذاری های انجام شده شود. این افزایش سرمایه علی رغم سود انباشته ی بالای این شرکت با تاکید مجمع سهامداران این شرکت از محل آورده نقدی انجام می شود تا شرکت قادر به اتمام طرح های استراتژیک خود بخصوص طرح پلی الفین خود باشد.

سخن پایانی

شفن امروز نه به عنوان یک شرکت متانول ساز صرف، بلکه به عنوان یک هلدینگ پتروشیمیایی مطرح است. امتیازات شفن علاوه بر تولید محصول اختصاصی استیک اسید با کیفیت بالا، سرمایه گذاری در شماری از بهترین شرکت‌های بورسی و غیر بورسی کشور است. بانک ملت طی سال مالی جاری با شناسایی سود 78 تومانی، بهترین عملکرد ممکنه را از خود برجای گذاشته است و با توجه به وجود 9 میلیارد برگه سهم از بانک ملت در پرتفوی شفن، انتظار داریم از محل تقسیم سود این بانک، شفن به شدت منتفع شود. از سوی دیگر شخارک هم با سود سازی فوق العاده، دورنمای درخشانی را برای سهامداران خود نوید می دهد؛ اما پتروشیمی فارابی بعد از 4 سال زیان سنگین عملیاتی با مشارکت فناوران، اورهال یا بازآماد بسیار خوبی طی سال قبل را تجربه کرده و بعد از مدتها به سود عملیاتی رسیده است. بنابراین دورنمای این سرمایه گذاری برای شفن بسیار مثبت ارزیابی شده و تحول اساسی در شفارا نیز نقش پر رنگی در جهش سود غیر عملیاتی شفن خواهد داشت. با این حساب پتروشیمی فناوران با توجه به جهش سودسازی بالا در فرایندهای عملیاتی، سرمایه گذاری های ارزشمند و طرح های توسعه ای پیشرو از بنیاد بسیار قوی برخوردار بوده و در قیمت‌های فعلی ارزنده ارزیابی می شود. سرمایه گذاری در این شرکت برای بلند مدت توصیه می شود؛ چرا که دورنمای این شرکت طی یک دهه ی آینده به وضوح روشن است.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: سورنا کاظمی | دوشنبه، 1400/3/3

👈دستت درد نکنه الان سود شفن 6500تقریبا شده یعنی سود انباشته باز هم بیشتر شد.به نظر افق سود سازی شخارک و مرجان هم مثبته. در کانال 27 تومن عالیه

نام: هاشم الله یاری | چهارشنبه، 1400/3/5

👈ممنونم

نام: مریم | یکشنبه، 1400/3/9

👈استاد الان برای ورود به شفن مناسبه؟

🔸پاسخ: با توجه به نزدیکی به مجمع سالیانه شرکت و گزارشات خوب شفن، برای پله اول ورود مناسبه.

نام: نادر | شنبه، 1400/3/22

👈متشکر از شما.

نام: سوری | پنجشنبه، 1400/4/24

👈سلام و ممنون بابت اطلاعات خوبی که گذاشتید و افق پیش روی این سهم رو مسخص کردید من میخوام این سهم رو به دید بلند مدتی بخرم به نظرتون برای ورود تو چه قیمتی مناسب هست ممنون میشم پاسخ بدید

🔸پاسخ: خواهش می کنم. من قیمت خاصی نمی تونم بگم، اما در بخش جمع بندی ما، خرید شفن با دید بلند مدت در قیمت های کنونی ارزنده ارزیابی شده. برای اطمینان بیشتر از خرید، می تونید تکنیکال هم بررسی کنید.

نام: Shahramkosari | پنجشنبه، 1400/4/24

👈مفید بود

نام: ماندانا رسولی نژاد | جمعه، 1400/5/1

👈شفن عالیه جالبه بورس نما هر سهمی من دارمو تحلیل خوب ازش داره

🔸پاسخ: کم پیش میاد که احتمالات یک در میلیون به واقعیت تبدیل بشه؛ البته این نشون میده که ما چقدر خوش شانسیم!

نام: ماندانا رسولی نژاد | یکشنبه، 1400/5/3

👈شنفت وساخت وپترو خدیزل دارم فقط این هفته میخوام وپترو رو با پخش عوض کنم گزارش ایر پخش و فروش ۶۰۰ میلیارد تومنیش عالی بوده

نام: نریمان جهان | یکشنبه، 1400/5/3

👈اقا شما پولداری میتونی بخری یه سهم ارزون بگو منم بتونم بخرم😂البته شوخی کردم دستتون درد نکنه قارداش

نام: محمد بیضایی | دوشنبه، 1400/5/4

👈سلام تحلیل جامع و قابل قبولی است.

نام: Nadee | دوشنبه، 1400/5/4

👈شفن، سود عالی قیمت عالی بنیاد عالی همه چی عالی

نام: zevanimirson-abbas | شنبه، 1400/5/16

👈کاملترین بود متشکر

نام: مهران لاجردی | یکشنبه، 1400/5/17

👈آیا در این افزایش سرمایه شرکت کنیم؟از اورده است اخه و کلی بازی حق تقدم داره

🔸پاسخ: بورس نما هیچ توصیه ای برای خرید یا فروش هیچ سهمی نداره. شما هم بهتره به استراتژی معاملاتی خودتون مراجعه کنید. اگر کلمه استراتژی را سرچ کنید در همین سایت از قسمت بالای صفحه، ما توضیحات لازم را در این خصوص داده ایم.

نام: قاسم قلندری | سه‌شنبه، 1400/5/26

👈تعدادی سهم شفن دارم؛ اگر اضافه کنم مشمول افزایش سرمایه می‌شود؟

🔸پاسخ: افزایش سرمایه شفن از آورده نقدی و احتمالا با سلب حق تقدم است.تا زمانی که تاییدیه بورس برای افزایش سرمایه بیاد، با خرید سهام جدید در افزایش سرمایه شرکت می کنید.پیشنهاد افزایش سرمایه و تایید حسابرس انجام شده است؛گامهای بعد تایید سازمان بورس و اعلام تاریخ افزایش سرمایه است.اگر قبل از مجمع تقسیم سود،سهام داشتید 100 تومن حق تقدم از سود 6400 تومانی شما کم می شود اما بعد از مجمع بخرید باید 100 تومن به ازای هر سهم بپردازید.

نام: Amsolo | پنجشنبه، 1400/6/18

👈تحلیل کامل و زیبایی بود بسیار ممنونم🌹

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات