پرهیز از سرمایه گذاری با عینک خوش بینی

از سرمایه گذاری احساسی بپرهیزید
شنبه، 1400/5/30

منظور از عینک خوشبینی چیست؟

وقتی با احساسات و هیجانات وارد رشته، حرفه یا رابطه ای می شویم اصطلاحا عینک خوش بینی به چشم می زنیم. در این صورت جنبه های منفی را نادیده میگیریم و گاهی هم آنها را به دلخواه تعبیر می کنیم. حتما با افرادی برخورد داشته اید که خیلی خوشبین هستند و همینطور در سوی مخالف افرادی که بسیار بدبین می باشند. همیشه رعایت حد وسط و متعادل بودن (چنانچه از این واژه استفاده ابزاری سیاسی نشود) خوب است؛ اما  به هر حال همیشه خوش بین بودن و همیشه بد بین بودن هم از جمله مشکلاتی هستند که بسیاری از مردم با آن دست به گریبانند. در این مقاله ما قصد نداریم در خصوص بدبینی بحث کنیم و تنها به خوشبینی اکتفا می کنیم، اما در صورت لزوم در آینده، دیگری را هم مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

اثرات خوش بینی در زندگی روزمره و سرمایه گذاری در سهام

بد نیست بدانید که این پدیده هم اثر مثبت دارد و هم اثر منفی؛ برای مثال اگر هدف شما قهرمانی در یک رقابت ورزشی بزرگ باشد، باید شور و هیجان زیادی برای آماده سازی خود تا شروع آن داشته باشید و روحیه خود را تا زمان آغاز مسابقات حفظ کنید و به این صورت انرژی خود را تنها برای هدفتان خرج کنید. در رشته های دانشگاهی هم به همین شکل باید عمل کنید، ابتدا با منطق رشته مورد نظر را انتخاب کنید، رشته ای که هم در آن توانایی دارید و هم علاقه؛ آن وقت با شور و علاقه به ادامه تحصیل بپردازید. البته که علاقه و شور و هیجان برای ادامه دادن به خیلی از مسیرها لازم است، اما معادل آن در سرمایه گذاری یا بورس ممکن است این بشود که پول زیادی را از دست بدهید یا حداقل به شانس های بهتر پشت کنید؛ آن هم فقط به این دلیل که خواسته اید کار خود را توجیه کنید. برخی دیگر از تیپ های شخصیتی سرمایه گذاری نیز به این کار تمایل دارند، مثلا خوش خیال ها همیشه ریسک سرمایه گذاری های خود را کمتر از آنچه هست می بینند یا یک دنده ها زیان های وارد آمده را توجیه میکنند، اما دست بالا در خوش جلوه دادن را عاشق پیشه ها دارند؛ وقتی عاشق سهم می شوید آنها را با هویت خود گره می زنید؛ به سهامی که در پرتفوی خود دارید اعتبار بسیار بالایی می دهید و نمی توانید بی طرفانه  در مورد آن قضاوت کنید. روانشناسان این حالت را اثر مالکیت (یا داشته بیش نگری) می نامند که مطابق آن، وقتی صاحب چیزی باشید، نسبت به زمانی که آن را نداشته باشید (و بخواهید بخرید) ارزش بالاتری برای آن قائل هستید. جالب ایت بدانید که این ارتباط عاطفی به مرور زمان بیشتر می شود؛ به طوری که گاهی سهامداران از شنیدن خبری راجع به شرکت هایی که سهامشان را دارند احساس بزرگی و غرور می کنند و اما خبرهای بسیار بزرگتر سایر شرکت ها را نادیده می گیرند.

چگونه با شور و هیجان برخورد کنیم؟

در اینجا قصد ما این نیست که بگوییم شور و هیجان بد است؛ یا برای همیشه از آن دوری کنید؛ می خواهیم بگوییم که دقت کنید که نسبت به چه چیز شور و هیجان دارید. به عنوان مثال بررسی کنید که به سهام خاصی علاقه دارید یا به یادگیری برای سهامداری اصولی و شناسایی هیجانات موجود در بازار؟ مسلما اولی می تواند زیان بار شود و دومی شما را به سرمنزل مقصود برساند.

نکته قابل ذکر دیگر این است که خواسته یا ناخواسته هیجانات سهم زیادی در معاملات سهام و سرمایه گذاری ها  دارند و شما به عنوان یه معامله گر منطقی باید بتوانید این هیجانات را شناسایی کنید و از آنها استفاده کنید؛ چرا که معمولا پول زیادی در آنها نهفته است. به عنوان مثال فرض کنید به دلیل هیجانات اهالی بازار، تقاضا برای خرید یک سهم یا سرمایه گذاری در بازار خاصی افزایش یابد؛ مسلما اگر شما بتوانید این ها را خیلی زود شناسایی کنید می توانید به سود خوبی برسید و در پایان هم با مطالعه صحیح هیجانات، اقدام به خروج به هنگام از آن نمایید. البته ممکن است به نظر برسد که تشخیص این هیجانات به آسانی امکان پذیر نیست، اما باید گفت که ابزارهای مناسبی وجود دارند که احساسات بازارها و جلسات معاملاتی را نشان می دهند که قبلا در وبسایت بورس نما هم در خصوص برخی از آنها هم بحث شده است که با مراجعه به لینک مربوطه می توانید به مطالعه یکی از این مقالات در خصوص بپردازید.

سخن پایانی و جمع بندی

خوش بینی و بد بینی محض هر دو مشکلاتی را ایجاد می کنند. شور و هیجان با اینکه در برخی مسایل مفید است، در پاره ای از کارها ممکن است مشکلاتی جدی را ایجاد کند. یک معامله گر سهام در هنگام معامله و زمان سهامداری باید واقعیت گرا باشد و به توجیهاتی که ناشی از دلبستگی احساسی به سهم است پرهیز کند؛ او باید بتواند منطق و احساس را تشخیص دهد و آگاهانه آنها را به کانال هایی هدایت کند که بتوانند وی را به موفقیت برسانند. هیجانات موجود در بازار سهام کم نیست و با مطالعه دقیق آنها و شاسایی گرایش های هیجانی اهالی بازار می توان به سود خوبی رسید.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات