نسبت ریسک به ریوارد چیست؟

نسبت R/R در بورس
شنبه، 1400/5/23

نبست ریسک به ریوارد

این نسبت که نسبت R/R و یا آر به آر هم خوانده می شود (به انگلیسی Risk/Reward Ratio)، یکی از نیازهای اولیه یک خریدار سهام است و شاخصی برای تعیین حد سود و ضرر است تا سهامدار بتواند با یک متغیر کمّی به ارزیابی مناسبی از مقدار ریسکی که برای رسیدن به سود مورد نظرش می کند، بپردازد. این نسبت را می توان نسبت سود به زیان ممکن هم بیان کرد؛ یعنی نسبتی که مقیاسی است برای اینکه نشان بدهد که یک سهامدار حاضر است تا برای یک مقدار سود متصور، چقدر ضرر را متحمل شود. هر چه نسبت ریسک به ریوارد بزرگ تر باشد یعنی سهامدار حاضر است ریسک بیشتری را متحمل شود؛ تلاش ها باید در این جهت باشد که هر چه بیشتر این نسبت را به سمت 0 نزدیک کنید؛ البته این را هم باید افزود که سهامدارانی که آگاهانه نسبت های ریسک به ریوارد بالاتر را در نظر می گیرند، ریسک پذیرتر هستند و این عدد می تواند روحیه ریسک پذیری شخص را هم در این حالت نشان بدهد. می توان گفت سهامدارانی که با در نظر داشتن این نسبت اقدام به داد و ستد سهام می کنند، با منطق بیشتری به انجام معامله می پردازند؛ به بیان دیگر می دانند که در حال انجام چه کاری هستند. اگر یک تعریف شسته رفته بخواهیم از این نسبت بدهیم باید بگوییم که نسبت ریسک به ریوارد یعنی اینکه در مقابل یک مقدار سود حاضر هستید چه مقدار از سرمایه خود را به خطر بیاندازید؛ به بیان دیگر در برابر احتمال مقداری مشخص از سود، حاضر هستید چه میزان ضرر احتمالی را تحمل کنید؛ در اینجا مقدار سود و میزان ضرر احتمالی، همان حدود سود و ضرر می توانند قلمداد شوند.

چگونه ریسک به ریوارد را تعیین کنیم؟

حال که به اهمیت تعیین نسبت ریسک به ریوارد پی بردیم و تعریف آن را نیز یاد گرفتیم، باید بدانیم چگونه باید آن را تعیین کنیم و بدانیم چه نسبتی از آن مناسب تر است؟ برای اینکه به محاسبه این نسبت بپردازید، باید حد سود و ضرر را برای معامله خود تعیین کنید.

برای محاسبه این نسبت ابتدا باید ریسک و ریوارد را با توجه به حد سود و ضرر و قیمت خرید سهم طبق فرمول زیر بدست بیاوریم:

حد ضرر – قیمت سهم = ریسک

حد سود – قیمت سهم = ریوارد

پس از تعیین این دو مقدار، ریسک بر ریوارد تقسیم می شود تا نسبت آن تعیین گردد؛ این را هم در نظر داشته باشید که هر چقدر این نسبت کمتر از 0.5 و به صفر نزدیک باشد، سهم برای خرید مناسب می باشد.

برای مثال فرض کنید سهام شرکت x براب با 1000 تومان است و شما یک حد سود 1300 تومانی و یک حد ضرر 900 تومانی را برای آن تعیین کرده اید، اگر حد سود و ضرر خود را روی این دو عدد قرار دهید، می خواهیم ببینیم نسبت ریسک به ریوارد شما چند است:

ریسک: 1000 منهای 900 برابر با 100 تومان

ریوارد: 1300 منهای 1000 برابر با 300 تومان

نسبت ریسک به ریوارد برابر خواهد بود با 100 تقسیم بر 300 که برابر با 0.33 است و با توجه به اینکه کمتر از 0.5 است، نسبت مناسبی ارزیابی می شود. توجه کنید که هرچقد این نسبت بیشتر از 0.5 به به سمت عدد 1 یا بیشتر باشد، شما را در معرض ریسک بیشتری قرار می دهد و شاید خرید آن مناسب نباشد. اگر بخواهیم به زبان ساده مثال را توضیح دهیم یعنی اینکه شما حاضر هستید به ازای 300 تومان سود 100 تومان ضرر متحمل شوید؛ مسلما اگر برعکس این مساله برقرار باشد یعنی بخواهید برای 100 تومان سود خود را در معرض ضرر 300 تومانی قرار دهید کاری عقلانی و منطقی نمی باشد.

روشهای تعیین حد سود و ضرر

برای اینکه حد سود و ضرر را برای خود مشخص کنید ممکت است از ابزارهای متفاوتی بهره بگیرید از جمله:

1- فواصل قیمتی یا درصد های مشخص ذهنی

برخی افراد ممکن است درصد های ذهنی مشخصی مثلا 10 درصد برای حد ضرر و یا 20 درصد برای حد سود در نظر بگیرند به طوری که به 10 درضد ضرر رسیدند، اقدام به فروش کنند یا اینکه اگر به 20 درصد سود رسیدند، سهامشان را بفروشند؛ البته این یک روش ذهنی است که پیشنهاد نمی شود و بهتر است از روش های دیگر مانند تحلیل های تکنیکال بهره بگیرید که در تحلیل نموداری، تعیین حد سود عینی تر و ساده تر است و به آسانی می توان با توجه به شرایط موجود و رفتار حال حاضر در روی نمودار به تعیین نسبت ریسک به ریوارد پرداخت.

2- اعداد رند

گاهی این اعداد که بخصوص نزد سهامداران کهنه کار هم جایگاه ویژه ای دارد، به عنوان حدود سود و ضرر برای سهم در نظر گرفته می شوند و تصمیمات معاملات طبق آن انجام می شود.

3- اندیکاتورها

اندیکاتورها بخصوص نزد تحلیل گران تکنیکال برای تعیین حدود سود و زیان بسیار استفاده می شوند. اندیکاتورها بر اساس ماهیت و دسته بندی های موجود، به چهار نوع کلی روند یاب، مبتنی بر حجم، اسیلاتورها و اندیکاتورهای تدوین شده توسط آقای بیل ویلیامز تقسیم بندی می‌شوند.

4- سطوح حمایت و مقاومت

5- خطوط روند

6- سطوح فیبوناچی

در خصوص سطوح فیبوناچی بعدا در یک پست جداگانه توضیحات لازم ارائه خواهد شد.

7- الگوهای قیمتی نظیر سر و شانه، پرچم، مستطیل، سقف و کف‌های چند قلو، کنج و ...

8- الگوهای بازگشتی شمع ژاپنی یا کندل استیک

و ...

در هر حال از هر یک از اینها که استفاده کنید، باید یک حد سود و ضرر در نظر داشته باشید که بتوانید نسبت مذکور را به دست آورید. 

این را هم از من داشته باشید که شاید بتوانید چنین نسبتی را از نظر زمانی نیز با توجه به تعیین حدود زمانی خودتان که می تواند به صورت ذهنی، زمان های خاص سالانه و تحلیل های تکنیکالی که رفتار سهام را در باز های زمانی پیش بینی می کنند مانند اصلاحلات زمانی و ... به تعیین نسبتی به عنوان شاخص صبوری بپردازید.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات