تفاوت تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال

تحلیل بنیادی و تکنیکال چیست؟
یکشنبه، 1400/5/17

تحلیل سهام بورس چگونه انجام می شود؟

تحلیل سهام در واقع با توجه به موقعیت معامله گران ممکن است برای رسیدن به پاسخ این پرسش ها انجام گیرد: آیا زمان مناسبی برای خرید سهم است؟ آیا باید سهم را همچنان نگه داری کرد؟ و یا آیا زمان فروش سهم است؟ مسلما پاسخ دادن به این ها به آسانی امکان پذیر نمی باشد، اما تا حدودی روش هایی شناخته شده نزد فعالین بازار سرمایه وجود دارد که تحلیل نامیده می شود. تحلیل ها در نزد اهالی بازار سرمایه به دو دسته اصلی تحلیل بنیادی (فاندامنتال) و تحلیل تکنیکی (تکنیکال) تقسیم بندی می شوند؛ البته در کنار این ها ممکن است سایر روش های بررسی مانند روانشناسی بازار هم مطرح شوند که در اینجا ما فقط به تحلیل بنیادی و تکنیکال می پردازیم، تفاوت هایشان را بر می شماریم و در انتها سعی می کنیم مزایا و معایب هر یک را هم ذکر کنیم.

تحلیل تکنیکال چیست و چگونه انجام می شود؟

تحلیل تکنیکال یا تحلیل تکنیکی (به انگلیسی Technical Analysis) روشی است که از آن برای پیش بینی قیمت در بازارها، بر اساس مطالعه و بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات استفاده می شود. تحلیل‌گران تکنیکال از روی تحلیل و بررسی نمودارها، رفتار آتی قیمت سهام را پیش بینی می‌کنند؛ به همین دلیل به این تحلیل گر ها می توان چارتیست هم گفت؛ به واقع سوابق قیمت، حجم معاملات و زمان در این نوع تحلیل نقشی تعیین کننده دارند. تحلیل تکنیکال در بازار بورس اوراق بهادار، بازار ارز و فارکس، رمز ارزها، بازارهای بورس کالا و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تحلیل تکنیکال، فعالیت‌های معاملاتی گذشته و تغییرات قیمتی یک سهم، نشانه‌هایی ارزشمند برای پیش بینی روند و تحرکات آتی قیمت آن است. می توان گفت امروزه هزاران الگو و تکنیک برای استفاده در تحلیل تکنیکال توسعه یافته است. 

فرضیات اساسی در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال نزد این دسته از تحلیل گرها بر 3 اصل مهم استوار است که این اصول بیانگر نظریه "داو" هستند:

(1) قیمت همه چیز را لحاظ می کند و بازار منعکس کننده همه چیز است.
تحلیل تکنیکال بر این اعتقاد است که همه چیز، حتی اصول بنیادی نیز در قیمت سهم مشخص است.
(2) قیمت دارای روند است و تصادفی نمی باشد.
این باور وجود دارد که حرکت قیمت ها در تحلیل تکنیکال از روند خاصی تبعیت می‌کنند؛ یعنی اعتقاد بر این است که بعد از شروع یک روند، حرکت قیمت در آینده تمایل دارد به همان جهت ادامه دهد مگر اینکه عوامل و ابزارهای تحلیل تکنیکال عواملی در خلاف آن را بیابند.
(3) گذشته تمایل دارد تا تکرار شود.
تحلیل‌گران تکنیکال باور دارند که قیمت‌ها در روندهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، تمایل به تکرار حرکت و روندهای گذشته را دارند.

روش های تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال به روش‌های مختلف انجام می‌شود که در مقالات آتی در خصوص آنها در وبسایت آموزشی تحلیلی بورس نما بحث خوهد شد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:
-    حمایت و مقاومت تکنیکال
-    اندیکاتورها
-    روش‌های فیبوناچی
-    امواج الیوت
-    ایچیموکو
-    چنگال اندروز
-    تحلیل زمانی
-    الگوهای هارمونیک و ...

تحلیل بنیادی چیست و چگونه انجام می شود؟

تحلیلگر بنیادی بر اساس متغیرهایی چون پیش بینی فروش شرکت و بهای تمام شده، بررسی صورت های مالی، گزارش های منظم منتشر شده شرکت و مقایسه آنها با دوره های گذشته و درک مفاهیمی چون تغییرات حاشیه سود خالص و ناخالص به تخمین ارزش ذاتی سهم می پردازد و سپس ان را با قیمت بازار سهم مقایسه می کند؛ چنانچه ارزش ذاتی سهم بیشتر از قیمت بازار آن بود، آن را سهمی ارزشمند برای خرید یا نگهداری قلمداد می کند و چنانچه ارزش ذاتی سهم کمتر از ارزش بازار سهم بود، از خرید آن خودداری کرده یا اینکه آن را مناسب برای فروش می داند. به واقع کسانی که در حوزه های مالی و اقتصادی تخصص دارند و یا قادر و علاقمند به این نوع بررسی هستند، سراغ این نوع تحلیل می روند.

تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟ مزایا و معایب آنها

شاید اولین سوالی که ممکن است هر شخصی که به بازار سرمایه ورود می کند بپرسد این است که تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟ پاسخ دادن به این پرسش شاید به آن سادگی که به نظر می رسد نباشد؛ چرا که هر یک از آنها ویژگی های خاصی دارند که می توانند با توجه به موقعیت های مختلف، مثمر ثمرتر باشند. گرچه حالت ایده آل این است که هر دو روش بررسی شوند؛ یعنی ابتدا بررسی بنیادی انجام شود و ارزشمندی سهم تعیین گردد؛ آنگاه برای ورود در نقطه مناسب از تحلیل تکنیکال بهره گرفته شود. البته این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است شخصی استعدادی در یکی از آنها نداشته باشد یا اصلا از یکی از این روش ها خوشش نیاید و یا به آن اعتقادی نداشته باشد و ترجیحا ار روش دیگر استفاده کند.

همانطور که گفتیم تحلیل بنیادی به تعیین ارزش ذاتی سهام می پردازد و به نوعی شخص سرمایه گذار را از تحلیلش مطمئن می کند؛ هرچند باید گفت که این تحلیل نیز بر فرضیاتی استوار است که وقتی یک تحلیلگر بنیادی، ارزش ذاتی سهم را تعیین می کند، باید گفت همه آنها را در نظر گرفته است (که شاید برای افراد عادی غیر ممکن به نظر برسد؛ در نظر داشته باشید که به عنوان مثال؛ با تغییر دوره ریاست جمهوری، اقتصاد کلان در جهت حمایت از یک صنعت فعال و شکوفا شود و دیگری دچار رکود گردد. آن وقت چه می شود؟ البته در تحلیل بنیادی ایده آل شاید بتوان گفت  که این هم باید پیش بینی و در تعیین ارزش ذاتی سهام اعمال شده باشد! اما بهرحال با تغییر متغیرهای موثر در هر صنعت، تحلیل گر بنیادی می تواند به بررسی اثر آن بر ارزش ذاتی سهم پرداخته و ارزش جدید آن را هم تعیین کند و آنگاه تصمیم گیری نماید).

با توجه به اینکه بسیاری از سهامدارن از تخصص مالی کمتری برخوردارند که حتی تحصیل کننده ها در رشته های مرتبط با اقتصاد نیز از آن مستثنی نیستند، بیشتر ممکن است سراغ تحلیل های تکنیکال بروند. البته بسیاری از سهامدارن از تحلیل بنیادی ترس هم دارند و به همین دلیل ممکن است سراغش نروند. در واقع می توان گفت تحلیل تکنیکال از ابزار های ساده استفاده می کند؛ انعطاف پذیر است و با سرعت بالایی انجام می گیرد؛ برای هر بازاری می تواند استفاده گردد؛ نیاز به مطالعه اندکی دارد و تخصص خاصی نمی خواهد و برای طیف وسیعی جذابیت  دارد. در هر حال تحلیل گر های صرف بنیادی مانند وارن بافت اصلا اعتقادی به این نوع تحلیل یا به نمودارها ندارند و توصیه کرده اند سهام با ارزش را تعیین کنید و آن را بخرید و منتظر بمانید تا بازار به آن واکنش مثبت نشان دهد.

جمع بندی نهایی در خصوص تحلیل بنیادی و تکنیکال

تحلیلگر بنیادی با صرف وقت و دقت کافی به تعیین ارزش ذاتی سهم و مقایسه آن با قیمت حال حاضر سهام می پردازد؛ در حالی که تحلیلگر تکنیکال با استفاده از سوابق قیمت و زمان به پیش بینی آتی قیمت سهام می پردازد و معتقد است همه چیز در قیمت و سابقه آن وجود دارد و با ابزارهای ساده و صرف وقت کمتر به انجام تحلیل اقدام می کند. توصیه ما این است که وقت بگذارید و تحلیل بنیادی را فرا بگیرید و تا حد قابل قبولی به تعیین ارزش بنیادی سهام بپردازید و آن وقت در صورت ارزشمند بودن، برای ورود در قیمت و زمان مناسب به سهم از تحیل تکنیکال بهره بگیرید. این را هم در نظر داشته باشید که همیشه ریسک در بازار سهام وجود دارد و چه بسا به اصطلاح بازار در برهه هایی از زمان تحلیل پذیر نباشد؛ پس به بررسی روانشناسی بازار هدف هم بپردازید و اصول مدیریت سرمایه را رعایت نمایید با روش هایی چون خرید پله ای و تنوع بخشی به سبدهای سرمایه گذاری.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات