گرفتن خروجی دیده بان بازار - فیلترنویسی(4)

آموزش فیلترنویسی
پنجشنبه، 1400/5/14

تا کنون در سه بخش در خصوص آموزش فیلترنویسی مطالبی را ارائه کردیم. گرچه هنوز وارد بحث کد نویسی نشده ایم، اما مقدماتی را گفتیم که بسیار کاربردی هستند؛ از جمله تنظیم ها و قالب نمایش دیده بان. در این بخش می خواهیم بپردازیم به خروجی گرفتن از اطلاعات نمایش داده شده و نحوه استفاده از آنها در دیده بان بازار. پیشنهاد می شود در صورت لزوم بخش های قبلی فیلتر نویسی را ببینید و سپس به ادامه مطالب در این پست آموزشی از وبسایت بورس نما توجه نمایید.

اهمیت ثبت داده ها و آمارها

دنیای پیرامون ما پر از اطلاعات، اعداد و آمار و ارقام گوناگون است. برای اینکه به درک و تحلیل درستی از مشاهده پیشرفت ها و پسرفت ها، نقاط عطف، ثمربخشی کارکردها و تصمیمات و همینطور بررسی بسیاری از موارد کلیدی راهبردی در امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و روانشناختی برسیم، راه گریزی نداریم از اینکه آنها را جمع آوری و ثبت و ضبط کنیم؛ روی آنها عملیات انجام دهیم؛ به روش های مختلف به نمایش بگذاریم و در نهایت به تحلیل یا تصمیم گیری مناسبی در خصوص آنها بپردازیم. حتی پس از آن نیز برای اینکه بتوانیم به بررسی اثر تصیمیات گرفته شده بپردازیم، لازم است مجددا به آنها رجوع کنیم؛ پس به همین دلیل یا حتی برای اینکه آیندگان بتوانند درس ها و عبرت های لازم را بگیرند و راز و رمز توفیق یا شکست پیشینیان را از داخل آنها کشف کنند، لازم است تا اطلاعات کسب شده را برای آیندگان بایگانی کنیم.

گرفتن خروجی از دیده بان و کار روی فایل اکسل

از بُعد کلان بررسی اهمیت ثبت داده ها که بگذریم، برای بخش با اهمیتی از اقتصاد کشور شامل بورس و شرکت های موجود در بازار سرمایه نیز به همین گونه است. ثبت تولیدات شرکت ها، ارزش سهام آنها، انواع شاخص ها، حجم معاملات و ... نیز به همین جهت از ارزش قابل توجهی برخوردار است. در بررسی و تحلیل بنیادی و تکنیکال و روانشناسی بازار سهام نیاز است تا سهامداران به این اطلاعات دسترسی داشته باشند تا بتوانند آگاهانه به تحلیل های خود بپردازند. همانطور که قبلا گفتیم، سایت TSETMC.COM و بخصوص بخش دیده بان بازار، این اطلاعات را در اختیار تحلیلگران قرار می دهد، اما برای اینکه به بررسی کامل داده های اخذ شده بپردازید، باید بتوانید با داده ها کار کنید، خروجی بگیرید و روی آنها عملیات انجام دهید. در این بخش ار آموزش فیلترنویسی می پردازیم به گرفتن خروجی از دیده بان  و عملیاتی ابتدایی برای کار کردن روی آنها در نرم افزار اکسل.

از صفحه اصلی سایت tsetmc.com وارد صفحه دیده بان بازار شوید؛ در قسمت بالای این صفحه، روی آیکون "خروجی" که تصویر آن به شکل یک فایل اکسل است کلیک کنید. در اینجا با 5 گزینه و 1 فیلد ورودی روبرو می شوید که می خواهیم به توضیح هر یک بپردازیم:

1- خروجی اکسل از اطلاعات لحظه ای آخرین روز معاملاتی (با فرمت عددی): این گزینه تمام اطلاعات موجود در بازارهای مختلف اعم از کالا، آتی، اوراق، سهام و ... را از آخرین روز معاملاتی به فرم فایل اکسل در اختیار شما قرار می دهد.

2- خروجی اکسل از اطلاعات لحظه ای آخرین روز معاملاتی (بدون فرمت عددی): این گزینه هم همچون قبلی تمام اطلاعات موجود در بازارهای مختلف اعم از کالا، آتی، اوراق، سهام و ... را از آخرین روز معاملاتی به فرم فایل اکسل در اختیار شما قرار می دهد، با این تفاوت که در اولی اعداد بزرگ را به صورت علمی نشان می دهد که شامل توان هم هست ولی گزینه دوم (کنونی) اعداد را به شکل ساده که برای عموم قابل درک است، نشان می دهد. به عنوان مثال در روز چهارشنبه 13 مردادماه 1400، ارزش معاملات خزامیا برابر با 142 میلیارد و 850 میلیون و 20 هزار و 260 ریال بوده است که در خروجی نوع اول این عدد به شکل 1.4285E+11 و در نوع دوم به شکل 142850020260 مشخص می شود. در واقع E11 به مفهوم ضرب در 10 به توان 11 است. البته چنانچه با این شکل عدد نویسی مانوس نیستید از همین گزینه دوم یعنی بدون فرمت عددی استفاده کنید.

3- خروجی HTML از دیده بان بازار شما: خروجی این گزینه دقیقا آن چیزی است که بعد از تنظیمات و ساخت قالب نمایشی توسط خودتان، در جدول دیده بان مشاهده می شود. پس از کلیک بر روی دکمه "خروجی" با دو گزینه مواجه می شوید که از شما می پرسد می خواهید فایل را باز کنید یا ذخیره نمایید. توجه کنید که برای مشاهده یا باز کردن فایل در این حالت باید از مرورگرها استفاده کنید. مرورگرهایی همچون گوگل کروم و فایرفاکس و ....

4- خروجی اکسل از دیده بان بازار شما: این گزینه هم مانند گزینه سوم، اطلاعات ذکر شده را ارائه می دهد اما با فرمت فایل های اکسل که باز دو گزینه برای ذخیره یا فقط باز کردن آنها در اختیار دارید. توجه شود که برای مشاهده اطلاعات این خروجی باید مجموعه آفیس شامی اکسل روی سیستم شما نصب شده باشد و از اکسل برای مشاهده خروجی بهره بگیرید.

5- خروجی اکسل از اطلاعات روزهای معاملاتی قبل به همراه فیلد ورودی تاریخ: این گزینه هم تمام اطلاعات بازار های مختلف که در گزینه اول و دوم گفتیم را به فرم اکسل می دهد؛ منتها در تاریخ مشخصی که در فیلد ورودی تاریخ وارد می کنید. برای مثال جهت مشاهده اطلاعات معاملات روز دوازدهم مرداد ماه یک هزار و چهارصد شمسی باید تاریخ را به این شکل وارد کنید: 1400/05/12  و سپس روی دکمه خروجی کلیک کنید.

حتما دقت کنید که جز در حال سوم، خروجی شما به شکل اکسل است که لازم است نرم افزار مربوطه نصب باشد.

فایل اکسل خروجی دیده بان بازار

اگر هنوز وارد نشدید، از صفحه اصلی سایت tsetmc.com وارد بخش دیده بان بازار شوید؛ می خواهیم روی همان داده هایی که در ایجاد کردیم، کار کنیم. پس از ایجاد تنظیمات و ساخت قالب مطابق بخش های قبل، گزینه چهارم را از لیست گزینه های نمایش داده شده، انتخاب کرده ("خروجی اکسل از دیده بان بازار شما") و روی دکمه "تهیه خروجی" کلیک نمایید و سپس فایل اکسل مورد نظر را ذخیره کنید.

نکته مهم: گاهی مشاهده می شود که بعد از گرفتن خروجی از تنظیمات و قالب سفارشی، کل اطلاعات به نمایش در می آیند و قالب سفارشی شما به نمایش در نمی آید. این مساله به نظر به خاطر یک باگ است و به سبب اینکه شما قبلا یک بار خروجی گرفته اید، اتفاق می افتد. روش تجربی خودم برای حل این مشکل رفتن به بخش قالب های نمایش و سپس انتخاب دکمه "ساخت قالب" و اضافه کردن یک کاراکتر خالی به انتهای یکی از ردیف های Title و سپس "ذخیره قالب شخصی" و حتما انتخاب مجدد قالب "شخصی" است. البته شما ممکن است هر تغییراتی در Title بدهید به جای کاراکتر خالی؛ در هر حال این نکته فراموش نشود که بعد از ذخیره کردن قالب باید یک بار دیگر به آن بخش بروید و قالب ساخته شده را انتخاب کنید تا به جای قبلی اعمال گردد. (اگر بعدا مجددا برای شما این مشکل پیش آمد، می توانید کاراکتری که اضافه کردید را حذف کنید و دوباره آن را انتخاب کنید؛ دفعات بعد هم همین پروسه را تکرار کنید.)

اگر مطابق توضیجات داده شده تاکنون عمل کرده باشید، خروجی شما داده هایی به شکل زیر خواهند بود که لازم است عملیاتی روی آنها انجام دهیم.

خروجی گرفتن از دیده بان

در اینجا لازم است تغییراتی در ظاهر اطلاعات ایجاد کنید تا نحوه نمایش مطلوب ما شده و زیباتر گردد. ابتدا با توجه به اینکه نحوه نمایش در فارسی، از راست به چپ است، از بالای صفحه اکسل به سربرگ Page Layout بروید و آنگاه گزینه Sheet Right-to-Left را انتخاب کنید.

اختیاری: با کلیک راست روی اولین خانه سطرها یا ستون های صفحه اکسل، و انتخاب گزینه Insert می توانید یک سطر یا ستون خالی را به ابتدای جدول بیفزایید تا نمایش اطلاعات حالت بهتری به خود بگیرد. جهت داشتن Borderها یا خطوط برای هر خانه یا سلول، خطوط با ضخامت های لازم را برای آنها انتخاب کنید؛ برای سرستون های جدول اطلاعات و خود اطلاعات بدنه جدول هم فونت فارسی انتخاب کنید (می توانید برای داشتن تمایز، از فونت های متفاوت هم بهره بگیرید)؛ رنگ پس زمینه متفاوتی هم می توانید برای سرستون ها در نظر بگیرید. اگر تغییراتی که گفته شد را انجام داده باشید، تقریبا جدولی به این شکل در اختیار دارید.

خروجی دیده بان بازار

مرتب سازی داده ها و ایجاد یک فرمول در اکسل

نرم افزار اکسل برای کار با داده ها بسیار انعطاف پذیر است. با اکسل می توان مرتب سازی و فیلتر کردن اطلاعات، انواع فرمول ها مانند میانگین گیری، جمع کردن، یافتن ماکزیمم و مینیمیم، نمایش به شکل نمودار و ... را انجام داد که ما در اینجا تنها به مرتب سازی و یک مثال هم جهت فرمول نویسی برای یافتن مقدار ماکزیمم قیمت پایانی اکتفا می کنیم. البته در صورتی که دوستان زیادی با ارسال دیدگاه خواستار توضیحات بیشتری در خصوص اکسل و کار با این نرم افزار باشند، آن را به شکل کامل تری در آینده پوشش خواهیم داد.

یک توضیح: در اکسل برای آدرس دادن به یک خانه یا سلول از صفحه آن از ترکیب حرف انگلیسی و یک عدد استفاده می شود. به عنوان مثال اگر بخواهیم در تصویر بالا به خانه ای که "نام نماد" در آن تایپ شده است آدرس بدهیم، آن را با B2 نشان می دهیم.

می خواهیم امکان مرتب سازی یا فیلتر کردن داده ها را با توجه به سر ستون های جدول تشکیل شده، فراهم کنیم. به این منظور ابتدا کلیه خانه های B2 تا F2 را انتخاب کنید. در سربرگ Home در بالای صفحه، گزینه Sort & Filter را انتخاب کنید و از منوی ظاهر شده فیلتر را که به شکل یک قیف است، کلیک کنید. با انتخاب این گزینه، شکلی در ستونهای انتخاب شده ظاهر می گردد که با کلیک روی آنها یک منو یا فهرست از گزینه هایی قابل انتخاب ظاهر می شود، که در صورت انتخاب آنها، مرتب سازی بر اساس حروف یا اعداد، به شکل صعودی یا نزولی انجام می شود. برای تمرین، ستون مقدار P/E را به شکل صعودی (Sort Smallest to Largest) مرتب سازی کنید.

برای ایجاد یک فرمول ساده که با این قابلیت اکسل نیز آشنا شوید، در خانه H4 عبارت "بیشترین مقدار قیمت پایانی" را تایپ کنید و در I4 هم باید فرمول را بنویسیم. به این منظور کافی است ابتدا در خانه I4 یک علامت تساوی (=) تایپ کنید؛ با این کار، خانه مورد نظر آماده فرمول نویسی است؛ حال چون ما می خواهیم بیشینه قیمت پایانی را نشان دهیم، بعد از علامت تساوی، MAX را تایپ می کنیم؛ با این کار یک پرانتز ظاهر می شود که در اینجا باید آدرس یا محدوده خانه هایی را که می خواهید مقدار بیشینه آنها ظاهر گردد را بدهید. برای اینکه ما میخواهیم مقدار بیشینه کل ستون قیمت پایانی را تعیین کنیم، با انتخاب سر ستون D، کل آنها انتخاب می کنیم و با زدن Enter هم مقدار بیشینه قیمت ظاهر می شود. به شکل زیر:

فرمول در دیده بان بازار بورس

درصورتی که می خواهید فایل مربوط به مطالب گفته شده در خصوص فایل خروجی دیده بان بازار و اعمال فیلتر و فرمول نویسی را بررسی کنید هم می توانید با کلیک روی لینک مربوطه آن را دانلود نمایید. به این مساله هم دقت کنید که فایل های آفیس که از طریق اینترنت دریافت می کنید، به صورت پیش فرض غیر قابل ویرایش هستند که با کلیک بر دکمه Enable Editing در بالای صفحه اکسل، قابل ویرایش می شوند؛ پس در صورت لزوم و برای برسی بیشتر روی آن کلیک نمایید.

با بورس نما همراه باشید، در بخش بعد، بحث اصلی یعنی نوشتن فیلتر و ایجاد فیلتر و مقدمات کدنویسی را آغاز خواهیم کرد.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: ماندانا رسولی نژاد | جمعه، 1400/5/15

👈بسیار عالی بود

نام: عباسی | شنبه، 1400/5/30

👈سلام اون ترفند مربوط یک کاراکتر خالی عالی بود داده ها مرتب شدند. ممنون br>
🔸پاسخ: خوشحالیم که مفید واقع شد. موفق باشید دوست عزیز.

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات