قالب نمایش دیده بان بازار - فیلترنویسی (3)

قالب نمایش در فیلترنویسی
یکشنبه، 1400/5/10

قالب نمایش در در دیده بان بازار

تاکنون در دو بخش در خصوص مبحث با اهمیت فیلترنویسی در بورس، نکات لازم گفته شد که در بخش اول شامل ارائه تعریف های لازم در این باره بود و در بخش دوم به بحث در خصوص پرداخته شد. در این بخش می خواهیم به یکی دیگر از بخش های با اهمیت این حوزه بپردازیم که عبارت است از "قالب نمایش". قالب نمایش در واقع نحوه نشان داده شدن، نمادها و سایر جزئیات یا ستونهایی از دیده بان است که در بخش تنظیمات انتخاب کرده اید تا به نمایش در آیند.

برای دسترسی و ورود به قالب و سفارشی سازی آن، از صفحه اصلی سایت tsetmc.com وارد دیده بان بازار شوید، در این بخش روی آیکون "قالب نمایش" کلیک کنید. شکل زیر آیکون مربوط به قالب نمایش و گزینه هایی که با کلیک بر آن برای شما به نمایش در می آیند، به تصویر کشیده است.

قالب نمایش فیلتر دیده بان بازار

البته در تصویر بالا یک بخش اضافه در سمت چپ تصویر مشاهده می شود که برای عدم نمایش آن می تواندی روی آیکون "مشاهده سریع" که درست در سمت چپ آیکون "قالب نمایش" واقع شده است، کلیک نمایید.

انواع قالب های نمایش در دیده بان بازار

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود، قالب نمایش را می توانید به صورت های مختلف مانند "جدول کلاسیک"، "جدول ساده..." و ... در بیاورید. آخرین قالب نمایش، شامل گزینه "شخصی" است که از آنجا قالب شخصی خودتان را می توانید انتخاب کنید برای شخصی سازی قالب شخصی هم باید قبلا از طریق کلیک بر دکمه "ساخت قالب" اقدام به ساخت آن کرده باشید.

باید ذگر کردد که "جدول کلاسیک همان جدولی است که به صورت پیش فرض وجود دارد و در صورت لزوم می توانید با انتخاب این گزینه، نحوه ه نمایش را به حالت نمایش اولیه برگرانید. پیشنهاد می شود گزینه های مختلف را امتحان کنید تا قالب موردنظرتان را انتخاب کنید.

ساخت قالب نمایشی در دیده بان بازار

اگر در بخش قبلی که گفتیم قالب های مختلف را امتحان کنید، روی گزینه "شخصی" کلیک کرده باشید، مشاهده می کنید که هیچ نمادی در دیده بان به نمایش در نمی آید؛ اما چرا؟ این مساله بدین خاطر است که شما هنوز قالب شخصی ندارید. برای داشتن قالب شخصی باید ابتدا آن را بسازید؛ به این منظور روی دکمه ساخت قالب کلیک کنید. اگر قبلا قالبی نساخته باشید، با شکلی به این صورت مواجه می شوید:

شخصی سازی قالب نمایش دیده بان بازار

اگر وارد این صفحه شده باشید، در بالا با گزینه هایی چون "تعداد ستون ها"، "اندازه فونت" و "ارتفاع سطرها" روبرو می شوید؛ در بخش دیگر هم 21 ردیف می بینید که هر یک شامل 8 ستون با عناوینی همچون Border - Style - Width - BgColor - Color - Align - Data - Title است. اما هر یک از این گزینه ها و عناوین چه چیز را نشان می دهند؟ در ادامه این پست از بخش سوم از آموزش فیلترنویسی در وبسایت بورس نما به توضیحات هر یک می پردازیم.

تعدا ستون ها: در این بخش تعداد ستون هایی را که می خواهید در قالب سفارشی شما نمایش داده شود، تایپ می کنید. البته برای اینکه تعداد ستون ها را مشخص کنید باید ببینید که چند ردیف از 21 ردیف را قرار است نمایش دهید.

اندازه فونت: در این قسمت اندازه فونت هر یک از اطلاعات نشان داده شده را به شکل عددی تایپ می کنید.

ارتفاع سطرها: در این بخش، ارتفاع هر ردیف از جدول دیده بان را تنظیم می کنید که چه مقدار باشد.

Title: عنوانی است که می خواهید برای هر سرستون از جدول دیده بان بازار نمایش داده شود. عنوانی را تایپ کنید که معرف بخش Data باشد.

Data: گزینه هایی که می خواهید هر ستون معرف آن باشد و از لیست انتخاب می شوند. برای مثال "قیمت دیروز"، "نماد"، "EPS" و ...

Align: تنظیم موقعیت نمایش سلول های موجود در هر ستون از جدول شخصی شما در این قسمت انجام می گیرد که شامل "وسط چین"، "چپ چین" و "راست چین" می شود.

Color: انتخاب رنگ فونت هر ستون از جدول شخصی.

Bg Color: رنگ پس زمینه سلول های حاوی اطلاعات هر ستون از جدول شخصی.

Width: عرض هر ستون از جدول شخصی با تغییر این آیتم صورت می گیرد. به عنوان مثال اگر در بخش Title، "نام" را انتخاب کرده باشید، با توجه به اینکه نام، معرف اسم شرکت و طوانی تر از آیتم هایی چون EPS است، مسلما باید عرض بیشتری را نیز به آن اختصاص دهید تا نام آن را به صورت کامل ببینید.

Style: شیوه نمایش فونت است که می تواند معمولی، ضخیم، ایتالیک و یا ترکیبی باشد.

Border: این آیتم خطوط مرزی هر سلول از ستون موردنظر شما را مشخص می کند که می تواند بدون خط، سمت چپ، سمت راست و یا هر دو طرف باشد.

یک مثال ازساخت قالب نمایشی شخصی در دیده بان بازار

وارد قالب نمایش شوید و روی دکمه "ساخت قالب" کلیک کنید. می خواهیم برای این مثال 5 عنوان را نشان دهیم؛ لذا تعداد ستون ها را 5 انتخاب کنید و اطلاعات زیر را در آن وارد کنید؛ در انتها نیز گزینه "ذخیره قالب شخصی" را بزنید.

مثال ساخت قالب شخصی در دیده بان بازار

نکته مهم: توجه کنید که اگر بعد از سفارشی سازی طبق عملیات بالا که گفتیم، روی "ذخیره قالب شخصی" در پایین صفحه کلیک کنید، قالب در مرورگر شما ذخیره می شود اما همچنان می بینید که اتفاق خاصی نمی افتد؛ دلیل چیست؟ در پاسخ باید گفت این مساله بدین خاطر است که بعد از اعمال تغییرات، شما باید مجددا وارد آیکون "قالب نمایش" شوید و بعد از گزینه های نمایش داده شده برای انتخاب قالب، گزینه "شخصی" را انتخاب نمایید.

در نهایت اگر اطلاعات را به شکل بالا وارد کرده باشید، نمایش جدول در دیده بان به این شکل خواهد بود که ما تنها چند سطر ابتدایی آن را نشان داده ایم، اینکه چه تعداد نماد و از چه بازارهایی باشد به تنظیمات شما بستگی دارد که در بخش قبلی آنها را هم آموزش داده ایم.

جدول سفارشی ساختن در دیده  بان بازار بورس

توجه: ممکن  است هنگامی که قالب سفارشی خود را ایجاد می کنید، در بخش Data، به سه گزینه قابل انتخاب به نام cifield0، cfield1 و cfield2 بر خورد کرده باشید؛ این ها معرف چه چیز هستند و چرا چیزی را با انتخابشان به نمایش نمی گذارند؟! باید گفت این سه گزینه در حال حاضر هیچ گونه اطلاعاتی را در بر ندارند؛ اما می توانیم اطلاعاتی را برای نمایش، به آنها نسبت بدهیم. در پاسخ به اینکه چگونه از فیلدهای cifield0، cfield1 و cfield2 در فیلترنویسی دیده بان بازار استفاده کنیم؟ باید بگوییم که چنانچه در وبسایت آموزشی تحلیلی بورس نما با همراه باشید، در بخش های بعدی آموزش فیلترنویسی این مساله را نیز برای شما روشن خواهیم کرد.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات