تنظیمات دیده بان بازار - فیلتر نویسی (2)

آموزش فیلترنویسی
جمعه، 1400/5/8

دیده بان بازار بورس و نحوه استفاده از آن

در این بخش از سری آموزش های فیلتر نویسی می خواهیم بپردازیم به اینکه دیده بان بازار بورس چیست و چه امکاناتی دارد؟ در در خصوص مقدمات اولیه آشنایی با این امکان با اهمیت نکاتی خدمت همراهان بورس نما، ارائه شد. در آنجا گفته شد که چگونه می توان وارد دیده بان بازار شد. حال برای ادامه مطب تا حدودی به صورت عملی به بررسی دیده بان بازار می پردازیم و در خصوص برخی از تنظیم های آن توضیحات لازم را خواهیم داد. در پایان نحوه مرتب سازی نمادها را بر اساس پارامترهای مختلف توضیح می دهیم و جهت جلوگیری از طولانی شدن مطلب، ادامه را در پست های بعدی ارائه خواهیم نمود.

وارد دیده بان بازار شوید، اگر قبلا وارد آن نشده باشید و تغییراتی نداده باشید، با جدولی با ردیف های زیاد مواجه می شوید که هر ردیف معرف یک شرکت و نماد است. در جلوی هر نماد، اطلاعاتی وجود دارد که جزئیات آخرین روز معاملات را نشان می دهد، چنانچه در تایم معاملاتی وارد آن شده باشید، حتی با توجه به زمان مشخصی که بعدا در خصوص آن صحبت خواهیم کرد، به روز رسانی این اطلاعات هم نجام می گیرد. این جدول شامل ستونهایی است که عبارتند از: نماد، نام (شرکت)، تعداد (سهام معامله شده در روز)، حجم معاملات (روز مورد نظر)، ارزش (معاملات روز)، (قیمت پایانی) روز قبل، اولین (قیمت روز معاملات)، آخرین (قیمت روز معاملات)، تغییر (آخرین مقدار قیمت روز معامله نسبت به قیمت پایانی روز قبل)، درصد (تغییر آخرین مقدار قیمت روز معامله نسبت به قیمت پایانی روز قبل)، پایانی (قیمت پایانی روز معامله)، تغییر (مقدار قیمت پایانی روز معامله نسبت به قیمت پایانی روز قبل)، درصد (تغییر قیمت  پایانی روز معامله نسبت به قیمت پایانی روز قبل)، کمترین (قیمت روز معامله)، بیشترین (قیمت روز معامله)، ، خرید (قیمت تقاضای روی تابلو) و فروش (قیمت عرضه فروشندگان روی تابلو).

 توجه شود که کلمات داخل پرانتز در دیده بان موجود نیستند و اینجا برای آموزش تنها ذکر شده اند تا از سردرگمی در ابتدای یادگیری جلوگیری شود. برای روشن تر شدن این موضوع به  سرستون های جدول شکل زیر که بخشی از جدول دیده بان بازار است، توجه کنید:

دسترسی به تنظیمات دیده بان بازار بورس

اگر دقت کرده باشید، در این جدول، نمادهایی موجودند که شاید برای شما کاربردی نباشد، مثلا اوراق بدهی، بورس کالا، اختیار خرید، بازار آتی، تسهیلات مسکن و ... از طرفی شاید بخواهید همین سهام های بورس، فرابورس و بازار پابه را هم به صورت تفکیک شده و مرتب شده، گروه بندی شده یا نشده داشته باشید، یا حتی نوع نمایش جدول و ستون ها را هم تغییر دهید که به این منظور باید تنظیماتی را در دیده بان بازار انجام دهید.

روی ایکون "تنظیم ها" در نوار بالایی دیده بان کلیک کنید (آیکون نشان داده شده با تیک آبی رنگ در شکل زیر)، با این کار کادری نمایان می شود که به شکل زیر است. البته ممکن است تنظیمات داخلی شما فرق داشته باشد؛ اما در اینجا می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه تنظیمات لازم خود را انجام دهید.

تنظیمات دیده بان بورس

انجام تنظیمات دیده بان بازار

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می شود، برای انجام تنظیمات دیده بان بازار گزینه های متعددی وجود دارد که کاربردی ترین آنها را خدمت شما عرض خواهیم کرد.

1- سرعت به روز رسانی

این نوار لغزنده که به زمان 1 تا 60 ثانیه اشاره می کند، نشان دهنده این است که مثلا اگر در تایم معاملاتی هستید، انتظار دارید که تغییرات جزئیات نمادهای داده شده هر چند ثانیه تغییر کند. به عنوان مثال شاید شما دوست نداشته باشد، هر ثانیه تغییرات ثبت شود تا بتوانید با تمرکز بیشتری به بررسی آنها بپردازید. البته با تغییر موقعیت این نوار، عدد نشان داده شده در پایین آن نیز به روز رسانی می شود و زمان به روز رسانی را بر حسب ثانیه نشان می دهد.

2- نحوه نمایش دیده بان بازار

در این بخش مشخص می کنید که آیا نمادهایی که مجاز بوده و در روز جاری معامله نشده اند را هم می خواهید نمایش دهید یا نه و فقط می خواهید نمادهایی را نشان دهید که حتما (حداقل 1 سهم) معامله شده باشند. برای تکمیل این بخش، به گزینه 9 که در ادامه این بخش ارائه شده است، مراجعه کنید.

3- بازار انتخابی برای نمایش

این بخش اهمیت زیادی دارد که از گزینه ها می توانید انتخاب کنید که آیا نمادهای نشان داده شده از بازار بورس و فرابورس به صورت توامان باشند یا اینکه فقط به یکی از بازارهای بورس یا فرابورس متعلق باشند.

4- گروه بندی گروه های صنعت

بخش بعد گروه بندی های صنعت را برای نمادها نشان می دهد که در صورت انتخاب گزینه "بلی"، به تفکیک هر گروه، دسته بندی نمادها انجام می شود.

5- چرخش خودکار

این گزینه بیشتر برای کارگزاری های و تالارهای بورس چنامنچه بخواهند روی نمایشگر برای عموم اطلاعات را به نمایش بگذارند مفید است و بهتر است شما آن را روی "خیر" بگذارید تا با پرش تصویر مواجه نشوید.

6- نحوه نمایش اعداد بزرگ

اینجا دو گزینه وجود دارد، اینکه بخواهید اعداد بزرگ را به شکل ساده و کامل نشان دهد یا اینکه با یک پسوند به شکل M یا B نشان دهد که اولی نشانگر میلیون و دومی میلیارد است. به عنوان چنانچه با انتخاب گزینه دوم، ارزش معالات سهمی 12,235,458,324 نشان داده شود، این عدد به شکل 12.235B نشان داده می شود که ای یعنی ارزش معاملات در آن روز 12 میلیارد و 235 میلیون ریال بوده است. دقت کنید که ر حال اختصاری، رقم های دیگر گرد می شوند.

7- نوع اوراق

در این قسمت با توجه به بازار باید گزینه های لازم را انتخاب کنید که ما در اینجا با "سهام"، "فرابورس-پایه" و "حق تقدم" کار داریم. اینها را انتخاب کنید. البته ممکن است شما به صندوق های سرمایه گذاری هم نیاز داشته باشد.

8- اطلاعات تکمیلی

بخش بعد شامل سه گزینه است ("حقیقی و حقوقی"، "آمارهای کلیدی" و "تاریخچه قیمت ها") که در اینجا فقط کلیه آنها را انتخاب کنید که در آینده در خصوص کاربرد آنها بیشتر خواهیم گفت. چنانچه این گزینه ها فعال نباشند، اگر بخواهیم فیلترهایی را اجرا کنیم که بخواهند اطلاعات آماری گذشته یا حقوقی و حقیقی را دریافت کنند، به مشکل بر می خوریم. در خصوص ایجاد فیلتر در بخش های بعدی آموزش های لازم را ارائه خواهیم کرد.

9- گروه انتخابی برای نمایش

در این قسمت با کلیک می توایند تنها گروه خاصی را اگر بخواهید بررسی کنید، نمایش دهید و از شلوغی بیش از حد دیده بان جلوگیری کنید. در حالت پیش فرض روی "-----" است که معرف کلیه نمادها است. اما توجه کنید که چنانچه این گزینه را تغییر دادید، دیگر در لیست پدیدار نمی شود؛ بلکه یک گزینه در بخش "نحوه نمایش دیده بان بازار" که در شماره سوم در همین بخش گفتیم، گزینه سومی نمایان شده است به نام "نمایش گروه" که روی گزینه "همه نمادها" یا "نمادهای معامله شده" کلیک کنید، این گزینه مخفی شده و نمادهای تمام گروه ها به نمایش در می آید.

نکته پایانی که در خصوص بخش تنظیمات دیده بان باید گفته شود، بخش ابتدایی یعنی "ذخیره و بازیابی تنظیم ها" است که شامل دو گزینه "ذخیره تنظیم ها" و "بازیابی تنظیم ها" است؛ ابتدا باید بدانید که تنظیمات شما بر روی مرورگرتان در سیستم فعلی شما، تا زمانی که آنها را از روی مرورگر حذف نکنید، ذخیره می گردد. البته برای تهیه پشتیبان بر روی سرور سایت tsetmc.com و یا بازیابی آنها در هنگام نیاز و یا دستیابی به آنها از روی کامپیوترهای دیگر، باید از قبل در این سایت ثبت نام کنید تا بتوانید در صورت لزوم با حساب کاربری خود آنها را در اختیار داشته باشید.

مرتب سازی نمادها در دیده بان بازار

حال که تنظیمات را انجام دادید، نمایش سفارشی نمادها برای شما به تصویر در آمده است. اگر بخواهید این اطلاعات را برای ستون خاصی به صورت مرتب شده یا SORT شده درافت کنید تا بتوانید مقایسه صحیحی انجام دهید، کافی است روی سر ستونی که هر عنوان را نشان می دهد کلیک کنید. به عنوان تمرین برای مقایسه نمادها از نظر نسبت P/E در گروه های مختلف بازار بورس، تنظیمات را طوری انجام دهید که فقط بازار بورس را شامل شود و آن وقت گروه بندی گروه های صنعت را انتخاب کنید و روی سر ستون P/E کلیک کنید، به این صورت، می توانید نمادها را مرتب شده نمایش دهید؛ چنانچه بخواهید ترتیب را به صورت معکوس مرتب کنید مثلا از بیشتر به کمتر هم کافی است یک بار دیگر روی آن کلیک کنید تا به صورت معکوس مرتب شود.

البته برای مرتب سازی می توانید از روش دیگری هم استفاده کنید. اگر به بخش ابزارهای بالای دیده بان نگاهی بیندازید، با ایکونی به نام "مرتب سازی" بعد از آیکون "تنظیم ها" برخورد می کنید که شامل دو بخش است؛ یکی همان سر ستون ها و دیگری "جهت مرتب سازی" که می توانی "صعودی" یا "نزولی" را انتخاب کنید.

با ما همراه باشید، در بخش بعد در خصوص قالب نمایش و سفارشی سازی آن و نحوه خروجی گیری از اطلاعات نشان داده شده در قالب فایل اکسل یا html آموزش های لازم ارائه خواهند شد.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات