از معاملات بیش از حد بپرهیزید

زیاد معامله نکنید
چهارشنبه، 1400/5/6

چرا برخی سهامدارن زیاد معامله می کنند؟

شاید بتوان هیجان موجود در بازار سرمایه را از مهم ترین دلایل معاملات بیش از حد معامله گرها ذکر کرد. با این فرض باید نتیجه بگیریم سهامدارانی که به دلایل ذاتی و طبیعت خودشان بیشتر هیجان زده، احساسی وعصبی می شوند، در معرض خطر تعدد معاملات یا Overtrade بیشتری قرار می گیرند. برخی از معامله کنندگان هم با این تفکر که نقد ماندن پول در حساب کارگزاری، سبب می شود که آنها از سود بازار عقب بمانند، بلافاصله وارد معامله دیگری می شوند؛ تصور کنید هنگامی که از مرداد سال 99 تا خرداد 1400 که بازار بورس نزولی بود، افرادی که با این طرز تفکر مدام خرید و فروش کرده و باز با کوچکترین رشد موقتی بازار وارد معامله مجدد شده اند، دچار چه ضرر سنگینی شده اند. مطابق پژوهش ها، به ویژه معامله گرهای تازه وارد به معامله زیاد، علاقه بیشتری نشان می دهند. دلیل دیگر هم گاهی نشستن سهامداران پشت سیستم آنلاین و بررسی تک به تک معاملات است که بهرحال شخص تماشاچی را می تواند در دام اناخته و او را وارد معامله نماید. ترس دیگر دلیل برای تعدد معاملات می باشد؛ معامله گرانی که می ترسند تا پولشان را از دست بدهند، با هر تزلزل در قیمت سهام ممکن است دست به فروش بزنند تا بخواهند از ضرر پیشگیری کرده یا اینکه ضرر کمتری بکنند. از دیگر دلایل معاملات بیش از حد می توان طمع را نام برد؛ افرادی که دچار طمع می شوند، ممکن است سهمی که در جا می زند را فروخته و به امید کسب سود از نماد دیگری وارد معامله مجدد شوند. این ها بخشی از دلایل پر اهمیت برای تعدد معاملات یک معامله گر هستند؛ گرچه دلایل دیگری نیز وجود دارد. در هر حال شما باید یاد بگیرید که از معاملات بیش از حد برهیزید؛ اما چرا و چگونه؟ در ادامه این پست آموزش وبسایت بورس نما، به این دو پرسش پاسخ می دهیم.

معامله زیاد چه ضررهایی را به دنبال دارد؟

یکی از خطرانی که یک بیش معامله گر را تهدید می کند، عدم تمرکز است. مسلما هرچه بازه انجام معاملات شما طولانی تر شود، با تمرکز بیشتری می توانید به بررسی شرایط بازار و سهام خود بپردازید و در هنگام خرید و فروش هم با دلیل و عاقلانه رفتار نمایید. گاهی پیش می آید که برخی افراد در هیجان حاصل از فروش یک سهم با سود خوب، بلافاصله وارد معامله دیگری با توجه به احساسشان می شوند و بلافاصله سهم جدیدی را می خرند؛ آن وقت تازه به سراغ تحلیل سهم، یافتن سیگنال های جانبدارانه موافق خرید و پرسش از دیگران یا گروه های مختلف در خصوص وضعیت سهم می پردازند؛ اینگونه افراد در صورت ضرر کردن، حتی به تحلیل ها هم اعتماد نخواهند داشت و مطالعه و بکارگیری استراتژی های معاملاتی را نیز شاید پوچ بدانند؛ چرا که علیرغم دانستن خیلی از نکات، بدون مراجعه به آنها وارد معامله می شوند؛ و همانطور که گفتیم، پس از معامله نیز به دنبال دلایلی توجیه کننده برای معامله خود هستند و در انتها نیز در صورت ضرر کردن، همه چیز را به تحلیل ناپذیر بودن بازار، بخت و اقبال و رانت و اطلاعات خاص نسبت می دهند. البته حالت معکوس نیز وجود دارد که گاهی، وقتی شخصی در حال ضرر کردن است، برای جلوگیری از ضرر بیشتر اقدام به فروش سهم خود می کند، آنگاه برای جبران ضرر اولیه، بلافاصله وارد معامله ای دیگر می شود که بدون تحلیل و ارزیابی های مناسب از وضعیت سهم و بازار ممکن است صورت گرفته باشد و در صورت ضرر مجدد، حتی ممکن است او را دچار خطراتی جدی و یا پریشانی و اضطراب نماید.

خرید و فروش زیاد، سبب  به وجود آمدن هزینه های جانبی در معاملات شما می شود و از سود کم می کند یا در صورت ضرر، ضرر شما را هم افزایش می دهد؛ دقت کنید که خرید و فروش زیاد فقط به نفع کارگزاری ها است.

وقتی روند بازار صعودی می شود و هر روز خبرهای خوبی از بورس به گوش می رسد، برخی افراد هستند که فکر می کنند می توانند راه صد ساله را یک شبه بپیمایند. آنها با پول قرض، وام و فروش ملک و ... وارد بازار سهام می شوند، اگر بخت با آنها یار باشد که سود خوبی می کنند؛ اما این پایان ماجرا نیست و بعد از آن شروع به معاملات مجدد بیشتری می کنند تا وقتی که شرایط بازار دچار روند نزولی می شود، اینجاست که برایشان ثمره ای جز ضرر، مال باختن و ایجاد شرایط یاس و نا امیدی حاصل نمی شوند.

برای غلبه بر معامله بیش از حد چه کنیم؟

1- این مساله را در نظر داشته باشید که هدف اول یک معامله گر موفق انجام بهترین معامله است و هدف بعدی پول است؛ این طرز تفکر سبب می شود تا از هیجانات شما کاسته شود. هرچه سعی کنید با یادگیری بهتر و کنکاش بیشتر، معامله بی نقص تر و بهتری را انجام دهید، منطقی تر کار می کنید؛ منطق هم که می دانید نقطه مقابل هیجان و احساس است.

2- در ابتدا با حوصله کافی شرکت مورد نظرتان را بررسی کنید و سپس در صورت ارزش مند بودن آن خریدتان را انجام دهید، بعد از آن صبر کنید و اسیر بررسی ساعت به ساعت یا روز به روز نمودارها و قیمت روزانه سهام نشوید. این مساله را در مقاله هم گفتیم.

3- در نظر داشته باشید و همیشه به خود بقبولانید که در بازار همیشه فرصت های مناسب معاملاتی وجود دارد یا پیش خواهد آمد؛ صبر کنید تا فرصت مناسب پیش بیاید.

4- هرگز حسرت روند مثبت شدید یا سود شارپ سهمی را نخورید، بدانید که بیش از 500 نماد در بازار بورس و فرابورس وجود دارند، پس دلیلی برای حسرت خوردن وجود ندارد.

5- لزومی ندارد بلافاصه پس از فروش یک سهم وارد معامله خرید دیگری شوید. گاهی باید فقط نظاره گر بازار باشید در حالی که نقد هستید. این جمله جس لیورور را در نظر داشته باشد که "زمانی برای خرید، زمانی برای فروش و زمانی هم برای رفتن به ماهیگیری است".

6- به خود یاد آوری کنید که به قول وارن بافت، در بازار سهام داشتن یک سیستم عصبی مناسب از داشتن یک مغز خوب با اهمیت تر است. صبر و حوصله را هم چاشنی کار کنید و بدانید که در این بازار کسی یک شبه پولدار نمی شود و باید خیلی زحمت بکشد تا بتواند معاملات کم نقصی انجام دهد.

بد نیست  بدانید که در برابر مفهوم Overtrading یا تعدد معاملات، مفهوم دیگری به نام Undertrading هم وجود دارد که به شرایطی گفته می شود که با وجود شرایط بسیار مناسب و فرصت های بی نظیر برای خرید، در صورت وجود نقدینگی لازم، معامله گر سختگیرانه عمل کند و اقدام به معامله نکند که این وضعیت بیشتر ناشی از کم رسیک پذیر بودن، محافظه کار بودن و یا خارج شدن با ضررهای سنگین پیشین می تواند باشد. اشخاصی هم که معاملات بورس مدام چک می کنند، اما هنوز اقدام به خرید سهمی نکرده اند نیز می توانند جزو این دسته افراد قلمداد شوند.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات