تحلیل بنیادی ثشاهد

تحلیل بنیادی ثشاهد
سه‌شنبه، 1400/5/5

ثشاهد هلدینگی با فعالیتهای متنوع

 بیش از 35 سال فعالیت هلدینگ ثشاهد در زمینه های متنوع باعث شده است که همواره این شرکت به داشتن پتانسیلهای بسیار بالا اما بازدهی کم در میان فعالان بازار سرمایه شناخته شود. شرکت سرمایه‌گذاری شاهد در خلال 16 سال فعالیت خود در قالب یک شرکت بورسی بسیار کمتر از آنچه استحقاق و پتانسیل آنرا داشته مورد توجه قرار گرفته و با چشم پوشی از رشد بسیار عالی 4 ماهه ابتدایی سال 99، عملا بازدهی خوبی  در رشد قیمت سهام، برای سهامداران خود به ارمغان نیاورده است.

هلدینگ معظم ثشاهد با داشتن 5 زیر مجموعه قدرتمند طیف گسترده ای از فعالیتهای اقتصادی را انجام می دهد این شرکتها که به مثابه بازوهای اجرایی ثشاهد هستند عبارتند از:

 • شرکت عمران و توسعه شاهد
 • شرکت هرمز انرژی
 • شرکت سرمایه‌گذاری سعدی
 • شرکت بازرگانی شاهد
 • شرکت خدمات مالی و مدیریت شاهد

ثشاهد عملا در اغلب حوزه های مهم در اقتصاد کلان کشور اقدام به سرمایه گذاری و فعالیت نموده است بنابراین از این حیث یکی از شرکتهای استثنایی بورس به شمار رفته و دارای افق بسیار روشنی طی سالهای پیشرو می باشد. مهمترین حوزه ی فعالیت این شرکت پروژه های ساختمانی و انبوه سازی است و تعداد بسیار زیادی از پروژه های عمرانی و ساختمانی توسط هلدینگ ثشاهد طی سالهای اخیردر حال انجام می باشد که تکمیل و فروش هر یک می تواند تاثیر بسیار مهمی روی صورتهای سود و زیان این شرکت بر جای بگذارد.از مهمترین پروژه های شرکت در حوزه ی ساختمانی و انبوه سازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجتمع تجاری- اداری برج البرز در میرداماد تهران
 • مجتمع اقامتی و گردشگری چمستان در بهدشت مازندران
 • پروژه مسکونی مروارید کن در منطقه 5 تهران
 • پروژه شهرک ناز در کرج
 • پروژه شهرک صنعتی محمدآباد اصفهان
 • توسعه پاركینگ طبقاتی و مجتمع تجاری اندیشه
 • مجموعه تجاری، اداری و برج‌های مسكونی وردآورد
 • مركز شهری و باغشهر در اراضی ملارد
 • برج پاداد واقع در اهواز
 • پروژه 73 هكتاری اقامتی گردشگری منطقه آزاد ارس جلفا
 • دروازه جدید وكیل‌آباد مشهد

پروژه ی نمین ثشاهد

بسیاری از طرح های بالا تکمیل شده یا در مراحل پایانی خود قرار گرفته است و در برخی موارد پروژه با تغییراتی همراه شده که از این منظر بتواند منافع بیشتری را برای هلدینگ به همراه داشته باشد.

همچنین با محوریت شرکت هرمز انرژی، ثشاهد در فعالیتهای مرتبط با صنعت نفت و گاز و پتروشیمی فعالیتهای بسیار مهمی را انجام داده و اخیرا در افشای اطلاعاتی که در تاریخ 7 تیرماه سال 1400 در کدال اطلاع رسانی کرده است از آغاز فعالیت بانکرینگ هرمز انرژی با مجوز شرکت ملی نفت رونمایی کرده است.

مخازن هرمز انرژی

  سهامداران عمده این شرکت عبارتند از:

موسسه اندوخته شاهد درصد مالکیت 72

شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد درصد مالکیت 3/56

شرکت بازرگانی مبارکه درصد مالکیت 1/08

در این مقاله قصد داریم به صورت ویژه هلدینگ معظم ثشاهد را از نظر بنیادی مورد ارزیابی قرار دهیم امیدوارم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پروژه های استراتژیک ثشاهد در سال 1400

با توجه به گستردگی حوزه ی فعالیتهای این شرکت علاوه بر تکمیل و توسعه ی طرح های ساختمانی که پیشتر به آنها اشاره کردیم، تمرکز اصلی شرکت در سال جاری در موارد زیر خلاصه شده است:

 • پروژه ی کن با مساحت 8800 متر مربع در 12 طبقه که مساحت قابل فروش 50000 متری دارد که ارزش افزوده ی آن حداقل 2000 میلیارد تومان برآورد می شود.
 • پروژه ی شهرک ناز کرج با مساحت 150000 متر مربع که ارزش افزوده ی آن بیش از 1000 میلیارد تومان برآورد می شود.
 • شهرک ویلایی جلفا شامل 125 ویلا در 16 هکتار از ذیگر پروژه های مهم شرکت است که 500 میلیارد تومان حداقل ارزش افزوده آن می باشد.
 • پروژه ی صدف کیش در زمینی به مساحت 2520 متر با زیربنای مفید 8280 متر مربع که به علت قرار گرفتن در یکی از مناطق بسیار عالی کیش در صورت تکمیل شدن با استقبال گسترده ی فعالان اقتصادی در این جزیره قرار خواهد گرفت.
 • پروژه ی ملی و استراتژیک نمین در زمینی به مساحت 2000 هکتار که فعالیتهای عمرانی در 450 هکتار از آن هم اکنون آغاز شده است و با سرعت خوبی در حال پیشرفت است. سند این منطقه در خرداد امسال به شرکت تحویل داده شده است و مهمترین مشکل پیشروی این شرکت در باب پروژه ی مذکور حل شده است. این منطقه در سالهای آینده با توجه به اقدامات هلدینگ ثشاهد برای اخذ کد گمرکی ویژه برای آن می تواند یکی از مناطق آزاد تجاری کشور در استان اردبیل تبذیل شده و به رشد و تثبیت جایگاه ایران در بازار پرپتانسیل آسیای میانه کمک کند.
 • در حوزه ی دارویی و پزشکی با محوریت شرکت اسپید شاهد، تلاشهای گسترده ای برای تولید داروهای تک نسخه ای و مرکب انجام شده است و تلاشها برای اخذ نمایندگی قطعات اورتز و پروتزهای خاص از آلمان نیز توسط این شرکت در حال انجام است.
 • طرح بهدشت مازندران با تمرکز بر طرحهای ایجاد گلخانه ی صنعتی صیفی جات(هیدرویونیک)، پروژه ی استراتژیک احداث مرکز دام سنگین و سبک (اصلاح نژاد شده) به مساحت 400 هکتار و پروژه ی زراعت چوب به مساحت 50 هکتار از دیگر طرحهای مهم ثشاهد در سال جاری می باشد که به لحاظ ارزش و گستردگی کم نظیر است.
 •  اقدامات مهمی برای تغییر کاربردی زمین 17 هکتاری لوله سازی اهواز به منظور ساخت یک شهرک مسکونی در حال انجام است که امیدواری های بسیاری برای به نتیجه رسیدن آن در نیمه ی اول سال جاری وجود دارد.

کلنگ زنی پروژه ی بهدشت ثشاهد

در بخش  بعدی مذاکرات مثبت و سازنده ای با شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی با هدف شروع مجدد فعالیتهای شرکت خدمات فرودگاهی شاهد انجام شده است که باعث بالندگی یکی از شرکتهای زیرمجموعه مهم ثشاهد خواهد شد. افزون بر این ثشاهد برای توسعه فعالیتهای خود تفاهم نامه های مهمی برای هم افزایی با بانک دی و سازمان اقتصادی کوثر منعقد کرده است که نقش مهمی در سرعت بخشی به طرح های این هلدینگ در سالهای آینده خواهد داشت.

جهش قابل توجه ثشاهد در سال 99

شرکت ثشاهد در دوره ی 9 ماهه سال 99 با کسب درآمد 700 میلیارد تومانی در قیاس با سال مالی 98 که در کل دوره فقط 120 میلیارد تومان درآمد را محقق کرده بود یک جهش فوق العاده را تجربه کرده است.

با بررسی مفاد آخرین صورت مالی حسابرسی شده شرکت ثشاهد نکات مهم زیر قابل ذکر می باشد:

 1. سود عملیاتی شرکت در این دوره نسبت به دوره ی مشابه سال قبل با رشد 1308 درصدی به 1210224 میلیون ریال رسیده است. یک جهش چشمگیر و خیره کننده که عملکرد خوب شرکت را بخوبی منعکس می کند.
 2. جمع درآمدهای عملیاتی شرکت رشد 850 درصدی را نشان می دهد این درحالی است که جمع هزینه های عملیاتی شرکت در دوره ی مذکور با افزایش 65 درصدی مواجه بوده است. بنابراین شرکت مدیریت بسیار خوبی در دوره ی مذکور به منظور بهره مندی از منابع خود را به ثبت رسانده است.
 3. سود خالص شرکت که پارامتر بسیار مهمی برای ارزیابی شرکتهای سرمایه گذاری نظیر ثشاهد می باشد در دوره ی مذکور با رشد 1198 درصدی به مبلغ 1313076 میلیون ریال رسیده است.
 4. شرکت در بخش سود حاصل از فروش سرمایه گذاریها به عنوان یکی از ردیفهای مهم یک شرکت سرمایه گذاری رشد فوق العاده 1490 درصدی را ثبت کرده است و به این ترتیب از این محل موفق به تحقق سودی معادل 1031973 میلیون ریال شده است.
 5. سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت شرکت در دوره ی مذکور به ترتیب با رشد 6 و 1 درصدی همراه بوده است که در مجموع رشد قابل ملاحظه ای برای یک شرکت سرمایه گذاری محسوب نمی شود.
 6. سود پایه هر سهم در این دوره به 118تومان رسیده است که برای شرکت پی بر ای حدود 12 را به ارمغان آورده است که نسبت به گروه خود که پی بر ای 21 را محقق کرده است، شرایط بسیار خوب شرکت را نشان می دهد.
 7. جمع دارایی های جاری شرکت درصد 22رشد را نشان می دهد.  در بخش دارایی های غیرجاری  ثشاهد موفق به ثبت رشد 6 درصدی شده است . در ردیف جمع حقوق صاحبان سهام ثشاهد تغییر محسوسی نسبت به گزارش حسابرسی شده ی قبلی را تجربه نکرده است اما رشد 13درصدی در این بخش نشاندهنده ی چشم انداز مثبت شرکت طی سالهای آتی است.
 8.  سود انباشته ی شرکت در این دوره با رسیدن به 2916527 میلیون ریال از رشد 154 درصدی نسبت به دوره ی مشابه پارسال حکایت می کند. با توجه به سرمایه 400 میلیارد تومانی این شرکت، رقم سود انباشته تقریبا 72 درصد کل سرمایه ی شرکت است که رقمی قابل توجه است.
 9. جمع بدهی های جاری شرکت در دوره مذکور با درصدی مواجه شده است و در بخش تسهیلات مالی اخذ شده توسط شرکت هم شاهد رشد  درصدی هستیم که از برنامه های سال  شرکت در جهت اخذ تسهیلات بانکی به منظور پیشبرد اهداف مجمع عمومی پرده برداری می کند. جمع کل بدهی های شرکت هم رشد درصدی را نشان می دهد که در محدوده ی قابل قبولی می باشد.
 10. حاشیه سود شرکت به علت افزایش چشمگیر بهای تمام شده ی محصولات تولیدی شرکت بشدت کاهش یافته است که لزوم اتخاذ روشهای موثرتر در کاهش بهای تمام شده را یادآوری می کند.
 11. شرکت در بخش پرتفوی بورسی خود سهام شرکتهای بورسی خوشنامی مثل پتروشیمی زاگرس و فولاد و پتروشیمی کرمانشاه و نوری و فملی و... را در تملک دارد که با ارزش افزوده ی مناسبی برای شرکت همراه بوده اند. درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سهام برای شرکت ثشاهد در دوره ی مورد بررسی با رسیدن به 783865 میلیون ریال نسبت به دوره ی مشابه سال قبل رشد 1170 درصدی را نشان می دهد.
 12. سود حاصل از سپرده های بانکی شرکت هم با جهش بیش از 400 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به عدد 12874 میلیون ریال رسیده است. این مقدار سود گرچه در مقیاس فعالیتهای شرکتی مثل ثشاهد چندان به چشم نمی آید ولی نشان دهنده ی حجم  خوب سپرده های شرکت در شبکه ی بانکی کشور است.

رویکردهای راهبردی ثشاهد در سال جاری

 • در ساال گذشته ترکیب پرتفوی این شرکت نسبت به سنوات گذشته از تنوع بیشتری برخوردار شده و معطوف به سرمایه گذاری در سهام شرکتهای پربازده شده است. این پرتفو از لحاظ ارزش ریالی در قیاس با سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است، لذا به منظور کسب بیشترین بازده و سیاستهای ذیل مورد توجه ثشاهد قرار گرفته است :
 • اصلاح ساختار مالی : اصلاح سـاختـار مالی شـرکت با هدف افـزایش سهم سرمایه گذاری های کوتاه مدت در دارائی های جـاری و بهره مندی از فرصتهای سرمایه گذاری در بازار سرمایه، باتوجه به مزیتهایی شرکتهای بورسی.
 • اصلاح و چیدمان جدید پرتفوی : باتوجه به آزاد سازی برخی از دارائی های راکد شرکت نسبت به هدایت منابع نقدی حاصل از آن براساس برنامه ریزیی های اولیه اقدام شده است و براین اساس پرتفوی سهام شرکت اصلاح شده است و با هدف کسب بازده مناسب ترکیب پرتفوی از سهام شرکتهای فعال در حوزه های صنایع نفت، پتروشیمی، معادن و فلزات پایه تشکیل شده است که از ارزندگی و ضریب نقد شوندگی بیشتری در مقایسه با سایر حوزه ها برخوردارند.
 • اصلاح ترکیب سود عملیاتی شرکت : با توجه به تغییرات قابل توجه در دارائی های شرکت و افزایش سرمایه گذاری های کوتاه مدت،شرکت در نظر دارد ، با توجه به ترکیب سود عملیاتی میزان سهم سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکتهای بورسی را حفظ نماید.
 • دستیابی سریع و دقیق و آسان جهت تعیین NAV شرکت : با توجه به اینکه در سنوات قبل بخش عمده دارائی های شرکت خارج از بورس بوده و عمدتاً در محاسبه NAV شرکت به قیمت تمام شده محاسبه میگردید، مدیریت بر آن گردیده تا با افزایش سرمایه گذاری در شرکتهای بورسی محاسبه ارزش روز دارائی های شرکت را با دقت بیشتر امکانپذیر نماید.
 • توجه به صنایع صادرات محور : با عنایت به سیاستهای کلان کشور مبنی بر حمایت از صنایع و بنگاههای صادراتی و افزایش نرخ برابری ارز در سال ١٣٩٩ و به منظور حفظ ارزش دارائی ها و کسب سود ناشی از این کاهش برابری ریال، شرکت هدف خود را بیشتر بر سرمایه گذاری در شرکتهای صادرات محور معطوف داشته است.
 • یکی از نکات مثبت این شرکت در بخش عدم وجود تعهدات بانکی این شرکت مستتر شده است. در واقع شرکت فاقد هرگونه بدهی به سیستم بانکی است بنابراین با شروع فاز اجرایی پروژه های مهم شرکت، این قابلیت برای شرکت وجود دارد که مبادرت به اخذ سپرده های متناسب با نیازهای خود از شبکه ی بانکی کند.
 • مسلما با برگزاری مجامع تقسیم سود در تابستان سال جاری، ثشاهد موفق به شناسایی و کسب سودهای چشمگیری از پرتفوی بورسی و غیر بورسی خود خواهد شد و به این ترتیب شرایط برای پیشبرد برنامه های شرکت بیش از پیش فراهم خواهد شد.

پروژه ی ارس جلفا ثشاهد

جمع بندی تحلیل بنیادی ثشاهد

شرکت سرمایه گذاری ثشاهد با وجود زیرمجموعه های غیر بورسی قدرتمند و پرتفوی بورسی ارزشمند و طیف وسیعی از پروژه های استراتژیک نظیر نمین، از پتانسیل بسیار بالایی در بازار سرمایه کشور برخوردار می باشد. با توجه به ناو این شرکت و قیمت روی تابلو این شرکت در قیمتهای فعلی بشدت ارزنده ارزیابی شده و نسبت به اکثر سهم های گروه انبوه سازی موقعیت ممتازتری برای سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت دارد. ارزیابی ترازنامه ی حسابرسی شده شرکت موید وجود پتانسیلهای بی شمار این شرکت برای تبدیل شدن به یک هلدینگ پویا در اقتصاد کشور در سالهای پیشرو می باشد.

با توجه به برنامه های دولت جدید در ساخت یک میلیون واحد مسکونی به عنوان یک راهبرد قطعی و با توجه به عقب بودن گروه انبوه سازی در دو دهه ی اخیر از رشد متوسط بازار سرمایه، انتظار داریم این گروه و شرکتهای بنیادی آن مثل ثشاهد طی سالهای پیشرو رشد بسیار خوبی را تجربه کرده و از این مسیر شاهد تقویت و رشد سرمایه گذاری در این حوزه ی مهم در اقتصاد کشور باشیم. حوزه ای که با اشتغال زایی بالا نقش مهمی در تحرک بسیاری از صنایع از سیمانی تا فولادی ایفا می کند و می تواند مجموعه المانهای مهم اقتصادی کشور را تحت تاثیر رونق خود بهبود ببخشد.

ثشاهد با مدیریت بهتر منابع و سرعت بخشی به اجرای طرح های مهم خود می تواند علاوه بر سود سازی قابل توجه به بالندگی بیشتر اقتصاد کشور در حوزه ی انبوه سازی کمک شایان توجهی کرده و شاخص توسعه یافتگی را در مناطق کمتر توسعه یافته کشور مثل منطقه ی نمین اردبیل به نحو چشمگیری بالا ببرد.

شرکت سرمایه گذاری شاهد با ناو بالا و دارایی های پر شمار،  به عنوان یک شرکت پیشرو با آینده ای درخشان ، می تواند یک سرمایه گذاری مطمن برای سهامداران دارای استراتژی بلند مدت به شمار برود و از آنجاییکه در قیمتهای فعلی در کمتر از 47 درصد ناو اسمی خود معامله می شود،  از این منظر می تواند سود خوبی را برای سالهای آتی برای سهامداران خود محقق کند.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: محسن ردانی پور | سه‌شنبه، 1400/5/5

👈مثل همیشه عالی

نام: نریمان جهان | سه‌شنبه، 1400/5/5

👈ثعمرا چابکتره از ثشاهد

نام: پرویز بالایی قیصری | یکشنبه، 1400/8/2

👈لذت بردیم دستتون درد نکنه

🔸پاسخ: خواهش می کنم دوست عزیز موفق باشید

نام: شهلا مرادی | چهارشنبه، 1400/8/5

👈عالی بود

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات