تحلیل بنیادی کرمان

تحلیل بنیادی کرمان
شنبه، 1399/12/30

کرمان پیش از آنکه یک سهم در گروه انبوه سازی باشد بیشتر یک هلدینگ نیروگاهی است؛ اما چرا؟! برای یافتن پاسخ و بررسی بنیادی کرمان باید بدانید که کرمان مالک 22.2% شرکت عظیم خصوصی آریان ماهتاب گستر است. شرکت آریان ماهتاب‌گستر یک شرکت هلدینگ نیروگاهی است و در ۱۶ نیروگاه کشور سرمایه‌گذاری کرده است؛ عمدتا گازی و سیکل ترکیبی است و ظرفیت برق آن حدود ۴ هزار مگاوات می باشد. با در نظر داشتن مفروضات بالا باید گفت که این شرکت حدود ۲ میلیارد یورو ارزش دارد. همچنین با در نظر گرفتن یوروی 25 هزار تومانی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان، ارزش جایگزینی آریان ماهتاب گستر برآورد خواهد شد. سه شرکت بورسی هستند که سهامدار آریان ماهتاب گستراند. اولین مورد توسعه عمران کرمان که 22 در صد از مالکیت آریان ماهتاب را در اختیار دارد. ارزش این سهم ۱۱ هزار میلیارد تومان است و حدود ۲ هزار میلیارد تومان هم سایر دارایی‌های کرمان اعم از برج هزاره کرمان، معادن روی کرمان و سایر دارایی‌ها است همچنین مجموع ۱۳ هزار میلیارد تومان ارزش شرکت توسعه عمران کرمان است.
2 نکته بسیار بسیار مهم:
1- اولا آریان ماهتاب گستر هرساله برنامه های توسعه ظرفیت نیروگاهی داشته و بزودی ظرفیت آن از 5000 مگاوات فراتر خواهد رفت.درنتیجه ارزش این دارایی کرمان فوق العاده بالاست.
2- آریان به دنبال توسعه نیروگاههای بادی و و خورشیدی است.

زیر مجموعه های شرکت آرین مهتاب گستر:( کرمان مالک 22.2% این شرکت عظیم خصوصی است)این شرکت اولین شرکت فعال در حوزه نیروگاهی است و به تازگی در دو حوزه ی احداث آب شیرین کنها و استفاده از نیروگاههای مبتنی بر انرژی پاک (بادی/خورشیدی) علاوه بر نیروگاه های سیکل ترکیبی و بخار متمرکز شده است.
شركت ماه تاب گستر (شركت هولدینگ توسعه و سرمایه گذار)
شركت تولید و گسترش برق امیركبیر (شركت نیروگاه رودشور)
شركت تولید برق ماه تاب كهنوج (شركت پروژه نیروگاه های كهنوج یك و دو)
شركت تولید برق ماه تاب كاسپین (شركت پروژه نیروگاه های مازندران یك، دو و امیرآباد)
شركت تولید برق شمس سرخس (شركت پروژه نیروگاه های سرخس یك و دو)
شركت تولید آب و برق ماه تاب سازان (شركت تولید همزمان آب و برق)
شركت آرین مه باد (شركت پروژه تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر)
شركت تجارت انرژی فردا
شركت بازرگانی توسعه انرژی پاک پویش پرشین
مشارکتهای این شرکت:
شركت تدبیرسازان سرآمد (شركت پروژه نیروگاه ارومیه)
شركت تولید نیروی پرتو شمس تابان (شركت پروژه نیروگاه خوی)
شركت انرژی گستر جم (شركت پروژه نیروگاه صدوق یزد)
شركت مدیریت برق آذربایجان غربی ( پیمانكار O&M نیروگاه های خوی و ارومیه)
سایر پتانسیل ها و نکات سهم:
شرکت ساختمانی  برج هزار کرمان
شرکت روی کرمان- بهره برداری از شهریور ماه با ظرفیت 6500 تن

رینگ مارال

کارتن سازی البرز

نظر به برنامه شرکت برای تجدید ارزیابی دارایی ها و موافقت سازمان بورس با حدود 3700 درصد افزایش سرمایه از این محل، می توان سال 1400 را سالی مهم و توام با تحولات بنیادی در این هلدینگ ارزیابی کرد. به نظر میرسد کرمان با مجموعه ای از پتانسیلهای بالقوه و با عنایت به پتانسیل شرکت ماهتاب گستر که بزرگترین شرکت خصوصی فعال نیروگاهی در بخش خصوصی به شمار میرود در صورت مدیریت صحیح و آگاهانه دورنمایی درخشان در پیش داشته باشد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات