آیا در مجمع شرکتهای بورسی شرکت کنیم؟

شرکت در مجمع سالانه شرکت ها
دوشنبه، 1400/5/4

چگونه در بورس سود می کنیم؟

 سرمایه گذارها از دو راه در بورس سود کسب می کنند؛ یکی بالا رفتن قیمت برگه هر سهم در معاملات روزانه که به آن سود سرمایه ای گفته می شود و دیگری دریافت سود نقدی حاصل از فعالیت های تولیدی، خدمات و ... شرکت ها می باشد که در مجامع عمومی عادی سالانه تصویب می شود تا چه مقدار از سود حاصل از فعالیت ها، خدمات و یا تولیدات هر شرکت سهامی عام به صورت نقدی به سهامداران پرداخت گردد. البته این را در نظر داشته باشید؛ همان طور که به هر دلیل ممکن است ارزش برگه سهام کاهش یابد و به جای سود سرمایه ای، شخص در کوتاه مدت ضرر کند، از آن طرف این نیز ممکن است که مثلا یک شرکت تولیدی موفق به سود آوری نشود و در پایان سال مالی، حساب و کتاب ها آن را شرکتی ضرر ده معرفی کنند. به عنوان مثال در حال حاضر شرکت های ایران خودرو و سایپا، چند سالی هست که در پایان سال مالی ضررده معرفی می شوند. گرچه شاید به نظر برسد که شخص سهامدار خرد خریدار سهام این شرکت ها در ضررهای انباشته سهمی ندارد و حتی با بالا رفتن قیمت سهام آنها در نتیجه عرضه و تقاضاها، ممکن است سود هم بکند، اما در هر حال گاهی برخی از شرکت ها هستند که مشمول قوانینی خاص و یا حتی انحلال می شوند که در آن صورت ممکن است نماد سهم هم متوقف شود و کار حتی به تقسیم اموال و دارایی های آنها پس از انحلال بکشد و شرایط اسف باری را پیش آورد.

برای آشنایی با انواع می توانید به لینک آن مراجعه نمایید.

فرایند پرداخت سود سالانه چگونه است؟

هر شرکت طبق قوانین بورس موظف است تا مدتی پیش از برگزاری مجمع، با انتشار اطلاعیه در سایت کدال در خصوص زمانبندی تقسیم سود و روز برگزاری مجمع، زمان تشکیل آن را به اطلاع عموم سهامداران برساند. گفته می شود این اطلاع رسانی از پیش انجام می شود تا سهامداران بتوانند در خصوص اینکه در مجمع شرکت کنند یا خیر، با داشتن فرصت کافی تصمیم گیری کنند. حضور در این مجمع گرچه به استراتژی ها و دیدگاه های سرمایه گذار خرد بستگی دارد، اما در اینجا نکاتی حائز اهمیت را در خصوص آنها ذکر می کنیم تا سرمایه گذاران با در نظر گرفتن آنها بتوانند تصمیمات بهتری را در خصوص شرکت در مجامع بگیرند.

در مجمع عمومی عادی سالیانه، عملکرد سال گذشته ارائه می شود و ضمن تصویب آن، برای مبلغ سود نقدی پرداختی به سهامداران که درصدی از سود خالص هر سهم است، پیشنهاداتی توسط هیئت مدیره ارائه و توسط سهامداران به رای و بحث گذاشته شده و در نهایت مقدار آن تصویب می شود. شرکت ها طبق قانون باید حداکثر تا 8 ماه نسبت به پرداخت این سود اقدام کنند که البته گفتیم سهامداران با مطالعه اطلاعیه منتشر شده در سایت کدال، از پیش می دانند که چه زمانی سودشان را دریافت خواهند کرد. به این سود نقدی که به هر سهم تعلق می گیرد، DPS گفته می شود. قبلا در خصوص توضیحات لازم داده شده است که در صورت تمایل می توانید آن را هم مطالعه نمایید.

اما آیا هممیشه همه شرکت ها در مجمع عمومی عادی سالیانه خود سود پرداخت می کنند؟ در پاسخ باید حتما توجه داشته باشید که گاهی ممکن است که یک شرکت سودی را برای تقسیم نداشته باشد یا اینکه به دلایلی نتواند در صورت حصول سود در یک سال مالی، مبلغ خوبی را نیز بین آنان پرداخت کند یا حتی ممکن است در صورت سود ده بوده شرکت، به دلایل خاص تصمیم گیری مبنی بر عدم پرداخت سود نیز اتخاذ شده و تصویب گردد؛ در هر حال همیشه شرکت هایی سود ده خوبی هستند که اگر دنبال کسب سود سالانه از آنها هستید، بی شک می توانید آنها را بیابید.

نکته با اهمیت بعدی بازگشایی سهم بعد از مجمع هست؛ باید بدانید که مقدار ارزش هر برگه سهم، پس از تقسیم سود سالانه به لحاظ تئوری به اندازه سود پرداختی کاهش می یابد؛ به عنوان مثال چنانچه قیمت سهم پیش از مجمع برابر با 200 تومان باشد و اگر در مجمع پرداخت سود نقدی به اندازه، 60 تومان تصویب شود، قیمت مبنا و تئوریک سهم پس از مجمع و در روز بازگشایی برابر با 200 منهای 60 یعنی 140 تومان است. این نکته را در پاسخ به آن دسته از سهامدارانی گفتیم که معمولا در بازگشایی ها برایشان این سوال پیش می آید که چرا قیمت مبنای سهم شان بعد از مجمع کاهش یافته است؟ البته پس از مجمع معمولا آن سهم بدون دامنه نوسان بازگشایی می گردد و توسط عرضه وتقاضا، قیمت جدیدی برای سهم تعیین می گردد که می تواند کمتر یا بیشتر از 140 تومان مبنا در مثال ما باشد. مسلما اگر سهمی که مثال زدیم در روز بازگشایی با قیمت 140 بازگشایی شود که در مجموع سود یا ضرر خاصی نصیب شما نشده است (البته در سود مجامع از کارمزد و مالیات معاف هستید)، اگر کمتر از 140 بازگشایی شود که  در مجموع دچار ضرر کوتاه مدت شده اید و چنانچه بیشتر از 140 بازگشایی گردد، سود کرده اید.

این را هم در نظر داشته باشید که طبق قانون، شرکت ها موظف هستند حداقل 10 درصد از سود خالص هر سهم را بین سهامداران نقسیم کنند؛ البته گاهی ممکن است حتی سهامداران عمده شرکتی به دلیل سود انباشته زیاد، بیش از 100 درصد از سود حاصه در یک سال مالی را به ازای هر سهم بین سهامدران تقسیم کنند.

شرکت در مجمع خوب است یا بد؟

بسیاری از سهامداران می پرسند که آیا در مجمع شرکت کنم و آیا شرکت در مجمع شرکت ها خوب است یا بد؟ برای پاسخگویی به این سوال باید بتوانیم پیش بینی کنیم که آیا سهم بعد از بازگشایی مثبت باز می شود یا منفی که این پیش بینی  به عوامل زیادی مرتبط است که برخی از آنها عبارتند از:

1- شرایط بازار سهام: بسیار شاهد بوده ایم که بازگشایی سهام در بازار سهامی که چشم انداز منفی برای آن وجود دارد (بازار با خروج نقدینگی مواجه است)، با قیمت بدی صورت گرفته و برعکس در شرایط بازار با چشم انداز مثبت (نقدینگی جدید به بازار وارد می شود)، بازگشایی های خوبی اتفاق افتاده که سهامداران را به سودهای خوبی رسانده است.

2- خبرهایی که در مجمع پیرامون سهم وجود دارد می تواند سبب تحرک قیمتی مثبت یا منفی برای سهم گردد.

3- تغییرات P/E شرکت پس از برگزاری مجمع که می تواند سهم را نسبت به هم گروهی هایش در جایگاه متفاوتی قرار دهد.

4- شرایط بازیگران سهم

نکته ای پنهان و با اهمیت را هم باید در نظر داشته باشید، شاید تقسیم سریع سود شرکت ها در بین سهامداران از جذابیت خاصی برای آنها برخوردار باشد و برعکس طولانی شدن فرایند پرداخت سود، سبب شود تا آنان ترجیح دهند در مجمع شرکت نکنند. حتما می دانید که هر چقدر زمان دیرتری برای پرداخت سود در نظر گرفته شود، با توجه به نرخ بهره بدون ریسک، حتی اگر شرایط ثبات اقتصادی هم حاکم باشد، ارزش سودی که دریافت می کنید کاهش می یابد که برای تعیین اینکه ارزش واقعی سود کنونی در صورتی که شرکت بخواهد n ماه بعد آن را پرداخت کند، از رابطه زیر استفاده می کنیم:

[1200 + (n * i)] / (D * 1200) :ارزش کنونی سود

که در آن، D مقدار سود پرداختی است؛ i درصد بهره بدون ریسک سالانه است و n تعداد ماه های بعد است که مقرر است سود پرداخت گردد. به عنوان مثال اگر در مجمع مصوب شود که به ازای هر سهم، 100 تومان سود پرداخت گردد؛ چنانچه قرار باشد این سود، 6 ماه دیگر به سهامدار پرداخت شود؛ بدون در نظر گرفتن شرایط تورمی، مثل این است که در روز مجمع، شرکت مورد نظر، 93 تومان سود را برای هر سهم قصد تقسیم داشته باشد؛ یعنی اینکه طول کشیدن زمان پرداخت سود سبب شده است که با احتساب نرخ بهره بدون ریسک، 100 تومان سودِ اختصاص یافته بعد از 6 ماه، معادل پرداخت 93 تومان در همان روز مجمع باشد. این را هم باید بدانید که شرکت ها نمی توانند سود تقسیم شده در مجمع را بیش از 8 ماه از تاریخ برگزاری مجمع به تعویق بیندازند.

سود سالانه مجمع به چه کسانی تعلق می گیرد؟

این سوالی است که بخصوص تازه واردهای بورس بسیار می پرسند و پاسخ به این شکل است : سود مجمع به کسانی تعلق می گیرد که در تاریخ اعلام شده، نماد آنها برای مجمع عمومی عادی سالانه متوقف شده باشد و به اصطلاح این افراد در زمان تشکیل مجمع، سهامدار آن شرکت باشند؛ مسلما حتی اگر سهامداری در زمان بازگشایی پس از مجمع اقدام به فروش سهام آن شرکت کند، همچنام سود مجمع به او تعلق خواهد گرفت و از این جهت محدودیتی وجود ندارد.

جمع بندی شرکت در مجمع تقسیم سود شرکت ها

ابتدا به استراتژی ها و دیدگاه های خودتان مراجعه کنید. چنانچه کسب سود از مجامع در استراتژی های شما گنجانده شده است، شرایط بازار را مطابق توضیحات بالا بسنجید؛ عملکرد سال مالی مجمع و صورت های مالی را مورد بررسی قرار دهید؛ سابقه مجامع شرکت مورد نظر را بررسی کنید؛ زمانبندی تقسیم سود را ببینید؛ خبرهای احتمالی مثبت یا منفی در خصوص سهم را هم با توجه به مجمع پیش رو پیش بینی کنید و در نهایت چنانچه اطمینان به حصول نتیجه مناسب از بازگشایی سهم را داشتید، در آن شرکت کنید.

برای نمونه می توانید برگزار شده است، مورد بررسی قرار دهید تا در جریان کم و کیف بیشتری در خصوص این مجامع قرار بگیرید.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات