آموزش فیلتر نویسی در بورس (بخش 1)

فیلترنویسی بورس
سه‌شنبه، 1400/5/5

فیلتر نویسی چیست و چه اهمیتی دارد؟

گاهی وقت ها ممکن است بخواهید بدانید که مثلا در بازار بورس یا در گروهی خاص، کمترین P/E به کدام نماد متعلق است؛ کم قیمت ترین نمادهای بورس یا فرابورس کدام ها هستند، نمادهایی که 5 روز اخیر در صف خرید یا فروشند بوده اند، کدام نمادها هستند؟ بیشترین و کمترین حجم ها یا ارزش معاملات به چه نمادهایی متعلق است؟ معاملات روزانه بلوکی روی چه نمادهایی انجام شده است؟ حق تقدم های در حال معامله کدامند و اختلاف قیمت آنها با نماد اصلی به چه اندازه است؟ ورود پول هوشمند به چه نمادهایی انجام شده است؟ قدرت خریدار و فروشنده به چه نحو است؟ و سوالاتی از این دست که شامل انواع و اقسام شرط هایی هستند که ذهن شما را درگیر کرده است و دنبال راهی برای یافتن پاسخ به آنها هستید. آیا راهی برای دست یافتن به پاسخ این پرسش ها وجود دارد؟

خوشبختانه باید گفت بله؛ اینجا پای یکی از امکانات سایت TSETMC.COM به میان می آید که دیده بان بازار نام دارد؛ در بخش دیده بان بازار، عملیات و کدنویسی هایی می توان روی تمام نمادهای نمایش داده شده، انجام داد و شروطی خاص را بررسی و پیاده سازی کرد. در واقع شما می توانید کل نمادها را بر اساس شروط خاصی که در ذهنتان است طوری تفکیک کنید که تنها آنها را به نمایش بگذارید، به این کاری که انجام می دهید، فیلتر کردن و به کدهایی که شامل شرط های شما برای ایجاد فیلتر روی نمادها هستند، فیلتر نویسی گفته می شود. اگر بخواهیم فیلتر نویسی را به شی ای تشبیه کنیم که برای شما قابل تصور باشد، می توانیم به یک الک اشاره کنیم. الک در واقع وسیله ای است که ذراتی که می خواهند از آن عبور داده شوند را به دو بخش تفکیک می کند، آنهایی که درشت تر هستند روی الک باقی می مانند و ذراتی که کوچکتر از قطر سوراخ الک هستند، از آن عبور کرده و به اصطلاح فیلتر می شوند. در اینجا الک نقش یک فیلتر کننده را دارد که ما می خواهیم با کد نویسی آن را شبیه سازی کنیم؛ ذراتی که به روی الک می آیند به مثابه سهام تمام شرکت هایی هستند که در بورس وجود دارند؛ اگر سهامی از فیلتر رد شد، شرایط لازم را داشته و مد نظر ما خواهد بود. این را هم در نظر داشته باشید، همانطور که الک ها انواع و اقسام مختلف و سایز های جورواجور دارند، فیلترهای دیده بان سهام هم دامنه گسترده ای از شرط های مختلف را شامل می شوند که در پست های گوناگون به آنها خواهیم پرداخت.

فیلتر کردن سهام در بورس

فیلترنویسی چگونه انجام می شود؟

فیلترنویسی در واقع نوشتن برخی کدها در بخش دیده‌بان بازار سایت tsetmc.com است که این کدها شرایط خاصی را برای سهام مورد نظر جستجو می کنند. به عنوان مثال فرض کنید می خواهید نمادهایی را بیابید که قیمت پایانی آنها کمتر از 1000 ریال باشد؛ کافی است یک فیلتر ایحاد کنید و این کد را بنویسید:  1000> (pc). این یک فیلتر ساده است که می تواند در ترکیب با سایر شرط ها پیچیده تر شود که در آینده به آنها خواهیم پرداخت. البته شاید اینکه pc از کجا آمد، شما را نگران کند اما جای نگرانی ندارد؛ چون همه اینها را در آینده در جداول مختلف برای شما ارائه می کنیم تا مشکلی نداشته باشید. البته در حال حاضر قصد نداریم وارد نوشتن کد شویم  و تنها خواستیم بدانید که کدها به چه نحوی نوشته می شوند.

همانطور که گفتیم برای دسترسی به بخش نوشتن فیلتر باید وارد سربرگ دیده بان بازار از سایت شوید. تصویر زیر سربرگ دیده بان بازار را با یک تیک آبی رنگ به نمایش در آورده است:

دیده بان بازار برای فیلترنویسی

هنگامی گه وارد این سربرگ می شوید، با یک جدول بزرگ روبرو خواهید شد که شامل اطلاعات آن لحظه (در صورتی که در تایم معاملات باشد) و یا نهایی (در صورت پایان تایم معاملات) نمادهای بازار است. چنانچه برای اولین بار وارد این صفحه شده باشید و قبلا از فیلتر خاصی استفاده نکرده باشید، این جدول کلیه نمادها را بدون هرگونه فیلتری نشان می دهد. حتی بدون دانش فیلترنویسی هم می توانید از این جدول اطلاعات خوبی را استخراج کنید که در پست های بعد به آنها خواهیم پرداخت. در بالای جدول نیز گزینه هایی با کاربردهای بسیار مهم همچون تنظیمات، مرتب سازی، قالب نمایش، فیلتر، خروجی و راهنما مشاهده می شوند که حتما باید با آنها آشنا باشید تا بتوانید تنظیمات دلخواه و سفارشی خود را انجام دهید.

تنظیمات دیده بان بازار بورس

اگر با ما همراه باشید، به زودی در بخش های بعدی در خصوص این گزینه ها و تنظیمات لازم در دیده بان بازار، توضیحات لازم را خواهیم داد.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: بهمن لسکرانی | چهارشنبه، 1400/5/6

👈بسیار مشتاقم فیلتر نویسی را یاد بگیرم ممنونم از این پست خوب و کاربردی لطفا تکمیل کنید

🔸پاسخ: سعی می کنیم در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشه، هفته ای دو پست در خصوص آموزش فیلترنویسی در سایت بگذاریم.

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات